Matej Tóth získal na ME ďalšiu veľkú medailu!
AKTUALIZOVANÉ
Slovenský chodec Matej Tóth skončil na 24. ME v Berlíne na 50 km trati strieborný výkonom 3:47:27. Zlato vybojoval Ukrajinec Marjan Zakalnyckyj časom 3:46:32, tretí skončil Bielorus Dmitryj Dziubin v osobnom rekorde 3:47:59. Na medzičasoch bol Tóth neustále prvý až do 30. km, potom klesol až na štvrté miesto, no v závere sa obdivuhodne posunul na druhé.
Aj Dušan Majdán si zaslúžil superlatívy so sezónnym maximom 3:59:21 na 14. mieste, keď si rozumne rozložil sily a vydržal s nimi hospodáriť až do konca. Vo svojej premiérovej disicplíne na ME štartovali na 50 km chodkyne a medzi nimi aj Slovenka Mária Katerinka Czaková so 6. miestom časom 4:24:59. Titul si v sólo pretekoch so základným rekordom šampionátu 4:09:21 odniesla už 38-ročná Portugalka Ines Henriquesová pred Ukrajinkou Alinou Cvilijovou s národným rekordom 4:12:44 a Španielkou Juliou Takácsovou 4:15:22. Pre 38-ročnú Henriquesovú je to po vlaňajších MS ďalší titul.
„Striebro má pre mňa cenu zlata, emócie boli porovnateľné s Riom na olympiáde,“ vyznal sa v cieli z pocitov Matej Tóth. „Zase to so mnou zalomcovalo, na 40. km som akoby bojoval o život, no na 46-tom prišla neskutočná vlna eufórie, úžasná energia, každá bunka môjho tela chcela na trati vydať všetko, a to sa mi podarilo.“
Štart o 8.35 mimo Olympijský štadión na námestí Breitscheidplatz už bol v uliciach Berlína poznačený slnkom i teplom, ktoré malo byť najväčším nepriateľom mužov i žien. Po spoločnom štarte 36 mužov a 19 žien vystrelil Tóth dopredu s miernym trhákom, bez šiltovky, len so slnečnými okuliarmi a vyhol sa úvodnej tlačenici. Aj Mária Katerinka Czaková si vyhradila miesto v úvodných kilometroch na čele a napodobnila taktiku Tótha.
[ad][/ad]Tóthovo pokojné tempo na čele sa nenarušilo ani vtedy, keď v treťom kilometri zvoľnil a nechal sa dostihnúť súpermi. Za ním pochodovali Fín Ojala a Ír Boyce, medzi ženami najviac odvahy udávať tempo mala Portugalka Henriquesová, Bieloruska Jacevičová a hneď za ňou sa držala Czaková.
Postupom času na dvojkilometrovom mestskom okruhu sa tiene skracovali a teplota zvyšovala. Po piatom km sa vytvorila na čele deväťčlenná skupinka chodcov a Tóth už so šiltovkou na hlave neustále udával tempo. Druhý slovenský chodec Dušan Majdán odhadol svoje sily oveľa opatrnejšie a pochodoval až takmer na samom konci.
Na 10. km s medzičasom 45:57 bolo zrejmé, že sa ťažko zrodia v horúčave superrýchle časy. Tóth si udržiaval v 8-člennej skupinke rovnomerné tempo, z hlavy opäť zhodil šiltovku, aby si ju onedlho opäť nasadil a zrýchlil. Prvé tri ženy na 10. km (48:20) sa nemenili, s nadvládou majsterky sveta Henriquesovou, Jacevičovou (+2:53 min) a Czakovou (+3:09). Za slovenskou chodkyňou na 4. mieste strácala Ukrajinka Cvilijová 27 sekúnd. Jacevičová onedlho z trate odkrívala, z pretekov so slzami v očiach odstúpila a Czaková sa posunula na 2. priečku.
Aj na 15. i 20. km (1:31:52) bolo zrejmé, že Matej Tóth s miernym náskokom sa v 7-člennej skupinke cítil výborne. Dôležitá zmena s neúnavnou Henriquesovou útočiacou aj na svetový rekord nastala medzi ženami, do popredia sa na 2. až 4. priečku s frontálnym útokom posunula trojica Ukrajiniek Cvilijová, Vitovščyková, Judkinová a Czakovú odsunuli na 5. pozíciu. Slovenská chodkyňa však naznačovala, že by mohla pokoriť aj svoj slovenský rekord tohto roku v Dudinciach (4:14:25).
V polovici trate na 25. km sa náskok Tótha pred piatimi prenasledovateľmi zvýraznil, na 26. km (1:59:13) už na 15-sekundový, za ním sa snažili Poliak Augustyn, Ír Boyce, Nór Haukenes, Fín Partanen a Talian De Luca. Spomedzi súperov Tótha sa predral vpred Ukrajinec Zakalnyckyj, a to bol na 22. km ešte 10-ty, no na 28. km druhý a na 30. km zaostával za Tóthom (2:17:17) len 11 sekúnd. Ukrajinec potom Tótha predstihol a na 32. km už viedol o štyri, na 34-tom o 19, na 36-tom o 32. Tóth figuroval na tomto medzičase na 3. priečke s mankom štyroch sekúnd na druhého Nóra Haukenesa, s ktorým neskôr spolu bojoval bok po boku.
Matej Tóth postupom času oproti súperom mierne spomaľoval, na 42. km s úsilím pokúsiť sa ešte na 4. mieste niečo s vývinom urobiť a skrátiť stratu na Zakalnyckého, Bielorusa Dziubina a Haukenesa. Na bronz mu už chýbalo 22 sekúnd. Pozoruhodná bola výdrž Majdána, na 40. km už na 18. mieste.
[ad2][/ad2]Záver pretekov poznačilo sťahovanie straty Mateja Tótha na Dziubina a Haukenesa. Len 23-ročný Ukrajinec Zakalnyckyj, ktorý sa v tomto roku presadil najmä na Svetovom pohári družstiev v Číne so 4. miestom, zvládol finiš obdivuhodne a na námestí Breitscheidplatz sa radoval zo zlatej medaily. Veľký potlesk si zaslúžil Matej Tóth. Do záverečného okruhu išiel už tretí, vzápätí predstihol aj Dziubina a vybojoval pre Slovensko rovnako striebornú medailu ako pred štyrmi rokmi na ME v Zürichu.
Foto: TASR(TASR, SŠ)