Štyri košické tenistky, ktoré si plnia detské sny
Vyrástli na tenisových dvorcoch v Košiciach. Vďaka talentu, poctivému prístupu, vôli i pracovitosti, ale aj s prispením nesmierne zanietených rodičov z nich vyrástli kvalitné hráčky, reprezentantky Slovenska. Štyri mladé a talentované Košičanky, Jana Čepelová, Anna Karolína Schmiedlová, Kristína Schmiedlová a Viktória Kužmová si plnia detské sny – na turnajoch po celom svete bojujú o športovú slávu, body do svetového rebríčka a peniaze. Všetky podporuje aj Slovenský tenisový zväz v rámci programu Národného tenisového centra (NTC).
Anna Karolína Schmiedlová – triumfovala na turnajoch WTA v Katoviciach a Bukurešti
Anna Karolína Schmiedlová spolu s mladšou sestrou Kristínou vyrastali v Košiciach najprv na dvorcoch na Sídlisku KVP a potom v klube Mladosť na Popradskej ulici.
Kajkine športové roky 2015 a 2016 boli ako deň a noc. V rozprávkovom roku 2015 sa vo svetovom rebríčku posunula zo 73. na 26. priečku a zaradila sa do skupiny špičkových hráčok. Získala tituly na podujatiach WTA v Katoviciach a Bukurešti, navyše bola vo finále v Riu de Janeiro.
Siedma v ankete Športovec roka
„Bolo to sezóna ako zo sna. Veľmi som sa zlepšila a podarilo sa mi dosiahnuť niekoľko veľkých úspechov. Zdolala som mnohé kvalitné hráčky,” hodnotila toto obdobie sympatická Košičanka, ktorá sa v roku 2015 stala víťazkou ankety Tenista roka na Slovensku a bola siedma v ankete Športovec roka. Mimochodom, rada maľuje a chvíľu sa dokonca pohrávala s myšlienkou študovat medicínu. Po športovej stránke má za sebou hrozný rok 2016. Prepadla sa v ňom až na súčasnú 226. priečku svetového rebríčka. Vyhrala len 8 z 37 zápasov. Atleticky skvele pripravená hráčka a pracovitá bojovníčka stratila sebavedomie. Milá spomienka jej zostala akurát na olympiádu v Riu de Janeiro, kde zdolala vtedajšiu svetovú osmičku, Talianku Robertu Vinciovú. V 2. kole však po dráme nestačila na Rusku Jekaterinu Makarovovú.
Vlani Anna Karolína Schmiedlová po nevydarenom začiatku sezóny ukončila po šiestich rokoch úspešnú spoluprácu s trénerom Milanom Martincom a jej novým koučom sa stal Čech Jaroslav Levinský.
Novým trénerom Michal Mertiňák
Ale pred sezónou 2017 prišla ďalšia zmena a jej novým trénerom sa stal Michal Mertiňák, bývalý daviscupový reprezentant, niekdajší 12. muž svetového rebríčka ATP vo štvorhre.
Keďže 22-ročná Anna Karolína Schmiedlová nemala v dostatočnom predstihu istotu účasti v tohtotýždňovej kvalifikácii na Australian Open, dala prednosť štartu na sérii menších turnajov v USA. Jej momentálne rebríčkové postavenie však vonkoncom nezodpovedá jej hernému potenciálu.
Jana Čepelová – zvíťazila aj nad nezdolateľnou Serenou Williamsovou
Tenisové základy získala v športovom rodinnom areáli Tenis Komplex s dvorcami i krytou halou na košickom Sídlisku KVP. „Nebyť tohto areálu, určite by som nebola v prvej stovke svetového rebríčka,” zdôrazňuje Jana Čepelová. Do Bratislavy sa presťahovala ako 16-ročná. V roku 2010 sa stala majsterkou Európy do 18 rokov vo dvojhre a vo štvorhre. V tom istom roku triumfovala so Chantal Škamlovou vo štvorhre junioriek na Australian Open. Už ako tínedžerka reprezentovala Slovensko v Pohári federácie. Jej trénerom je roky Martin Zathurecký.
Životný turnaj v Charlestone
V januári 2012 sa Janka prvýkrát objavila v prvej stovke svetového rebríčka WTA. Najvyššie v ňom bola v máji 2014 – na 50. mieste. Životný úspech dosiahla v tom istom roku v americkom Charlestone, kde počas cesty do finále zvíťazila aj nad takmer nezdolateľnou Serenou Williamsovou. Momentálne jej patrí 101. miesto vo svetovom rebríčku.
Začiatkom roka 2015 pred Australian Open skončila v nemocnici s ťažkým zápalom pľúc. Potom jej opakovane spôsobovala problémy platnička. Dvadsaťtriročná Janka je však bojovníčka na pohľadanie a pozitívny človek. Mentálna odolnosť bola vždy jej silná stránka. Nezložili ju ani zdravotné problémy. Jej najúspešnejším grandslamovým turnajom je Wimbledon. V roku 2012 tam postúpila do 3. kola dvojhry.
Vo Wimbledone zničila už dve hviezdy
V roku 2015 spôsobila pozitívny rozruch hneď v úvodnom kole skalpom vtedajšej svetovej trojky, Rumunky Simony Halepovej. „Wimbledon je iný ako ostatné turnaje, a to vďaka jedinečnej atmosfére, ktorú dotvárajú všetky tradície vrátane povinnosti hráčov nosiť biele oblečenie. Tráva je špecifická, ale sedí mi.”
Aj vlani prežila Čepelová najžiarivejšie chvíle práve na posvätnej londýnskej tráve. Ako kvalifikantka „vyzmizíkovala“ vtedajšiu svetovú dvojku a víťazku grandslamového turnaja v Paríži Garbiňe Muguruzovú-Blancovú za 58 minút 6:3, 6:2. Znova však vypadla v 3. kole, keď bývalej svetovej päťke Lucii Šafářovej podľahla 6:4, 1:6, 10:12, pričom mala aj jeden mečbal.
Vlani jej okrem Wimbledonu vyšiel ešte turnaj v japonskom Tokiu, na ktorom sa predrala do semifinále podujatia na okruhu WTA, vôbec prvýkrát od júla 2014.
Kristína Schmiedlová – pomôže jej zmena trénera?
Nestáva sa často, aby v jednej rodine vyrástli dva veľké športové talenty. Podarí sa aj Kristíne Schmiedlovej preraziť do svetového tenisu po vzore jej staršej sestry Anny Karolíny? Obe mali po kom podediť športový talent, keďže ich mamička bola vodná lyžiarka a otec hokejista.
Finalistka juniorského Wimbledonu
Devätnásťročná Kristína, rovnako ako jej sestra, nemá za sebou vydarený rok 2016. Vo svetovom rebríčku poklesla zo 417. miesta na súčasnú 496. priečku. Finalistka juniorského Wimbledonu z roku 2014 však stále patrí medzi najväčšie talenty Národného tenisového centra.
Do sezóny 2017 vstúpila už pod vedením nového trénera Pavla Krtu, ktorý nahradil v tejto funkcii Branislava Sekáča. Na rozdiel od staršej sestry je Kikinou slabšou stránkou pohyb. V porovnaní so sestrou má lepšie podanie a azda aj šikovnejšiu ruku. Spoločnú majú introvertnú povahu.
Viktória Kužmová – mala tri roky, keď s otcom hrala výmeny
Najobľúbenejšou hračkou Viktórie Kužmovej bola od útleho detstva tenisová raketa. Mala necelé tri roky, keď spolu so svojím otcom hrala na dvorci výmeny cez sieť. Členka klubu VSE Akademik Košice bola v mládežníckych kategóriách opakovane majsterkou či vicemajsterkou sveta. Semifinalistka wimbledonskej juniorky v roku 2015 a víťazka juniorskej štvorhry na US Open z toho istého roka sa už od vlaňajška zameriava vyslovene na turnaje na ženskom okruhu.
Finálová juniorská rozlúčka na US Open
V roku 2016 odohrala len jediný juniorský turnaj, lenže pozor, na grandslamovom US Open sa predrala až do finále dievčenskej dvojhry! Pre Viki bolo však zrejme dôležitejšie, že medzi ženami triumfovala nielen na troch turnajoch s 10-tisícovou dotáciou, ale aj na dvoch 25-tisícových podujatiach a na dvoch turnajoch toho istého rangu sa prebojovala do finále.
Podanie a forhend sú jej najväčšie zbrane
Meria 180 cm, jej najväčšími zbraňami sú rýchle podanie a výborný forhend. Snaží sa presadiť nátlakovou hrou. Od roku 2014 je členkou Národného tenisového centra a podporuje ju aj nadácia STARS for STARS. Jej trénerom je Ján Sabovčík, otec Radovan dohliada na tréningový proces i turnajový program. Do Bratislavy sa presťahovala celá rodina vrátane mladšej sestry Kataríny, tiež šikovnej tenistky.
Poskočila o vyše dvesto miest
Za rok sa Viktória Kužmová vyšvihla zo 440. miesta svetového rebríčka na súčasnú 223. priečku, vďaka čomu je šiestou najvyššie postavenou Slovenkou a predstihla aj Annu Karolínu Schmiedlovú i Danielu Hantuchovú. Ak bude jej výkonnostný i výsledkový progres naďalej pokračovať, dočká sa aj ona už čoskoro pozvánky do fedcupového tímu Slovenska, ako sa to už predtým podarilo Čepelovej i sestrám Schmiedlovým.
Túžbou 18-ročnej Viki bolo čo najviac sa priblížiť k svetovej dvestovke, aby získala istotu štartu v kvalifikácii na Australian Open. Napokon dala, podobne ako Anna Karolína Schmiedlová, prednosť turnajom v USA, hoci paradoxne, po odhlásení viacerých hráčok by sa obe Košičanky napokon zmestili do pavúka tohtotýždňovej kvalifikácie grandslamového turnaja v austrálskom Melbourne.
Foto: www.wtatour.com, starsforstars.eu, sita