Tour de France. Triumfovať chcú viacerí, Peter Sagan túži ísť pred Erika Zabela
Už túto sobotu 6. júla odštartuje v Bruseli 106. edícia legendárnych cyklistických pretekov Tour de France. Tá sľubuje od začiatku veľmi napínavé súboje.
V úvode budú hrať prím šprintéri a klasikári, vrchári a súboje o slávny „maillot jaune“ dostanú priestor neskôr. Na celkový triumf si pri absencii štvornásobného víťaza Chrisa Froomea brúsi zuby viacero jazdcov na čele s obhajcom trofeje Geraintom Thomasom.
Slovák Peter Sagan v uplynulej edícii vyrovnal rekord Erika Zabela v počte zelených dresov a teraz sa chce osamostatniť na čele historického poradia.
Vlani získal zelený dres
Jazdec tímu Bora-Hansgrohe bude opäť jediný slovenský zástupca na Grand Départ v hlavnom meste Belgicka. Vlani sa mu podarilo získať šiestykrát v kariére zelený dres pre víťaza bodovacej súťaže, ktorú vyhral suverénne s vyše 231-bodovým náskokom pred druhým Alexandrom Kristoffom z Nórska. V historickej tabuľke sa delí o prvé miesto s legendárnym Nemcom, no už za necelý mesiac môže byť na čele sám.
V prebiehajúcej sezóne zaznamenal tri etapové víťazstvá, prvé už 17. januára na Santos Tour Down Under, no na ďalšie čakal takmer štyri mesiace. Na ďalších etapákoch a veľkých klasikách mal niekoľkokrát smolu a tak uspel až v 1. etape na obľúbených pretekoch Amgen Tour z California. Tretí triumf pridal v júni v 3. etape Okolo Švajčiarska, kde si pripísal aj dve druhé a jedno tretie miesto a opäť si tam vyhral aj bodovaciu súťaž. Súťažnú prípravu na Tour zakončil štvrtým miestom na domácom šampionáte v Trnave, kde sa z titulu majstra SR tešil jeho brat Juraj.
[ad][/ad]Má za sebou dobré obdobie
Hneď po šampionáte zamieril do Bruselu, kde absolvoval posledné ladenie formy na jeden z vrcholov sezóny.
„Myslím si, že mám za sebou dobré obdobie. Tréningový kemp v Amerike bol výborný, lebo som tam nemal okolité ruchy a mohol som sa venovať iba tréningom. A vo Švajčiarsku sa mi potom podarilo zajazdiť dobré umiestnenia. Verím, že v dobrej nálade absolvujem aj Tour de France. Želám si najmä dôjsť do cieľa v Paríži. Som spokojný s formou, uvidíme, ako to dopadne na Tour,“ uviedol.
Sagan sa predstaví po siedmich rokoch na Tour de France v „obyčajnom“ tímovom drese. Dvadsaťdeväťročný jazdec totiž na sebe nebude mať v 1. etape slovenskú trikolóru určené pre majstra krajiny a ani dúhové farby pre svetového šampióna.
Silná konkurencia
Najväčšiu konkurenciu v boji o zelený dres mu budú robiť pravdepodobne najväčšiu konkurenciu Austrálčan Michael Matthews (Sunweb), holandský rýchlik Dylan Groenewegen (Jumbo-Visma), či jeho krajan a oddielový kolega Wout van Aert, Talian Elia Viviani z opäť nesmierne silného tímu Deceuninck–Quick-Step a z ďalších napríklad Caleb Ewan (Aus./Lotto-Soudal), Alexander Kristoff (Nór./SAE Team Emirates), či Matteo Trentin (Tal./Mitchelton-Scott).
Na štarte pre zranenie chýba obávaný šprintér Fernando Gaviria z Kolumbie (SAE Team Emirates) i Saganov veľký súper z predchádzajúcich rokov Mark Cavendish.
[ad2][/ad2]Boje o žltý dres
V boji o žltý dres je situácia po dlhšom čase dosť otvorená. Štvornásobný víťaz (2013, 2015, 2016 a 2017) a tretí muž vlaňajšieho poradia Chris Froome spadol pred štvrtou etapou Criterium du Dauphine a prišiel o ďalšiu šancu zabojovať o piaty triumf a vyrovnať sa tak legendárnej štvorici Jacques Anqeutil (Fr.), Eddy Merckx (Belg.), Bernard Hinault (Fr.) a Miguel Indurain (Šp.).
Záverečná príprava sa pre tím Ineos takmer skončila úplne tragicky, šesť dní po Froomeovi totiž spadol na Okolo Švajčiarska aj Geraint Thomas. Obhajca trofeje však neutrpel vážnejšie zranenia a na Tour štartovať bude.
Štart v Bruseli, koniec v Paríži
Organizátori tohtoročnej 106. edície slávnych cyklistických pretekov Tour de France si na jazdcov pripravili 21 náročných etáp.
Na pelotón čaká dokopy 3 480 kilometrov, dve časovky, v druhej etape tímová a v 13. individuálna, sedem horských etáp s piatimi vrchárskymi dojazdmi, niekoľko dní ako tvorených pre únik i čisto šprintérske súboje na rovinatých cestách. Nechýba výstup do cieľa na legendárny Col du Tourmalet a najvyšším bodom trasy bude Col de l’Iseran 2 770 metrov na hladinou mora.
Tohtoročná edícia odštartuje v sobotu 6. júla v Bruseli, organizátori tak vzdajú hold legendárnemu Belgičanovi Eddymu Merckxovi, ktorý vyhral svoju prvú Tour presne pred 50 rokmi. Slávny „maillot jaune“ navyše slávi 100 rokov od svojho vzniku. „Žltý dres je jedna z najväčších ikon histórie športu,“ povedal riaditeľ pretekov Christian Prudhomme. Veľkolepé finále sa uskutoční v nedeľu 28. júla už tradične na Elyzejských poliach v Paríži.
• 6 júla, 1. etapa: Brusel – Brusel, 192 km – rovinatá
• 7. júla, 2. etapa: Brusel – Brusel, tímová časovka na 27 km
• 8. júla, 3. etapa: Binche – Épernay, 214 km – rovinatá
• 9. júla, 4. etapa: Reims – Nancy, 215 km – rovinatá
• 10. júla, 5. etapa: Saint-Dié-des-Vosges – Colmar, 169 km – kopcovitá
• 11. júla, 6. etapa: Mulhouse – La Planche des Belles Filles, 157 km – horská s dojazdom do kopca
• 12. júla, 7. etapa: Belfort – Chalon-sur-Saône, 230 km – rovinatá
• 13. júla, 8. etapa: Mâcon – Saint-Étienne, 199 km – zvlnená
• 14. júla, 9. etapa: Saint-Étienne – Brioude, 170 km – kopcovitá
• 15. júla, 10. etapa: Saint-Flour – Albi, 218 km – zlvnená
• 16. júla – voľný deň v Albi
• 17. júla, 11. etapa: Albi – Toulouse, 167 km – rovinatá
• 18. júla, 12. etapa: Toulouse – Bagneres-de-Bigorre, 202 km – horská
• 19. júla, 13. etapa: Pau – Pau, individuálna časovka na 27 km
• 20. júla, 14. etapa: Tarbes – Col du Tourmalet, 117,5 km – horská s dojadzom do kopca
• 21. júla, 15. etapa: Limoux – Foix, 185 km – horská s dojazdom do kopca
• 22. júla – voľný deň v Nîmes
• 23. júla, 16. etapa: Nîmes – Nîmes, 177 km – zvlnená
• 24. júla, 17. etapa: Pont du Gard – Gap, 206 km – kopcovitá
• 25. júla, 18. etapa: Embrun – Valloire, 207 km – horská
• 26. júla, 19. etapa: Saint-Jean-de-Maurienne – Tignes, 123 km – horská s dojazdom do kopca
• 27. júla, 20. etapa: Albertville – Val Thorens, 131 km – horská s dojazdom do kopca
• 28. júla, 21. etapa: Rambouillet – Paríž Champs-Élysées, 127 km – rovinatá