Urban ku Sahajdovi: V ringu by nemal šancu
Prvého októbra sa v centre nášho mesta dajú do pohybu tisícky bežcov. Medzinárodný maratón mieru napíše už 94. kapitolu. Favoriti v mužskej či ženskej kategórii prichádzajú z Afriky, ale MMM bude mať aj sprievodné disciplíny a tak sa v nedeľu zapotí takmer 13-tisíc registrovaných účastníkov. Bude to opäť raz veľký sviatok športu.
V nedeľu o deviatej ráno sa na maratónsku trať vydajú aj domáci vytrvalci, ktorí sa pobijú o slovenský primát. Jozef Urban už tri tituly slovenského maratónskeho šampióna vlastní. Z našincov bol najlepší aj vlani, celkove skončil na ôsmom mieste.
„Párne čísla mám rád, takže 94. ročník mi sedí. Dúfam, že do nedele dám s trénerom Jarom Dulinom a fyzioterapeutom Pavlom Madárom a v spolupráci s pani doktorkou Sabolovou celkom do poriadku menšie zranenie. Chcel by som vyšperkovať svoju formu, ktorú som dolaďoval na sústredení v Tatrách a že ju ukážem na košickej trati. Veľmi sa teším. Košice vytvárajú roky neskutočnú atmosféru, nielen diváci, ale aj samotní bežci, veď tých vyše 13-tisíc ľudí je obrovská masa,“ povedal nám Jozef Urban.
Bude súboj medzi Urbanom a Tiborom Sahajdom o republikový primát na ostrí noža? „Je pravda, že s Tiborom sme rivali. Stále sa snaží šliapať mi na päty. Maratón nie je ring, lebo tam by nemal šancu, keďže som sa venoval zápaseniu a bol štvornásobným majstrom Slovenska. Na maratóne forma ešte nič neznamená, lebo je to príliš dlhá trať. Na začiatku môžete mať náskok, ale potom je to už o hlave, psychike. Som skúsenejší ako Sahajda, mám odbehnutých viac maratónov, to môže byť moja výhoda,“ podotkol Jožo, ktorý má so Sahajdom spoločného trénera Pavla Madára.
Slováci aj o miestenku na ME
Ak najrýchlejší Slovák zabehne čas pod 2:21:00, splní tak limit potrebný pre účasť na budúcoročnom európskom šampionáte v Berlíne. Ženy majú šampionátový limit 2:48.00.
„Pred rokom som mal v Košiciach čas 2:22:18. Keby som mal na trati spolubežca, tak je to o niečo rýchlejšie. Prekvapila ma úroveň limitu. Je reálne ho dosiahnuť. Formu na to máme so Sahajdom obaja. Pomôcť si na trati môžeme len tým, že každý potiahne nejaký úsek. My, Slováci, máme po prvý raz vodiča Poliaka Pawla Ochalu, ktorý by nám mal napomôcť k lepším výkonom. Okrem toho som si vytvoril svoju skupinu, ktorá mi bude pomáhať.“
[ad][/ad]Padne ženský traťový rekord?
Pred 94. ročníkom MMM sa slovo „rekord“ spomínalo oveľa častejšie v súvislosti so ženskou kategóriou. V Košiciach je zatiaľ najlepší čas na maratónskej trati 2:27:47, ktorý v roku 2013 dosiahla Didoová z Etiópie. „Túto tému sme si navzájom podsúvali s médiami, keď sme tlmočili ambície pretekárok. Ale nie je to ten primárny cieľ. Rekord je výsledok veľkej súhry okolností a aj trošky šťastia. Primárny záujem je spokojnosť celej masy účastníkov s celým priebehom, programom, atmosférou. Počkáme si na vývoj pretekov, na formu maratónkyň, my organizátori spravíme všetko pre to, aby sa im tie ambície podarilo naplniť,“ povedal riaditeľ MMM Branislav Koniar.
Mužský traťový rekord stanovil v roku 2012 Kimaiyo z Kene. Má hodnotu 2:07:01. Na otázku, či by bolo veľkým prekvapením, ak by muži dosiahli nový rekord, riaditeľ MMM Branislav Koniar odvetil: „Je to veľmi vysoká méta. Papierovo na atakovanie rekordu tí najlepší maratónci majú. Samozrejme, pokiaľ vyjde aj počasie. Ale košický rekord visí veľmi vysoko, je tak kvalitný, že jeho prekonanie je ťažšie ako u žien.“
Elitní bežci budú na košickom maratóne súťažiť aj o zaujímavé finančné bonusy. Ak víťaz bude mať čas pod 2:07:00, môže sa tešiť na prémiu vo výške 20 000 eur. To by zároveň znamenalo nový traťový rekord, keďže ten súčasný z roku 2012 má hodnotu 2:07:01. V prípade, že sa druhý v poradí zmestí do limitu 2:08:00, dostane 15 000 eur, pričom rovnaké ohodnotenia platia aj v kategórii žien. Dvadsaťtisíc eur dostane víťazka pri čase pod 2:22:00, 15-tisíc pod 2:23.00. Ak najlepší Slovák dosiahne čas lepší ako 2:25:00, získa 1 000 eur.