Internátna večierka ako pri vojenskom režime
Nikola Nedoroščíková začínala s basketbalom ako sedemročná v CBK Cassovia Košice. Postupne prešla žiackymi i juniorskými kategóriami, v ktorých získala i majstrovské tituly. Absolventku Športového gymnázia v Košiciach a slovenskú reprezentantku do 20 rokov však v rozlete jej kariéry zradilo pravé koleno.
Absolvovala dve operácie a dva roky sa trápila. „Nebolo to ľahké, ale ja som sa pod deravé koše napokon vrátila,“ povedala Nikola Nedoroščíková.
Štipendium
Pred dvoma rokmi sa 22-ročná rodáčka z Košíc rozhodla odísť za more. V rámci štipendia získala možnosť študovať na Neo A&M College Miami. V drese oklahomskej univerzity odohrala dve sezóny. „Príchod do šatne klubu ma ohromil. Na zemi koberec, skrinka s mojím menom, pripravené tričká, tenisky, doslova som sa cítila ako hviezda.“
Hráčky Neo A&M College Miami trénovali intenzívne šesťkrát v týždni po tri hodiny. Odmenou bolo víťazstvo v konferencii i v štátnej oklahomskej lige. Postupom medzi 24 najlepších amerických univerzitných družstiev tak splnili predsezónny cieľ.
Pod jednou strechou
Vysokoškolský internát je miestom, kde dievčatá popri škole a tréningu trávia najviac času. Všetky hráčky, i keď sú z daného miesta, musia bývať spoločne s ostatnými spoluhráčkami. Večierku, ktorá pripomína vojenský režim, osobne kontroluje člen realizačného tímu. „Bývame všetky na jednej chodbe, oproti sú napríklad roztlieskavačky klubu, ktoré v rámci tejto športovej aktivity na našich zápasoch získali univerzitné štipendium. A to nehovorím o rodeo jazdcoch, ktorí sú o poschodie nižšie.“
Profesionalita na každom kroku
Profesionalitu v univerzitnom americkom klube cítiť na každom kroku. Hráčkam je k dispozícii masér i fyzioterapeut, a to bez ohľadu na to, či je v ten deň zápas alebo tréning. Zaujímavosťou je aj samotná regenerácia, v rámci ktorej hráčky absolvujú vírivku. Nikole pri spomienke na ňu ešte i dnes chodí mráz po chrbte. „Vojdete do bazéna, v ktorom je 10 až 14 stupňová voda. Celá sa trasiete od zimy a tréner vás sleduje, či ste ponorená až po krk. Väčšinou po vyhratom zápase môžu byť aspoň ramená nad vodou.“
Zmena dresu
Asistent trénera Robert Cope odišiel po sezóne k družstvu April Pounds a tak sa Nikola rozhodla pokračovať v kariére spolu s ním v novom tíme na Rogers State Univerzity. Po troch rokoch by mala získať diplom v odbore športový manažment.
„V Amerike musíte byť sebavedomý až tvrdohlavý, ja som sa do kolísky basketbalu nedostala ani po roku, ani po dvoch. Dnes však viem, že keď idete za svojím snom, práve za morom ho môžete dosiahnuť.“ Nikola, ktorá nikdy nemala nemala svoj basketbalový vzor, ide svojou cestou. A verí, že po nej dôjde až do prestížnej WNBA.
Teší sa na Las Vegas
Rozohrávačka s výškou 169 centimetrov sa do USA vracia už začiatkom augusta. Prvý prípravný zápas odohrá jej družstvo v srdci americkej zábavy, v Las Vegas. „Pôjdem tam po prvý raz v živote a keď bude možnosť návštevy kasína, určite si vsadím. Ale aj keby sa mi podarilo vyhrať väčšiu sumu, s basketbalom určite neskončím“ dodala s úsmevom Nikola Nedoroščíková.
Dušan Bodnár
Foto: archív nd
Odporúčané články
Dnešný zápas medzi FC Košice a Slovanom Bratislava priniesol presne to, čo fanúšikovia futbalu očakávali – emócie, drámu aj gólové momenty. Duel dvoch rozdielnych svetov slovenského futbalu skončil remízou 1:1, no priebeh stretnutia zanechal v divákoch množstvo zaujímavých dojmov.
Slovenskí hádzanári sú po dvoch zápasoch kvalifikácie EHF EURO 2026 stále bez bodu. Po prehre v Maďarsku podľahli doma Čiernej Hore 35:38 (18:21) a skomplikovali si postupové šance na najbližší európsky šampionát.