Košický maratón sa môže chváliť už nielen vzácnou históriou, ale aj kvalitou
Košice sa pýšia najstarším maratónom v Európe. Už 93. ročník Medzinárodného maratónu mieru sa uskutoční v nedeľu 2. októbra. Hoci do štartového výstrelu samotných pretekov zostáva ešte viac ako sedem mesiacov, organizátori už spustili online registráciu na stránke www.kosicemarathon.com.
V nasledujúcich riadkoch sa presvedčíte, že snúbenie priekopníctva, kontinuity, historických hodnôt a športovej kvality je v prípade košického maratónu neprehliadnuteľné.
V skupine 72 historických maratónov
„Maratónske hnutie charakterizuje obrovský apetít organizátorov. Po celom svete vznikajú nové a nové podujatia. Za historické možno označiť tie maratóny, ktoré boli založené v počiatkoch maratónskej éry až do roku 1970, označovanom často za rok zrodu bežeckého boomu, no a vydržali až doteraz. S takýmto statusom nájdeme v dlhodobých prehľadoch celkovo 72 maratónov,” pustil sa do zaujímavého historicko-štatistického exkurzu riaditeľ pretekov MMM Branislav Koniar.
Kontinuitu neudržal každý
Spomenutý rebríček vedie americký Boston, s prvým štartom v roku 1897, pred Košicami zapísanými do povedomia po prvýkrát v roku 1924. Z tých ďalších skutočne známych patria do tejto rodiny aj maratóny vo Fukuoke, New Yorku, Houstone, Enschede, Nagane či januárový v Petrohrade.
„Že nie je jednoduché dodržať absolútnu každoročnú kontinuitu, dosvedčuje i skutočnosť, že sa to podarilo iba u 38 maratónov zo zmieneného počtu 72. Dôvody sú rôzne. Na jednej strane vojnové udalosti ako v prípade Bostonu a Košíc či živelné pohromy ako v New Yorku,” poznamenáva B. Koniar. Dopĺňa, že v iných prípadoch je možné sa iba domnievať, aké vzťahové, ekonomické, technické, politické či generačné prekážky stáli v ceste tomu, aby sa maratón v danom meste mohol organizovať bez prerušenia.
Medzi „starými“ Košice vlani už druhé
„Nás v tomto kontexte teší skutočnosť, že okrem svojho neodškriepiteľného historického postavenia sa MMM v spoločnosti ‘starých maratónov’ pýši aj veľmi kvalitnými športovými výsledkami. V nedávno skončenom roku 2015 bol čas víťaza z Košíc dokonca druhým najkvalitnejším výkonom spomedzi tých, ktoré dosiahli víťazi všetkých 72 maratónov, o ktorých je reč,” zdôrazňuje riaditeľ MMM.
Treba doplniť, že rok 2015 nie je v tomto smere ani zďaleka ojedinelý, lebo kvalita športových výkonov má v Košiciach dlhodobú kontinuitu. Už v dávnej histórii boli víťazné časy Zabalu z roku 1931 a Popova z roku 1959 vtedy svetovými výkonmi sezóny a aj ďalšie výkony z Košíc sa opakovane dostávali do najlepšej svetovej desiatky.
Neskôr už prišla záplava výkonov na maratónoch dobre honorovaných bohatými metropolami a s tým aj ruka v ruke nástup africkej kvality, ktorá priniesla každý rok extrémne vysoký počet veľmi kvalitných časov. Dokresľuje to aj fakt, že v roku 2010 bolo 50 najlepších mužských výkonov zabehnutých na 15 najrýchlejších maratónoch sveta.
Čísla jasne potvrdzujú napredovanie
Roky bežia ako voda. Tých niekoľko posledných bolo v živote Medzinárodného maratónu mieru v Košiciach naplnených mnohými udalosťami a zmenami. Reč niekoľkých zaujímavých štatistických čísel tiež napovedá, ako maratón počas ostatných rokov napredoval.
USA dominujú historickým maratónom
Až 29 zo všetkých historických maratónov má svoj domov v USA, deväť ich je v Japonsku, päť v Kanade a rovnaký počet, možno trocha prekvapivo – na Novom Zélande.
Certifikát kvality podpísal šéf IAAF
Popri neoceniteľnom statuse najstaršieho maratónu v Európe a v septembri 2015 udelenom certifikáte „5 Star Quality Road Race“ od Európskej atletickej federácie získal MMM na začiatku tohto roka od Medzinárodnej atletickej federácie (IAAF) „Road Race Bronze Label“.
Do ustanoveného systému certifikácie IAAF sa maratón v Košiciach zapojil po prvýkrát a jeho získanie potvrdil podpisom samotný prezident IAAF Sebastian Coe. Je to ďalšie potvrdenie mimoriadnej kvality a prestíže MMM. Podľa reglementu hodnotenia je možné v prvom roku získať jedine vstupný Bronze Label, aj keď dosiahnuté parametre zodpovedajú striebornému či dokonca zlatému certifikátu. O tie sa môže MMM uchádzať v kalendárnom roku 2017.
Základné hodnotené parametre Patrí medzi ne štart predpísaného počtu elitných atlétov v príslušnom intervale výkonnosti, dosiahnuté športové výsledky, spolupráca s autorizovanými manažérmi, splnenie antidopingových opatrení, televízne vysielanie a celkové mediálne pokrytie podujatia, ale aj kritériá spracovania výsledkov a všetkých technicko-bezpečnostných opatrení.
Foto: Veronika Janušková/TASR/SITA
Odporúčané články
Dnešný zápas medzi FC Košice a Slovanom Bratislava priniesol presne to, čo fanúšikovia futbalu očakávali – emócie, drámu aj gólové momenty. Duel dvoch rozdielnych svetov slovenského futbalu skončil remízou 1:1, no priebeh stretnutia zanechal v divákoch množstvo zaujímavých dojmov.
Slovenskí hádzanári sú po dvoch zápasoch kvalifikácie EHF EURO 2026 stále bez bodu. Po prehre v Maďarsku podľahli doma Čiernej Hore 35:38 (18:21) a skomplikovali si postupové šance na najbližší európsky šampionát.