Na ME v Bratislave Košice svoje želiezko nemali, záujem o krasokorčuľovanie však rastie
Krasokorčuľovanie bolo uplynulý týždeň v kurze aj pre tých, čo ho sledujú len výnimočne. V Bratislave sa totiž konal seniorský európsky šampionát. Tento šport má však svoju tradíciu aj v našom meste, hoci na ME neštartoval ani jeden Košičan.
Košice predsa len mali na majstrovstvách zastúpenie – trénerku košického Kraso Centra Hanu Tőczikovú, ktorá je aj členkou Výkonného výboru Slovenského krasokorčuliarskeho zväzu.
Ako ste prežívali šampionát v Bratislave?
Na majstrovstvách Európy som strávila tri dni osobne, takže som toho videla celkom dosť. Bol to úžasný pocit prežiť tú atmosféru naživo. V minulosti som okúsila dianie na majstrovstvách Európy či sveta v Amerike, Japonsku, Slovinsku alebo vo Francúzsku a atmosféra u nás bola famózna, bez ohľadu na to, že by som nám chcela prihrievať polievočku. Naši diváci dožičili každému, trebárs ako Japonci. Ľudia v Európe zvyčajne fandia najmä domácim, ale Slováci dopriali každému. Ukázali sme sa ako veľmi prajní.
Každý šport potrebuje svoje legendy a 52-ročný Jozef Sabovčík na ľade počas exhibície aj so svojím saltom pohladil dušu…
Jožko bol sám sebou odjakživa. Takí ako on sa rodia len raz za desiatky rokov. Z tisícok adeptov je jeden taký výnimočný ako Sabovčík. Vyrastal ešte za socializmu a potom prišla éra, keď sa šport dostal na inú úroveň. Teraz po 25 rokoch sa na Slovensku konečne začína niečo robiť s mládežou, vedieme, chvalabohu, viac detí k pohybu.
Košice mali kedysi na ME či MS svoje želiezka v ohni: Róbert Kažimír, Radka Bártová, Jacqueline Belenyesiová, Jakub Štrobl… Aktuálne sa však do seniorského národného tímu netlačí žiadny adept. Prečo?
Tie mená, ktoré ste spomenuli, to sú adepti, ktorí začali trénovať ešte v čase, keď sme fungovali na starom štadióne Ladislava Trojáka. Steel aréna sa stavala desať rokov a my sme v tom období dochádzali na tréningy do Prešova, Humenného, Trebišova, Michaloviec. V tom čase bola naša základňa skromnejšia a vtedy je aj menšia šanca natrafiť na veľký talent, ktorý by bol dnes v seniorskej reprezentácii.
Svojho času bol o krasokorčuľovanie v našom meste slušný záujem, ako je to dnes?
Nemôžeme sa sťažovať. Záujem je podstatne väčší ako pred pár rokmi. V Kraso Centre Košice máme registrovaných 38 pretekárov od sedem do trinásť – štrnásť rokov, teda mladšiu generáciu. Veríme, že nám časom vyrastú reprezentanti, aj keď je to beh na dlhé trate. Žiaci Bohuš Hrnek či Gregor Anton Grinč skáču už dnes dvojitého axla a majú šancu dostať sa do juniorskej reprezentácie.
Čo najviac trápi krasokorčuliarsku obec v Košiciach?
Naším domovským stánkom je Crow aréna, kde sme našli dobré podmienky. Prijali by sme aspoň o hodinu tréningu denne navyše, aby sme s tými najlepšími mohli pracovať ešte viac. Len dostatočný čas strávený pri tréningu na ľade dáva predpoklad, že v našom meste nám zase vyrastú úspešní reprezentanti.
Foto 1: archív kc
Foto 2: TASR
Odporúčané články
Dnešný zápas medzi FC Košice a Slovanom Bratislava priniesol presne to, čo fanúšikovia futbalu očakávali – emócie, drámu aj gólové momenty. Duel dvoch rozdielnych svetov slovenského futbalu skončil remízou 1:1, no priebeh stretnutia zanechal v divákoch množstvo zaujímavých dojmov.
Slovenskí hádzanári sú po dvoch zápasoch kvalifikácie EHF EURO 2026 stále bez bodu. Po prehre v Maďarsku podľahli doma Čiernej Hore 35:38 (18:21) a skomplikovali si postupové šance na najbližší európsky šampionát.