Neviete čo s víkendom? Skúste geocaching
Vonku začína byť zase pekne, no vy neviete, čo s voľnými víkendami? Prinášame vám tip na zábavné hobby, ktoré sa do tohto začínajúceho jarného počasia hodí. Ide o zábavné prechádzky spojené s hľadaním a objavovaním nových lokalít.
Geocaching predstavuje určitý druh športu a zábavy. GEO znamená zem a CACHE znamená nádoba/skrýša. Sú to teda skrýše umiestnené kdekoľvek po celom svete, väčšinou však na zaujímavých a pekných miestach. Každá skrýša má na internete svoju stránku, kde sa nachádza popis miesta a súradnice GPS, podľa ktorých ju potom geocacheri hľadajú. Geocacher, teda hľadač, potrebuje na nájdenie “kešky” prístup na internet a GPS. Ani to mu však nemusí zaručiť nájdenie skrytého pokladu, keďže sú zväčša schované na nenápadnom mieste.
Skrýšu väčšinou tvorí vodotesná nádoba, v ktorej je ceruzka, logbook (zápisník) a rôzne ďalšie predmety. Hľadač si pri nájdení môže čokoľvek zobrať alebo niečo pridať, aby keška ostala prekvapením aj pre ďalších hľadačov. Po nájdení je potrebné urobiť záznam o nájdení pokladu, a tým sa podeliť o zážitky s ostatnými.
Pri hľadaní sa môžete stretnúť s rôznymi druhmi kešiek:
Tradičná cache – základný typ nádoby. Najčastejšie môžete nájsť plastovú krabicu na potraviny alebo vedierko naplnené rôznymi predmetmi (okrem povinného logbooku, tam nájdete aj ceruzku, strúhadlo, informačný lístok, predmety určené na výmenu).
Multi-cache – typ skrýše s mnohými variáciami. Hráč musí prejsť cez jednu alebo viac zastávok, na ktorých zbiera informácie (pokyny, pomôcky) potrebné k nájdeniu ďalšej samostatnej skrýše.
Záhadná (mystery) cache – na jej lokalizovanie je potrebné vyriešiť úlohu, zadanú v popise skrýše. Môže ísť o jednoduchý hlavolam, ale aj o komplikované zadanie.
Letterbox hybrid – poštová schránka – je menej používaný typ skrýše, ku ktorej vedú zverejnené indície namiesto súradníc. Sú súčasťou staršej hry letterboxing, ktorá funguje na princípe pečiatok.
Stretávka (event) cache – príležitostná “skrýša” je zverejnením miesta a času stretávky geocacherov. Cieľom je stretnúť priateľov, prípadne spoznať nových ľudí s rovnakou záľubou.
Zemská (earthcache) skrýša – ide o unikátne miesto, najčastejšie prírodný úkaz edukatívneho charakteru, ktorých zoznam je zverejnený na http://www.earthcache.org/.
Čo znamená skratka SWG? Ide o drevené koliesko, takzvaný „vetvový suk“, s priemerom 35 mm a hrúbkou 7 mm, ktoré má z oboch strán laserom vygravírovanú grafiku. Rubová strana je vždy rovnaká – logo geocachingu, nápis Slovak Wood Geocoin a rok výroby. Na hlave je “odznak geocachera”, ktorý má každý jeden hľadač vlastný.
Prikladáme vám sem aj niektoré geocaching lokácie, ktoré sa nachádzajú v Košiciach a okolí. Tu je odkaz na záhadnú (mystery) cache a keška s názvom Košice zhora je takisto ďalšou záhadou. Veríme, že sa vám geocaching zapáči a čoskoro objavíte vo svojom okolí ďalšie alebo možno aj svoje prvé kešky.
Zdroj: (skolaskycov.weblahko.sk), MK
Odporúčané články
Dnešný zápas medzi FC Košice a Slovanom Bratislava priniesol presne to, čo fanúšikovia futbalu očakávali – emócie, drámu aj gólové momenty. Duel dvoch rozdielnych svetov slovenského futbalu skončil remízou 1:1, no priebeh stretnutia zanechal v divákoch množstvo zaujímavých dojmov.
Slovenskí hádzanári sú po dvoch zápasoch kvalifikácie EHF EURO 2026 stále bez bodu. Po prehre v Maďarsku podľahli doma Čiernej Hore 35:38 (18:21) a skomplikovali si postupové šance na najbližší európsky šampionát.