Otvárací ceremoniál ZOH v Pjongčangu: Kórejčania pod jednotnou vlajkou
V poradí XXIII. zimné olympijské hry v Pjongčangu odštartovali v piatok slávnostným otváracím ceremoniálom. Ten sa niesol v duchu motta „Peace in motion“, teda „Mier v pohybe“, pričom pripomenul aj bohatú kórejskú kultúru.
V hľadisku Olympijského štadióna v Pjongčangu nechýbali významné osobnosti politického života. Z čestnej lóže sledovali program prezident Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Thomas Bach či prezident Kórejskej republiky Mun Če-in. Prostredníctvom televíznej obrazovky sledovali ceremoniál približne tri miliardy ľudí, priamo v dejisku olympiády malo tú česť 35.000 divákov.
Pestrofarebný program, ktorý sa Kórejčanom podarilo dokonale utajiť až do poslednej chvíle, odštartoval úderom najstaršieho kórejského zvonu Mieru a pokoja. Váži 750 kilogramov a je vyrobený z ťažkého bronzu. Zároveň sa gong symbolicky ozval aj v ďalších juhokórejských mestách. Po ňom nasledoval krátky ohňostroj.
Gréci ako prví
Program sa niesol v olympijskom hesle „Peace in motion”, so základným odkazom harmónie a zbližovania. Ceremoniálom sprevádzalo päť detí, predstavujúcich päť elementov, oblečených vo farbách olympijských kruhov, v spoločnosti obrovského snežného tigra, ktorý je aj maskotom Hier. Nechýbalo množstvo symbolických odkazov na bohatú kórejskú kultúru.
V časti „Harmónia vesmíru“ bubeníci a tanečníci vytvorili na ploche symbol Jing a Jang a obrovskú juhokórejskú vlajku. Vzápätí prinieslo na plochu osem kórejských športovcov už menšiu národnú vlajku s Jing a Jang a štyrmi symbolmi, ktoré predstavujú nebo, zem, mesiac a vodu. Vlajka vystúpala po stožiari za zvukov národnej hymny, ktorú spieval národný kórejský súbor.
Ceremoniál pokračoval v rýchlom tempe tradičným defilé zúčastnených krajín a ich športovcov. Prvou krajinou, ktorej športovci zamávali nadšenému davu divákov, bolo Grécko. V staroveku sa práve pod Akropolou zrodila myšlienka olympijského ducha a symbolicky sa tu uskutočnili v roku 1896 aj prvé novodobé Hry, odvtedy Gréci pochodujú oválom počas ceremoniálu ako prví.
2952 športovcov z 92 krajín
Zvyšok krajín nastúpil podľa kórejskej abecedy hangul, pozostávajúcej z 10 samohlások a 14 spoluhlások. Slovenská ekipa vpochodovala na štadión ako 39. v poradí z 91, o 20.44 miestneho času (12.44 SEČ). Vlajkonosičkou slovenskej výpravy bola lyžiarka Veronika Velez-Zuzulová. V početnom zástupe chýbala napríklad biatlonistka Anastasia Kuzminová, ktorá sa chcela koncentrovať na sobotňajší šprint na 7,5 km.
[ad][/ad]Ruskí reprezentanti v dôsledku dopingového škandálu nastúpili pod hlavičkou tímu „Olympijskí športovci z Ruska“ a namiesto národnej vlajky korzovali s olympijskou vlajkou, ktorú niesla dobrovoľníčka. Na bielom oblečení im takisto chýbali národné symboly. Ceremoniál si užívali i „Kokosy na snehu“, po jamajských bobistoch sa na olympiáde premiérovo predstaví aj ženský tím z tohto karibského ostrova. Na záver za mohutného aplauzu publika vpochodovali na štadión pod jednotnou vlajkou symbolicky športovci z usporiadateľskej Kórejskej republiky a KĽDR. Dve krajiny, ktoré sú de facto vo vojnovom stave, sa na otváracom ceremoniáli symbolicky spojili už na OH 2000 v Sydney, teraz sa tak historicky prvýkrát stalo aj na ZOH. V Pjongčangu bude štartovať i spoločné kórejské družstvo hokejistiek.
Na ZOH 2018 by sa malo predstaviť 2952 športovcov z 92 krajín, pričom rozdajú 102 medailových kolekcií. Najpočetnejšiu výpravu majú Spojené štáty americké.
(TASR, SŠ)
Odporúčané články
Slovenskí hádzanári sú po dvoch zápasoch kvalifikácie EHF EURO 2026 stále bez bodu. Po prehre v Maďarsku podľahli doma Čiernej Hore 35:38 (18:21) a skomplikovali si postupové šance na najbližší európsky šampionát.
Dnešný zápas medzi FC Košice a Slovanom Bratislava priniesol presne to, čo fanúšikovia futbalu očakávali – emócie, drámu aj gólové momenty. Duel dvoch rozdielnych svetov slovenského futbalu skončil remízou 1:1, no priebeh stretnutia zanechal v divákoch množstvo zaujímavých dojmov.