Plavecký gigant Phelps sníma z hlavy plaveckú čiapku
Olympijský štadión vodných športov v brazílskom Riu de Janeiro bol v sobotu svedkom rozdeľovania posledných medailových kolekcií v bazénovom plávaní na Hrách XXXI. olympiády a pod bielou vlajkou s piatimi farebnými kruhmi najdekorovanejší športovec všetkých čias Michael Phelps sa štýlovo rozlúčil so svojou kariérou.
Americkej štafete 4×100 m polohové preteky motýlikom pomohol vo finále k olympijskému rekordu 3:27,95 a zisku zlata, ktorým zveľadil svoju kariérnu medailovú bilanciu na OH na 23-3-2. V tíme teraz plával s Ryanom Murphym, Codym Millerom a Nathanom Adrianom. Prvý menovaný na úvodnom znakárskom úseku časom 51,85 prekonal svetový rekord krajana Aarona Peirsola 51,94 z júla 2009.
„Poskladali sme výbornú štafetu. Je nenormálne, že „Murph” ju odštartoval svetovým rekordom. Mal som príležitosť byť súčasťou jednej z najlepších štafiet všetkých čias. Je to skutočne pocta,” skonštatoval Michael Phelps po svojich posledných pretekoch v závratnej kariére.
Phelps: Takmer som sa rozplakal
„Bola to noc plná emócií. Keď som večer vystúpil z autobusu a kráčal k bazénu, takmer som sa rozplakal,” citoval Phelpsa oficiálny web rio2016.com.
„Posledná rozcvička, poslednýkrát v pretekárskom výstroji, posledný raz reprezentácia mojej krajiny pred zrakmi tisícok ľudí. Je to šialené. Takto som si predstavoval rozlúčku s kariérou. Boli tam aj nejaké slzy. Jednoducho sa ma zmocnil pocit, že tá tvrdá práca sa vyplatila. Že som bol schopný prekonať všetko, čím som si v uplynulých dvoch rokoch musel prejsť a dostal som sa opäť tam, kde som chcel byť.”
Po olympiáde chystá svadbu
Phelps si svoju olympijskú premiéru odkrútil už v austrálskom Sydney 2000: mal vtedy pätnásť rokov a motýľkarskú dvojstovku zvládol ako piaty najrýchlejší pretekár. Od Atén 2004 až po Londýn 2012 v individuálnych disciplínach aj štafetách pozbieral dovedna 22 kovov, z nich 18 najcennejších. Potom síce ukončil či skôr prerušil kariéru, ale v apríli 2014 ohlásil návrat do bazénov. V Riu dosiahol bilanciu 5-1-0. Tridsaťjedenročný Baltimorčan predznamenal, že sa po piatych hrách v plaveckej kariére naplno hodlá venovať výchove trojmesačného synčeka Boomera, ktorého mu na svet priviedla Nicole Johnsonová, víťazka súťaže Miss Kalifornia 2010. Po OH si ju plánuje vziať, sú zasnúbení.
Phelps: Môžem obrátiť list a začať s čímkoľvek
„Som pripravený venovať sa niečomu inému. Môj čas v bazéne sa možno naplnil, ale budúcnosť mám pred sebou. Môžem obrátiť list a začať s čímkoľvek. Nie je to koniec kariéry, je to začiatok novej cesty,” citoval cbssports.com Phelpsa, ktorý v Riu získal individuálne zlato na 200 m polohové preteky, 200 m motýlik a striebro na 100 m motýlik. Ďalšie tri najcennejšie kovy pridal v štafetách.
Na olympijských hrách v Tokiu už nebude súťažiť
Phelps si v súvislosti s ďalšími olympijskými hrami v japonskom Tokiu 2020 nenecháva ani trochu pootvorené dvierka. Odhodlane tvrdí, že situácia po Londýne 2012 sa už nebude opakovať.
„Do Tokia pôjdem, ale nebudem tam súťažiť. Ďalšie štyri roky už nie, toto je konečná. Ak by som mal podpísať vyhlásenie, tak to spravím. Stojím si za tým, že nadobro končím. Dosiahol som všetko, na čo som len mohol pomyslieť. Po 24 rokoch v športe som šťastný, ako to celé dopadlo,” podotýka Phelps.
(SITA)
Foto: sita
Odporúčané články
Dnešný zápas medzi FC Košice a Slovanom Bratislava priniesol presne to, čo fanúšikovia futbalu očakávali – emócie, drámu aj gólové momenty. Duel dvoch rozdielnych svetov slovenského futbalu skončil remízou 1:1, no priebeh stretnutia zanechal v divákoch množstvo zaujímavých dojmov.
Slovenskí hádzanári sú po dvoch zápasoch kvalifikácie EHF EURO 2026 stále bez bodu. Po prehre v Maďarsku podľahli doma Čiernej Hore 35:38 (18:21) a skomplikovali si postupové šance na najbližší európsky šampionát.