Predstavujeme mladé košické pušky
S Košicami majú veľa spoločné. Svoj nesporný talent však uplatňujú mimo nášho mesta. Zoznámte sa s mladými futbalovými puškami. Verme, že z ich kopačiek zaznie na zelených trávnikoch ešte veľa parádnych výstrelov.
Ondrej Duda: Pracovitý a skromný drahokam
Futbalový supertalent a klenot, ale aj nesmierne pracovitý a skromný chlapec – taký je Ondrej Duda. Rodák zo Sniny urobil rozhodujúce futbalové kroky v Košiciach.
V MFK pôsobil od dorastu a v najvyššej slovenskej súťaži debutoval v roku 2012 už ako 17-ročný. Šancu mu dal tréner Ján Kozák.
Ostatné dva roky strávil Duda v elitnom poľskom klube Legia Varšava, kde si rýchlo vydobyl rešpekt a uznanie. Prispel k zisku majstrovského titulu i národného pohára, zažiaril v zápasoch európskych pohárových súťaží. Hráva s číslom 8 na drese, aké nosieval jeho vzor Steven Gerrard, niekdajší kapitán Liverpoolu.
V roku 2014 získal cenu Petra Dubovského, ktorú udeľujú najlepšiemu slovenskému hráčovi do 21 rokov. Vo svojej kariére neustále napreduje. V roku 2015, hneď vo svojom druhom zápase v seniorskej reprezentácii Slovenska, víťazným gólom rozhodol zápas proti Česku.
Jeho prestup do svetového klubu bol už viackrát na spadnutie, najčastejšie sa spomínal taliansky veľkoklub Inter Miláno. Poľsko rozhodne nie je konečnou stanicou Ondreja Dudu, ktorý 5. decembra oslávil 21. narodeniny.
Albert Rusnák: Svedčí mu holandská ofenzíva
Narodil sa v moravskom Vyškove, keď tam jeho otec, tiež Albert, hrával za Drnovice. Mladý Albert vyrastal v KAC Košice, no najmä v 1. FC a MFK Košice.
V roku 2010 prestúpil do mládežníckej akadémie Manchestru City, za ktorého hviezdny seniorský tím si nikdy súťažne nezahral. Krátkodobo hosťoval v kluboch z nižších anglických súťaží (Oldham, Birmingham).
Seniorský futbal od leta 2014 ochutnával najprv v holandskom Cambuure a v januári 2015 podpísal triapolročnú zmluvu s Groningenom. Už o necelý polrok dvoma gólmi zariadil víťazstvo tohto klubu vo finále Holandského pohára. Za Groningen si po historickom klubovom úspechu zahral aj v skupinovej fáze Európskej ligy UEFA.
Albert Rusnák má za sebou najlepší rok vo svojej kariére. Má 21 rokov a patrí medzi lídrov slovenskej reprezentačnej „dvadsaťjednotky“. Holandský ofenzívny naturel mu svedčí. Je prototypom hráča s číslom 10, ktoré tak rád nosieva. Od detstva fandí Barcelone, kam to dotiahol aj Luis Suárez, ktorý kedysi hrával – za Groningen…
Jakub Hromada: Senica v ňom prebudila strelca
V máji oslávi okrúhle dvadsatiny. S kariérou začal v klube KAC Košice, od pätnástky rozvíjal svoj talent v Michalovciach. V lete 2012 si ho vyhliadol slávny Juventus Turín, kde hral za mládežnícke tímy. Vo februári 2015 prestúpil do Sampdorie Janov, odkiaľ ho však obratom prevelili do druholigového klubu Pro Vercelli, kde však medzi mužmi neodohral ani jeden ligový duel.
Od augusta 2015 skvelo vtrhol na scénu slovenskej najvyššej súťaže. V drese Senice, kde je na dvojročnom hosťovaní zo Sampdorie, sa stal z Hromadu mimoriadne dôležitý článok tímu. Zvykol hrávať defenzívneho stredopoliara, ale Senica v ňom prebudila strelca. V dvanástich dueloch dal až 5 gólov.
Stabilné miesto mal v slovenských reprezentačných výberoch od 15 až do 21 rokov. Bol aj kapitánom „sedemnástky“ na majstrovstvách sveta. Teraz v jeseni sa prehrýzol aj do „dvadsaťjednotky“.
Filip Lesniak: Kozákov vnuk má silnú ľavačku
Mal veru po kom podediť športový talent. Jeho otcom je bývalý futbalista a súčasný športový riaditeľ VSS Košice Ján Lesniak. Jeho starým otcom je úspešný reprezentačný tréner Ján Kozák. Jeho krstným otcom je účastník majstrovstiev sveta v roku 2010 Ján Kozák mladší. A hoci všetci traja boli praváci ako repa, Filip Lesniak má silnejšiu ľavačku.
Rovnako ako Hromada sa narodil v máji 1986, Slovensko reprezentuje od svojich 15 rokov. Zahral si na MS do 17 rokov v Dubaji, patril k lídrom „devätnástky“. Aj jeho kariéru formujú v zahraničí.
V januári 2012 odišiel do Tottenhamu Hotspur, ktorý vždy patril medzi jeho najobľúbenejšie kluby. Obdivoval Chorváta Luku Modriča, ktorý v roku 2012 zamieril z Tottenhamu do Realu Madrid.
Filip Lesniak prešiel mládežníckou akadémiou, momentálne už má profesionálnu zmluvu a o svoju šancu bojuje ako hráč rezervného tímu. V Anglicku sa pretransformoval z ofenzívneho na defenzívneho stredopoliara.
„Filip má talent a žije pre futbal. Teší ma, že sa mu darí. Jeho vývoj sledujem len z diaľky, do diania príliš nevstupujem, ale sem-tam ho na niečo upozorním,“ povedal o šikovnom vnukovi jeho starý otec, reprezentačný tréner Ján Kozák.
Vyleteli do sveta futbalu z Košíc
Keď Matič prestúpil z Košíc do Chelsea V drese Chelsea Londýn sa vypracoval na jedného z najlepších defenzívnych stredopoliarov na svete. Srb Nemanja Matič prišiel do Košíc v januári 2007. Mal vtedy 18 rokov. Skvelá ľavačka, technika, obrovský prehľad v hre a presné prihrávky urobili z Matiča hráča, po ktorom v auguste 2009 siahla Chelsea. Na prvýkrát mu tam ruže nekvitli. Oblúkom cez Vitesse Arnhem a Benficu Lisabon sa vrátil do Londýna v januári 2014 za prestupovú sumu 21 miliónov libier. A patrí medzi nenahraditeľných hráčov tímu.
Uroš Matič v roku 2013 zamieril za starším bratom do Benficy. Momentálne hráva v holandskej Brede.
Počuť ešte budeme o 19-ročnom Košičanovi Marekovi Rodákovi mladšom, ktorého otec Marek bol roky stabilným brankárom Lokomotívy či 1. FC Košice. Marek junior chytá od januára 2013 za rezervný tím anglického Fulhamu a je aj v širšom kádri slovenskej reprezentácie do 21 rokov.
V rokoch 2008 až 2012 pôsobil v Košiciach aj brazílsky rodák a naturalizovaný Slovák Dionatan Teixeira, ktorý v našej najvyššej súťaži debutoval v žlto-modrom drese MFK vo veku 16 rokov a 268 dní. Od leta 2014 je hráčom anglického Stoke. Momentálne je na hosťovaní v treťoligovom Fleetwood Town.
Košičan Milan Lalkovič bol od svojich pätnástich rokov v akadémii slávnej Chelsea Londýn, no v seniorskom tíme nedostal šancu v súťažnom zápase. Pred rokmi bol vyrastajúcou slovenskou futbalovou hviezdičkou. Momentálne patrí 23-ročný Lalkovič medzi opory Walsallu v tretej najvyššej anglickej súťaži.
Marcel Majoroš patril medzi prvých mladých slovenských futbalistov, ktorí odišli do zahraničia. V roku 1994 si ho ako 14-ročného vyhliadol holandský veľkoklub PSV Eindhoven. Ako 20-ročný sa vrátil domov, hrával za 1. FC Košice, mihol sa v Slovane, no kariéru poznačenú mnohými zraneniami napokon ukončil v Haniske.
Foto: TASR
Odporúčané články
Slovenskí hádzanári sú po dvoch zápasoch kvalifikácie EHF EURO 2026 stále bez bodu. Po prehre v Maďarsku podľahli doma Čiernej Hore 35:38 (18:21) a skomplikovali si postupové šance na najbližší európsky šampionát.
Dnešný zápas medzi FC Košice a Slovanom Bratislava priniesol presne to, čo fanúšikovia futbalu očakávali – emócie, drámu aj gólové momenty. Duel dvoch rozdielnych svetov slovenského futbalu skončil remízou 1:1, no priebeh stretnutia zanechal v divákoch množstvo zaujímavých dojmov.