R. Jano: S klubmi bojovať nechceme
Na Slovensku už funguje Liga na ochranu slovenských športovcov (LOSS). Je to občianske združenie, ktoré vzniklo na základe zákona o združovaní občanov.
Cieľom občianskeho združenia, ktoré odštartovalo svoje aktivity v Košiciach, je pomoc a podpora pre členov vo všetkých oblastiach, ktoré sa týkajú športovcov. Predsedom LOSS sa stal súčasný futbalista FC VSS Košice Róbert Jano mladší. Často sa stretáva s kamarátmi nielen z futbalu, ale i z hádzanej, hokeja, či ďalších odvetví a vníma všetky problémy športovcov.
„Po debate s otcom, ktorý je právnik, sme hľadali model, ako pomôcť športovcom, ktorí sa ocitajú v problémoch a nie sú znalí právnych záležitostí. Som presvedčený, že naše združenie bude pre športovcov prínosom. Nechceme pomáhať jednorazovo, ale dlhodobo,“ vraví študent štvrtého ročníka právnickej fakulty.
Zmluvy bude posudzovať právnik
Prvoradou ambíciou nie je vymáhanie pohľadávok od klubov. Všetko by sa to malo odvíjať od posúdenia zmluvy už pred podpisom.
„Poznáme z hokeja prípady, že hráč sa zranil a podľa zmluvy nemal v čase maródky garantovaný príjem. Takýto kontrakt by ani podpísaný byť nemal,“ hovorí R. Jano. Podľa jeho vyjadrenia zmluvu každého člena združenia najskôr posúdi právnik.
„Nemalo by sa stávať, že najmä mladému športovcovi predostrú papier so slovami: Tu to hneď podpíš. Vieme, že kluby sú podráždené, ak chce mať športovec čas na posúdenie jednotlivých bodov. My s klubmi ani bojovať nechceme, ale snahou je vytvoriť kultúrne a slušné prostredie. A v ňom by nik nemal mať problém s tým, že mu právnik znalý veci zmluvu preštuduje.“
Chcú presvedčiť aj skeptikov
Združenie, ktorého tajomníčkou je basketbalistka Good Angels Barbora Bálintová, má prvých desať členov. Róbert Jano ml. verí, že záujemcovia budú pribúdať.
„Vieme, že je to novinka, no podľa našich informácií tu je ochota mnohých ísť do toho. Našou ambíciou je pokryť časom celé Slovensko. Chceme presvedčiť aj tú skupinu športovcov, ktorá je skeptická a neverí, že v slovenských pomeroch sa niečo zmení. Som pozitívne zmýšľajúci človek. Ak uvidia, akú robotu odvádzame, členov bude časom isto dosť,“ vyjadril optimistickú prognózu predseda združenia.
Podľa jeho názoru ročné členské 50 eur športovcov neodradí. Zvlášť, ak pri prípadnom právnom zastupovaní budú mať 50-percentnú zľavu, rovnako tak na ekonomické poradenstvo.
Aj Štochl zažil, keď mu dlhovali
Podpredseda združenia Richard Štochl je presvedčený, že športovci by mali mať možnosť poradiť sa o svojich zmluvách. „Nevravím, že zázraky sa robia na počkanie, ale časom by sa situácia u nás mohla znormalizovať. Len treba nastaviť istú kultúru v rámci vzťahov medzi športovcom a klubom,“ vraví dlhoročný slovenský hádzanársky reprezentant.
Deväťnásobný hádzanár roka víta, že združenie by mohlo pomôcť aj športovcom, ktorí sa už dnes stretávajú s problémami vo svojich pôsobiskách. „Stále viac je takých športovcov, ktorí nedostanú to, čo je na papieri. Kluby dlhujú športovcom, sám som to zažil na vlastnej koži doma i v zahraničí. A často neviete, na koho sa obrátiť. Tak konečne tu bude niekto, kto bude vedieť čo s tým,“ dodal R. Štochl.
Foto 1 a 3: TASR
Foto 2: archív R.J.
Odporúčané články
Slovenskí hádzanári sú po dvoch zápasoch kvalifikácie EHF EURO 2026 stále bez bodu. Po prehre v Maďarsku podľahli doma Čiernej Hore 35:38 (18:21) a skomplikovali si postupové šance na najbližší európsky šampionát.