Slovenský štvorkajak získal striebornú medailu!
Slovenskí reprezentanti Denis Myšák, Erik Vlček, Juraj Tarr a Tibor Linka časom 3:05,044 min získali striebro v sobotňajšom A-finále disciplíny K4 na 1000 m na záver súťaží rýchlostných kanoistov na OH v Riu de Janeiro. Suverénnymi víťazmi sa stali Nemci Max Rendschmidt, Tom Liebscher, Max Hoff, Marcus Gross (3:02,143). Tretí skončili Česi Daniel Havel, Lukáš Trefil, Josef Dostál, Jan Štěrba (3:05,176), ktorí zaostali za loďou SR iba o 132 tisícin sekundy.
Nemecko aj Česko v piatok postúpili do finále priamo z rozjázd, Slovensko v nej bolo druhé za podobne jasným Nemeckom a potom triumfovalo v semifinále.
„Záver strašne bolel, ale stálo to za to! Zažívame fantastické pocity a pre mňa je táto tretia olympijská medaila azda najvzácnejšia minimálne preto, lebo tie pocity sú čerstvé,” vyhlásil pre RTVS Erik Vlček.
„Experti hovoria, že to chce čas, kým sa posádka štvorkajaka zladí a v konkrétnom zložení dozreje. My sme na to mali približne rok a vyšlo to,” skonštatoval Juraj Tarr.
„Je to neopísateľný pocit, úplne úžasné, sme veľmi šťastní,” povedal Denis Myšák. “Dali sme do toho maximum – všetko, čo v nás bolo. Koniec naozaj veľmi bolel, ale oplatilo sa zniesť to,” uviedol Tibor Linka.
„Mám 35 rokov, toto sú moje piate olympijské hry a tretia medaila… Bolo by to ešte krajšie, ak by mala zlatý lesk, ale beriem veru aj túto,” povedal Vlček podľa MyInfo. „Ja mám prvý olympijský kov a som fakt prešťastný. Každý o čomsi takomto sníva a občas sa sny plnia, hoci to vždy nemusí platiť,” doplnil Linka.
Reakcie strieborného slovenského kvarteta v rýchlostnej kanoistike v disciplíne K4 na 1000 m na olympijských hrách v Riu de Janeiro:
Erik Vlček (34 rokov): „Je to fantastické. Extrémne ťažké bolo udržať koncentráciu, sme v Riu už veľmi dlho. Posledné hodiny boli psychicky náročné. Tie minúty pred štartom boli nekonečné, čakanie je možno horšie ako samotné preteky. Keď človek príde do cieľa a vidí, že získal medailu, tak všetko z neho opadne a môže si z plného hrdla zakričať, že to dokázal.”
Juraj Tarr (37): „Po prejazde cieľom som cítil obrovskú radosť. Predtým som mal totiž pred sebou Londýn 2012, v ktorom to tiež začalo 8. miestnom v K2 a v K4 to na medailu nevyšlo. Nikto však nechcel dopustiť, že by sa to zopakovalo. Z toľkej radosti sme sa vykúpali. Pred finále sme si povedali, že keď sa budeme držať Nemcov, tak to bude dobré. Aj sme to tak urobili, no neskôr nám trochu odskočili. Vedeli sme, že keď sme tam, je to na medailu. Na päťstovke som sa jedným očkom pozrel na súperov, Česi mali špičku na mojej úrovni. Vedel som, že pôjdu do finišu, no v ňom sme aj my dobrí. Sústredili sme sa na seba, nie na ostatných. Toto striebro je asi môj najväčší úspech. Každým rokom je kanoistika náročnejšia, pribúdajú totiž veľmi kvalitní súperi. Som šťastný.”
Tibor Linka (21): „Nie často sa stáva, že v takomto veku sa na olympiáde dosiahne medailu. Máme z toho radosť a môžeme za to poďakovať starším členom našej posádky. Dúfajme, že ešte zopár rokov nám zdravie poslúži a budeme môcť bojovať o cenné kovy na takýchto veľkých podujatiach. Pocity v cieli boli veľmi silné. Je to niečo úžasné, nezažíva sa to každý deň. Isto nám ešte chvíľu potrvá, kým to celé spracujeme a pochopíme.”
Denis Myšák (20): „Prvé pocity v cieli boli úžasné, potom nás Ďuro Tarr trochu schladil, takmer som sa utopil. Naša jazda bola veľmi dobrá, žiadne chyby sme neurobili. Dúfal som, že sa udržíme s Nemcami a potrápime ich do záveru. Musím však priznať, že boli lepší. Na päťstovke nám odskočili a potom si udržali náskok.”
Strhujúci boj s Českom
Úradujúci majstri sveta z Milána 2015 aj kontinentálni šampióni z Moskvy 2016 Slováci boli vo finále na všetkých medzičasoch práve na druhej pozícii. Po 250 m to bolo o 0,28 s a na méte 500 m malo manko hodnotu 82 stotín. Vtedy už bolo čoraz zjavnejšie, že lídri z Nemecka neohrozene smerujú za zlatom. Rozpútal sa strhujúci izolovaný boj medzi SR a ČR o striebro, ďalšie K4-ky zaostávali. Slováci na 750 m viedli pred Čechmi s náskokom 19 stotín a napokon odrazili ich sústavný nápor. Medaily im odovzdala krajanka – strelkyňa a členka MOV Danka Barteková.
Slovensko má v tejto disciplíne v zbierke aj striebro z Pekingu 2008 a bronz z Atén 2004. Z terajšej posádky mal podiel na oboch týchto predchádzajúcich olympijských kovoch Vlček a na tom spred ôsmich rokoch aj Tarr. V Londýne 2012 patrila Slovensku šiesta priečka, popri Vlčekovi a Tarrovi vtedy jazdili Peter Gelle a Martin Jankovec. Vtedajší víťazi Austrálčania sa teraz musia uspokojiť so štvrtým miestom.
(SITA)
Foto: sita
Odporúčané články
Dnešný zápas medzi FC Košice a Slovanom Bratislava priniesol presne to, čo fanúšikovia futbalu očakávali – emócie, drámu aj gólové momenty. Duel dvoch rozdielnych svetov slovenského futbalu skončil remízou 1:1, no priebeh stretnutia zanechal v divákoch množstvo zaujímavých dojmov.
Slovenskí hádzanári sú po dvoch zápasoch kvalifikácie EHF EURO 2026 stále bez bodu. Po prehre v Maďarsku podľahli doma Čiernej Hore 35:38 (18:21) a skomplikovali si postupové šance na najbližší európsky šampionát.