Hribika vyhodili z lietadla!
Majster sveta vo wakeboardingu Košičan Miroslav Hribik na tohtoročné sústredenie v Thajsku nezabudne. Pri návrate domov ho v Bangkoku vyhodili z lietadla a doteraz nevie prečo. O rozruch na palube sa postarala cestujúca do Abú Dhabí, ktorá slovenského reprezentanta obvinila, že jej nadával.
Trojtýždňové sústredenie v Thajsku, na najväčšom ostrove Phuket, prebehlo bez problémov, v tejto krajine bol piaty raz. Miroslav Hribik na tamojšom vleku trénoval a s priateľkou Evou sa na skútri vybrali na pár výletov. Do Viedne mali letieť spoločnosťou Etihad z Bangkoku, s prestupom v hlavnom meste Spojených arabských emirátov Abú Dhabí.
Vraj musí vystúpiť pre vlastnú bezpečnosť
„S arabskou spoločnosťou som neletel prvýkrát. V Bangkoku sme nastupovali do lietadla a pri letuške pri dverách arabské ženy zdržiavali, tak som sa otočil ku priateľke a povedal: „zdržiavajú do p…“ Arabka celá zahalená, len oči jej boli vidieť, čosi zašomrala a pokračovala k svojmu miestu. Odrazu sa okolo tých piatich žien strhol hurhaj. Letuška prišla ku mne, že vraj som tej žene nadával po anglicky, že musím vystúpiť z lietadla. Slováci, ktorí boli na palube a tiež sa vracali domov, pribehli a vysvetľovali situáciu. Tá letuška bola pri nástupe pri mne, vie, že som po anglicky ani nehovoril. Mal som zopakovať, čo som povedal. Tak po slovensky hovorím: zdržiavajú do p…, čomu nik rozumieť nemohol. Trvali na tom, že mám vystúpiť, vraj kvôli vlastnej bezpečnosti, lebo v Abú Dhabí ma zatknú. Pritom nemali dôvod a ani dôkaz. Letuška mi oznámila, že batožinu nám už z lietadla vyložili s tým, že na ďalší let nás prebukujú zadarmo. Keď som sa postavil, tak mi povedali, že musí ísť aj moja partnerka, lebo sme sa na let čekovali spoločne,“ popisoval nám Miroslav Hribik story, na ktorú nezabudne.
Na veľvyslanectve nepochodil
Pred lietadlom už čakali zriadenci z letiska. Thajci pár z Košíc odviedli k batožine a pred letiskom len pokrčili ramenami. Letiskový personál tvrdil, že v tejto situácii nevie nijako pomôcť, že je to potrebné riešiť so spoločnosťou, cez ktorú bol kupovaný let. Desať hodín pobehoval Hribik po letisku, kým sa mu podarilo skontaktovať so zástupcami spoločnosti Etihad. Medzitým na letisko prišla Mirova kamarátka žijúca v Bangkoku, keďže jej angličtina je perfektná.
„Dohovorím sa po anglicky, ale nechcel som, aby ma na nejakom slovíčku nachytali. Ona komunikovala s vedúcou za prepážkou Etihadu. Tá jasne povedala, že zadarmo nás na let neprebukujú, že si môžeme kúpiť jednosmerné letenky z Bangkoku cez Abú Dhabí do Viedne. Vyšli 1 080 eur. Pritom jedna spiatočná pôvodná letenka stála 480. Na to som volal na slovenské veľvyslanectvo v Bangkoku, či mi nevedia pomôcť. Odpoveď bola, že oni na to nemajú prostriedky, že akurát mám dať vedieť, ako som pochodil. Zbytočný telefonát, škoda je obracať sa na veľvyslanectvo…“
Peniaze na nové letenky poslal sponzor
Mira zachránil jeho sponzor. Čakal, kým pošle peniaze na jeho účet, aby mohol kartou vyplatiť nové letenky. „Musel som počkať, aby zavolali pilotovi večerného letu, či ma vezme na palubu, lebo v spoločnosti sme už boli zaevidovaní ako problémoví pasažieri. Nakoniec som so šéfkou Etihadu komunikoval po poľsky, keďže išlo o Poľku. Pýtala sa, či sa nebudem chcieť vybúriť na pilotovi, letuškách, cestujúcich. Ostal som otázkami šokovaný, pilot však s naším nástupom súhlasil, tak sme odleteli. Tých šesť hodín som na palube tŕpol. Priateľke som povedal, že ak by ma v Abú Dhabí zatkli, nech sa ku mne ani nehlási a volá ambasádu. No všetko už prebehlo bez problémov…“
Vníma to ako diskrimináciu
Dlhoročnému reprezentantovi sa ozval kamarát z Prahy, ktorého firma rieši problémy s leteckými spoločnosťami, hoci prípad, že by niekoho vyhodili z lietadla, ešte nemali. „Majú právnikov, podpísal som plnú moc. Nech sa všetko prešetrí, nech podajú vysvetlenie. Nie je možné len tak niekoho obviniť, že nadával inému a vyhodiť ho z lietadla s tým, že pôjde ďalším, a aj toto bolo klamstvo. Netuším, aká je šanca, že tie peniaze uvidím, nejaké percentá by, samozrejme, išli pražskej firme. Neviem, či to, čo sa stalo mám pripísať tomu, čo sa deje vo svete. Vnímam to ako diskrimináciu, ale v opačnom garde, ako sa zvyčajne prezentuje. Nie som rasista, nikdy som s nikým nemal problémy a to cestujem aj do exotických krajín. Kamarátov mám ako športovec v každom kúte sveta, ešte aj Arabov z Abú Dhabí. Ak som vonku, stále si dávam pozor na chovanie. Jedno viem isto, najbližšie nepôjdem do Thajska cez Emiráty.“
Foto: archív mh