Karol Bačo: Ešte aj na Malte investujú do vodného póla viac
Keby slovenskí vodní pólisti hrali žolíka (a ten by sa hral s vyššími kartami), mali by na ruke veľmi slušnú postupku na vyloženie – 11, 12, 13, 14… Také je totiž ich umiestnenie na majstrovstvách Európy od roku 2006. Chybou je však, že tá ich postupka má klesajúcu tendenciu…
Pred dvoma rokmi v Srbsku skončili na 13. mieste pred Gruzíncami, teraz v Barcelone si s nimi priečky, po prehre 6:8 vo vzájomnom dueli o 13.-14. miesto, vymenili.
[ad][/ad]Spravodlivý odraz situácie
„To porovnanie s majstrovstvami Európy v Srbsku a tohtoročným šampionátom je veľmi jednoduché,“ začal asistent trénera Karol Bačo s hodnotením vystúpenia Slovákov na 33. šampionáte starého kontinentu krátko po ich poslednom zápase s Gruzínskom. „Myslím si, že naše výsledky a umiestnenie sú spravodlivým odrazom situácie, aká v súčasnosti je v našom vodnom póle. Oproti predchádzajúcemu šampionátu došlo k obrovskej obmene kádra. To, že v Barcelone nehral Martin Faměra (v Srbsku bol naším najlepším strelcom so 14 gólmi – pozn. red.) či Lukáš Seman, bola veľká strata, lebo sú to hráči najvyššej úrovne. V Srbsku bola aj silná dvojica v bráne, Kozmer s Gogolom, aj keď treba povedať, že Tomáš Hoferica si zastal svoju úlohu vynikajúco. Ďalším faktorom je, že naše kluby nehrávajú v európskych súťažiach, ako napríklad nemecké či rumunské, máme málo profesionálov v zahraničných kluboch, a celkovo je slovenské vodné pólo podvýživené. Ešte aj na Malte, kde som niekedy hrával (Slováci zaznamenali s Maltou jediné víťazstvo na turnaji – pozn. red.), investujú do vodného póla viac ako u nás… Ak sa podmienky u nás, bez toho, aby sa o tom iba rozprávalo, nezlepšia, nie je možné urobiť posun dopredu. Zatiaľ sa vieme dostávať na tú Európu, a robíme tam, čo sa dá…“
Chýbajú technické zručnosti
Pred dvoma rokmi v Srbsku Slováci Gruzíncov v súboji o 13. miesto porazili… „Dalo sa vyhrať aj teraz,“ priznáva Karol Bačo. „Viedli sme 6:4, mali sme k dispozícii presilovky… Ale tie nám nešli počas celého šampionátu. Chce to viac individuálnych technických zručností, aby sme ich využívali, ale u mladých hráčov bola aj tréma, chýba im ešte odvaha zobrať to v dôležitých okamihoch na seba. Šampionát nám ukázal, kde máme slabiny.“
Najlepší bol Ďurík
Ale pod slovenskými čiapočkami boli aj pozitíva, ktoré mohol Karol Bačo pochváliť. „Jednoznačne naším najlepším hráčom bol Lukáš Ďurík, ktorý si výborne zastal svoju pozíciu na centri, dokázal vyprodukovať vylúčenia na strane súperov, vedel streliť aj gól, v bráne, ako nováčik, podával Tomáš Hoferica celkovo spoľahlivé výkony. Ale aby to nebolo iba o dvoch hráčoch, veľmi sa snažil trebárs aj Ďuri Zaťovič… O sklamaniach by som nerád hovoril.“
[ad2][/ad2]Mal to trochu jednoduchšie
A nemal Karol Bačo niekedy nutkanie skočiť do vody, aby chlapcom v najťažších chvíľach trochu pomohol? „Človek musí na tej lavičke vydržať,“ pousmial sa bývalý vynikajúci reprezentant. „Ja som to mal trochu jednoduchšie ako môj trénerský kolega Peťo Nižný, ja musím počas zápasu sedieť, pravidlá nedovoľujú, aby som pobehoval pozdĺž bazéna. Pomôcť som chlapcom aktívne nemohol, len mi bolo ľúto, že niektoré momenty nevyužili lepšie.“
Hráči si Barcelony, aj keď je to turistický skvost, veľa neužili. „Bývame veľmi ďaleko od plaveckého komplexu, mimo mesta smerom k letisku, takže do centra sme sa ani nedostali. Aj voľné dni boli jednotvárne, ráno z hotela hodinu na tréning, hodinu naspäť, poobede to isté, taký je športový život. Až teraz, keď sme na turnaji skončili, necháme chlapcov, aby trochu vypli. Je na každom z nich, ako s voľným časom naloží,“ vraví Karol Bačo. „Ja som nikdy nebol nejaký extrémny turista, a aj teraz si pôjdem s Peťom Nižným radšej pozrieť ďalšie zápasy, keď sme sa na tú Európu dostali. Predsa, človek tam má aj nejaké kontakty ešte z aktívnej kariéry a pre nás je príjemné vrátiť sa späť ako tréneri. Ľudia nás spoznávajú, je to také zadosťučinenie, keď ťa objíme bývalý olympijský víťaz a spýta sa ťa, ako sa máš…“
Bohuš Matia
[ad3][/ad3]