4-dňový pracovný týždeň môže byť na Slovensku realitou už čoskoro!
Skupina poslancov za hnutie Slovensko predložila do parlamentu návrh novely Zákonníka práce. Po novom, by sme mohli mať na Slovensku skrátený pracovný týždeň. Parlament sa bude týmto návrhom zaoberať v januári.
Viac dní voľna, rovnako odpracovaných hodín
Opoziční poslanci navrhujú od júla tohto roka na Slovensku zaviesť štvordňový pracovný týždeň pri odpracovaní rovnakého množstva hodín ako pri päťdňovom pracovnom týždni. V zásade je to pri väčšine zamestnancov 40 hodín týždenne. Parlament sa bude týmto návrhom zaoberať na schôdzi, ktorá sa začne 30. januára tohto roka.
Navrhovaná zmena pracovného kódexu umožňuje ľuďom zamestnaným v profesiách, ak to povaha práce dovoľuje, aby mali viac dní voľna, v ktorých by sa mohli venovať svojim blízkym, ale aj sami sebe bez toho, aby odpracovali v danom týždni menej hodín ako ich kolegovia a museli si brať v práci voľno. Hnutie Slovensko tak vychádza v ústrety zamestnancom bez toho, aby poškodil, alebo nejakým spôsobom spôsobil problémy ich zamestnávateľom.
Pracovný týždeň by mal po novom iba štyri dni
Ak to typ a povaha pracovného miesta umožňuje, zamestnávateľ bude musieť zamestnancovi na základe jeho žiadosti rozvrhnúť týždenný pracovný čas na štyri dni. Ak o toto rozvrhnutie ustanoveného týždenného pracovného času zamestnanec požiada a prerokuje to so zamestnávateľom, zamestnávateľ bude povinný rozvrhnúť týždenný pracovný čas zamestnanca tak, že zamestnanec získa deň nepretržitého odpočinku naviac.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Danko si PORIADNE ZAVARIL: Havaroval a odišiel z miesta NEHODY. Opozícia chce jeho KONIEC VO FUNKCII
Zamestnanec by tak mal v porovnaní s inými zamestnancami na obdobnej pozícii o jeden deň nepretržitého odpočinku viac, a to za predpokladu odpracovania rovnakého počtu hodín za týždeň ako jeho kolegovia, ktorí pracujú päť dní. „Napríklad, ak účtovníčka bude chodiť do práce v pondelok a v stredu na 12 hodín a v utorok a štvrtok na osem hodín, v piatok už nebude musieť prísť do práce. Tým môže získať teoreticky každý týždeň v roku predĺžený trojdňový víkend s rodinou, príbuznými a priateľmi, prípadne ho využiť na starostlivosť o rodičov v pokročilom veku,” dodali poslanci za hnutie Slovensko.
4-dňový pracovný týždeň vo svete
Krajiny, ako je Island, Španielsko či Nový Zéland vnímajú 4 pracovné dni ako bežnú súčasť ich životov. Koncept štvordňového pracovného týždňa vznikol ešte v období pandémie COVID-u 19, počas ktorého si čoraz viac ľudí uvedomilo, aký obrovský vplyv má práca na ich psychickú pohodu. Krajiny, ktoré oficiálne skrátili svoj pracovný týždeň, sú napríklad Spojené arabské emiráty či Japonsko. Táto zmena pracovného nastavenia, sa však týka iba niektorých odvetví. Skrátenie počtu pracovných dní je problémom najmä pri službách a firmách, ktoré musia byť dostupné zákazníkom stále.
Výhody a nevýhody tejto zmeny
Táto zmena v počte pracovných dní so sebou prináša niekoľko výhod, ktorými sú:
- Zlepšená rovnováha medzi prácou a životom. Kratší pracovný týždeň môže poskytnúť viac času na osobný a rodinný život, čo môže viesť k lepšej rovnováhe medzi prácou a súkromím.
- Viac energie. Menej dní v kancelárii môže znamenať nižšiu spotrebu energie a nižšie náklady na prevádzku budov.
- Väčšia spokojnosť zamestnancov. Zlepšená rovnováha medzi prácou a životom a menej stresu môže prispieť k vyššiemu blahu a spokojnosti zamestnancov.
Avšak, skrátenie pracovného týždňa so sebou môže priniesť aj niekoľko nevýhod:
- Pracovné zaťaženie. Niektorí zamestnanci môžu byť nútení pracovať intenzívnejšie na kompenzáciu kratšieho pracovného týždňa, čo môže viesť k vyššiemu pracovnému zaťaženiu.
- Problémy so zmenou režimu. Niektorí ľudia môžu mať problémy s prispôsobením sa novému pracovnému režimu a stratou bežných pracovných dní.
- Prispôsobovanie podnikových procesov. Niektoré organizácie môžu mať problémy s prispôsobením sa novým pracovným týždňom a potrebujú čas na aktualizáciu a zmenu svojich podnikových procesov.
Zdroj: SITA (su)/NM
Odporúčané články
Kampaňou Napíš list – Poteš srdce košická knižnica piatykrát inšpirovala k prejavom pozornosti a úcty voči staršej generácii. Listy boli odovzdané adresátom v troch seniorských zariadeniach.
Detská fakultná nemocnica (DFNKE) otvorila dvere prvej očnej ambulancie pre detských pacientov. Ambulancia sa bude venovať deťom s rôznymi ochoreniami zraku a očných štruktúr. Špecializovaná ambulancia zároveň ponúka komplexné diagnostické a liečebné služby, ktoré sú zamerané na široké spektrum očných ťažkostí.
Slovenské pamiatky a ikonické budovy v stredu 20. novembra nasvietia namodro. Pripoja sa tak k iniciatíve UNICEF pri príležitosti osláv Svetového dňa detí. Ako informuje Michal Biznár z UNICEF, cieľom iniciatívy, ku ktorej sa slovenské pamiatky a budovy pripoja po druhýkrát, je pripomenúť záväzok chrániť práva každého dieťaťa.