5 tipov, vďaka ktorým sa v Košiciach zamestnáte skôr
Keď reagujú Košičania na pracovnú ponuku sekretára či sekretárky, je pravdepodobné, že im bude vo výberovom konaní konkurovať ďalších 70 ľudí. Prinášame vám preto osvedčené rady, ako získať žiadanú prácu od najväčšieho pracovného portálu na Slovensku.
Čísla Profesia.sk potvrdzujú, že práca na východe sa hľadá ťažšie ako v hlavnom meste. V roku 2022
zareaguje na jednu ponuku práce v hlavnom meste v priemere 11 ľudí. V Košiciach je to dvojnásobok.
Na aké miesta je v Košiciach najťažšie získať prácu?
Obchod, administratíva, umenie, personalistika či žurnalistika. Toto sú odvetvia s najväčším záujmom košických uchádzačov o prácu. Pri pozíciách, ktoré sú obľúbené, vidíme výrazne vyššiu konkurenciu, ako nám ukazuje všeobecný priemer. Napríklad pri takej pozícii sekretára či sekretárky platí, že na jednu ponuku pošle firme životopis až 74 ľudí.
Čo by mal tak vedieť každý, kto chce získať na východe atraktívnu prácu? Odborníci z portálu Profesia.sk spísali svoje tipy, vďaka ktorým sa uchádzačom a uchádzačkám výrazne zvyšujú šance na úspech.
5 tipov pre získanie atraktívnej práce:
1. Venujte svojmu životopisu viac ako hodinu
Je to zarážajúce, ale skúsenosti hovoria, že uchádzači a uchádzačky sa v našich končinách vedia zbaviť značnej časti konkurencie už len tým, že pošlú dobre spracovaný životopis. Pekný vizuál a maximálne dve strany. Toto by mala byť samozrejmosť. Keď si uchádzači nie sú istí tým, ako vyzerá moderný životopis, môžu využiť napríklad šablóny, ktoré ponúka aj portál Profesia. Ľudia majú mať však na pamäti, že životopis treba prispôsobovať ponukám, na ktoré reagujú. V prípade, že ide o prácu v administratíve, bude sa v ňom treba zvýrazniť skúsenosti a znalosti, ktoré by mohli byť výhodné práve na tejto pozícii. Ak však reaguje tento kandidát či kandidátka zároveň na pozíciu v marketingu, je samozrejmé, že personalista bude mať v tomto prípade iné kritéria. Životopis by mal preto logicky vyzerať inak. Ak uchádzač či uchádzačka nevie, čo zdôrazniť, môže si pomôcť uvedenými požiadavkami v pracovnej ponuke.
2. Použite fotografiu
Táto rada je jasná a stručná. Ak uchádzači uverejnia do životopisu aj svoju fotografiu, personalista si ich vie lepšie zapamätať. Je tu šanca na vytvorenie osobnejšieho kontaktu ešte predtým, než firma videla človeka na pohovore. Použitá fotografia by mala byť formálnejšieho charakteru, niečo na štýl občianskeho.
Nebáť sa nevystúpiť z davu
Čím vie vlastne uchádzač zaujať firmu? Skúsenosti nám hovoria, že škála možností je naozaj nekonečná. Práve na toto by mali myslieť aj ľudia hľadajúci prácu. Absolventi môžu preto v životopise pokojne vyzdvihnúť tému svojej záverečnej práce. Niekto zase môže zdôrazniť svoje znalosti, ktoré získal na zahraničných cestách. Nikde nie je napísané, že človek môže zaujať iba tým, čo vyštudoval a kde pracoval.
Motivačný list na odhalenie kariérnej cesty
Mnoho ľudí motivačný list zanedbáva. Pravdou však je, že jeho využiteľnosť je omnoho významnejšia práve v momentoch, keď ľudia reagujú na žiadané pozície. Predstavte si situáciu, že personalisti vyberajú uchádzačov spomedzi väčšieho počtu ľudí, ktorí spĺňajú požiadavky sú si pomerne podobní. Práve vtedy môže kandidátom pomôcť zaujímavý príbeh, ktorý predstaví rozhodnutie, prečo majú záujem pracovať práve v danej spoločnosti. Pri motivačnom liste platí to, čo pri životopise. Uchádzači, ktorí ho napíšu naozaj dobre, vedia „odstrániť“ veľmi veľkú časť konkurencie.
Príprava na otázku o plate
Mnoho ľudí prichádza na pracovný pohovor s tým, že keď sa ich personalista spýta na platové požiadavky, majú v hlave pripravené iba jedno číslo. Dobrým tipom je však mať v hlave radšej platové rozmedzie. Väčšiu istotu môžu človeku priniesť napríklad tri pripravené možnosti – nižšiu, strednú a vyššiu. Každý z nás predsa môže zažiť aj zlý deň a preto sa môže stať, že pohovor nevyjde podľa predstáv. Ak však uchádzačovi či uchádzačke na danej práci naozaj záleží, je dobré, ak si vyžiadajú nižšiu možnosť. Je dôležité, aby však stále išlo o plat, s ktorým by bol daný človek spokojný. Ak pohovor dopadol neutrálne, tak uviesť stredné číslo a ak pohovor dopadol nad akékoľvek očakávania, uviesť najvyššiu možnosť.
Košičania, cenné rady a inšpirácie máte na dosah osobne
Po dlhých troch rokoch majú východniari jedinečnú príležitosť získať cenné informácie aj osobne. Festival príležitostí Profesia days sa po pandemickej pauze opäť vracia do Košíc. Návštevníci sa môžu tešiť na vynovený koncept. Vôbec po prvý raz pôjde o dvojdňové podujatie. Okrem širšieho programu, pracovných ponúk, poradenstva či vzdelávania sa mení tiež miesto. Profesia days sa budú konať 5. a 6. októbra 2022 v Kulturparku Košice. Pre návštevníkov zostávajú úplne zadarmo, podmienkou je len jednoduchá registrácia.
jl
Odporúčané články
V sobotu večer bolo vyhlásené pátranie po nezvestnom Mariánovi K., ktorý zmizol v piatok 20.9.2024. Pátracie tímy OKP Humenné nasadili drony, termokamery a pešie jednotky, avšak bez výsledku.
Pripomienkovanie nového územného plánu Košíc bolo ukončené, mesto k nemu dostalo viac ako 1 700 pripomienok. Uviedol to primátor Košíc Jaroslav Polaček (nezávislý) pre médiá. Väčšina z nich bola v elektronickej podobe. Posledná pripomienka podľa jeho slov prišla len niekoľko minút pred polnocou v posledný deň 30. septembra, keď bolo možné územný plán pripomienkovať (30. septembra).
Západné Slovensko čelilo v posledných dňoch vážnym povodniam, ktoré výrazne ovplyvnili život obyvateľov v postihnutých oblastiach. Vzhľadom na túto situáciu sme sa obrátili na Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) s otázkami, aké riziká môžeme očakávať v Košickom kraji a či hrozia podobné scenáre aj na východe Slovenska.