8. marec patrí ženám, poznáte históriu tohto sviatku?
Medzinárodný deň žien sa každoročne v mnohých krajinách slávi práve 8. marca, v minulosti však dátum nebol striktne stanovený. Sviatok je prejavom solidarity medzi ženami, ale aj spomienkou na snahu za zrovnoprávnenie žien. Poznáte históriu tohto sviatku?
Práve v roku 1910 v Kodani bola na medzinárodnej ženskej konferencii zavedená tradícia oslavovať MDŽ. Korene tohto sviatku však siahajú hlbšie do histórie, konkrétne do 19. storočia. Ženské hnutie a robotníčky sa v priemyselných krajinách sveta snažili o zlepšenie pracovných podmienok žien. V roku 1908, konkrétne 8. marca, pochodovalo ulicami New Yorku približne 15-tisíc žien. Počas demonštrácie žiadali o skrátenie desaťhodinového pracovného času, vyššie platy a politické požiadavky, najmä získanie volebného práva. Okrem toho časom pribudla aj téma práva žien vzdelávať sa v učňovských školách. Ženy bojovali aj za zrovnoprávnenie platu za rovnakú prácu.
Členky Socialistickej strany Ameriky vyhlásili v roku 1909 Deň žien. Jeho jednotný dátum však nebol od začiatku známy, prvýkrát sa oslavoval 29. februára 1909, v nasledujúcich rokoch sa mal konať vždy v poslednú februárovú nedeľu.
V sobotu 25. marca 1911 v továrni Triangle Shirtwaist Factory v centre New Yorku, vypukol na 8. poschodí požiar. V spomínanej továrni pracovalo vyše päťsto žien a okolo sto mužov, pričom pracovali 14 hodín denne. Aj napriek rýchlemu príchodu hasičských zložiek si udalosť odniesla prívlastok tragická. Vzhľadom na to, že mali hasiči krátke rebríky a nevedeli sa dostať k ľuďom. V dôsledku toho sa zúfalé ženy rozhodli skočiť z okna. Mnohé z nich však netrafili hasičské plachty či siete. Požiar si vyžiadal 146 ľudských životov, pričom prevažnú časť tvorili ženy.
Od roku 1917 sa ustálil dátum 8. marca ako Medzinárodného dňa žien na celom svete. V ČSR sa oslavoval prvýkrát v roku 1921, postupom času si získal masový charakter. Počas druhej svetovej vojny bol zrušený a po roku 1945 opäť obnovený. Časom bol úzko spojený s obdobím socializmu a zmenil sa na oslavy spojené s rozdávaním červených karafiátov.
Od roku 1975 Organizácia spojených národov (OSN) oficiálne vyhlásila MDŽ na 8. marca.
Zdroj: (gender.gov.sk, vu)
Odporúčané články
Viac než sto staromestských seniorov sa zišlo v Radničnej sále na každoročnej Katarínskej zábave, ktorú miestna samospráva zorganizovala na utuženie komunitného života.
Návštevníci verejného cintorína sa počas sviatkov Všetkých svätých a Dušičiek môžu tešiť na nové estetické úpravy, ktoré toto najväčšie pietne miesto na Slovensku dôstojne obohatili.
Poslanci Národnej rady SR Anna Záborská a Richard Vašečka predložili do parlamentu návrh zákona, ktorý by zásadne zmenil pravidlá interrupcií na Slovensku. Zákonodarcovia navrhujú znížiť maximálnu zákonnú lehotu na vykonanie interrupcie z doterajších 12 týždňov na iba 8 týždňov.