Aj pri nízkom počte bežných druhov vtáctva sa objavujú vzácne severské druhy

Aj pri nízkom počte bežných druhov vtáctva sa objavujú vzácni severskí hostia. Niektorí z nich, ako napríklad labuť malá, sa objavujú len raz za niekoľko rokov. O priebežných výsledkoch zimného sčítania vodného vtáctva informuje občianske združenie SOS/BirdLife na sociálnej sieti.
Počas netypickej zimy sa na Slovensku ukázali severské druhy ako bernikla bielolíca, turpan tmavý či čierny. Návštevy týchto druhov sú spojené s tuhou zimou na severe Škandinávie a Ruska. Nízky počet bežných druhov vtáctva na Slovensku je dôsledkom miernej zimy v južnej časti Pobaltia. Na väčšine lokalít zaznamenali napríklad trasochvosty horské ako aj zvýšený počet kačice hvizdárky, ktorá zimovala na Slovensku výnimočne.
Zdroj: (SITA, kh;bfe)
Odporúčané články

11. apríl je Svetový deň Parkinsonovej choroby, ktorou trpí odhadom až 10 miliónov ľudí na svete a 20 tisíc na Slovensku. Najčastejšími príznakmi sú tras, svalová stuhnutosť či problémy s rovnováhou, a to najmä u seniorov. Svetový deň Parkinsonovej choroby sa pripomína od roku 1997 a jeho symbolom sa stal červený tulipán.

Európa sa môže ocitnúť vo vodnej kríze, kedy dostupnosť vody nebude samozrejmosťou. Vodárenská infraštruktúra v celej Európe, nielen na Slovensku, je zastaraná a vyžaduje si obrovské investície. Riešenie tejto situácie bez využitia inovatívnych foriem financovania, či zapojenia súkromného sektora nebude možné. A to zas nebude možné bez odpolitizovania témy a zreálnenia regulácie. Vyplynulo to z diskusie za okrúhlym stolom na pôde Európskeho parlamentu v Bruseli venovanej European Water Resilience Strategy – EWRS (Európskej stratégii vodnej odolnosti). Tá sa prirodzene dotýka aj Slovenska.

Viaceré mestá a obce v Košickom kraji sa v týždni od 14. apríla do 20. apríla musia pripraviť na dočasné prerušenie dodávky elektrickej energie. Dôvodom sú plánované práce na zariadeniach distribučnej sústavy spoločnosti Východoslovenská distribučná (VSD).