Aj v roku 2021 pokračovalo obchodovanie s ľuďmi či nelegálne prevádzanie

Trestnú činnosť prevádzačstva a obchodovania s ľuďmi má na starosti Úrad hraničnej a cudzineckej polície. V roku 2021 bolo obvinených dokopy 161 ľudí. Prípady sa týkali nelegálneho prekročenia hraníc, účelových manželstiev, ale napríklad aj nelegálnej práce.
Problémovou časťou bola najmä hranica s Ukrajinou, kde sa zdokumentovalo desať prípadov so vznesením obvinenia za zločin prevádzačstva. Taktiež bola odhalená nelegálna činnosť organizovanej skupiny z východného Slovenska. Táto skupina ubytovala migrantov na území Slovenska a následne ich prevážala do západnej Európy.
Taktiež sa odhalilo viacero prípadov vykorisťovania, ktoré je vnímané ako novodobé otroctvo. Dokopy sa odhalilo 35 obetí. Najviac obetí bolo vykorisťovaných práve sexuálnym spôsobom. Medzi skupinu obetí patrili aj pracovne vykorisťovaní či takí, ktorí boli nútení k sobášu. Polícia uvádza, že takmer polovica obetí boli práve deti.
Polícia Slovenskej republiky na svojej facebookovej stránke uviedla aj prioritu v tomto smere: „Medzi hlavné priority v roku 2022 patrí najmä odhaľovanie trestnej činnosti na vonkajšej hranici medzi Slovenskom a Ukrajinou, taktiež na tzv. „balkánskej trase“ vedúcej z Maďarska cez Slovensko a ďalej do západnej časti EÚ. Zároveň zisťovanie páchateľov pri nelegálnom zamestnávaní cudzincov prostredníctvom pracovných agentúr. Nemenej dôležitým cieľom bude aj preukazovanie páchania trestnej činnosti obchodovania s ľuďmi, najmä vo veci vykorisťovania detských obetí.“
Zdroj: (Polícia Slovenskej republiky, VT)
Odporúčané články

Krajské riaditeľstvo Policajného zboru vyzýva verejnosť, aby pomohla objasniť okolnosti dopravnej nehody, ku ktorej došlo v pondelok 31. marca 2025 o 10:20 hod. na Masarykovej ulici v Košiciach.

Európa sa môže ocitnúť vo vodnej kríze, kedy dostupnosť vody nebude samozrejmosťou. Vodárenská infraštruktúra v celej Európe, nielen na Slovensku, je zastaraná a vyžaduje si obrovské investície. Riešenie tejto situácie bez využitia inovatívnych foriem financovania, či zapojenia súkromného sektora nebude možné. A to zas nebude možné bez odpolitizovania témy a zreálnenia regulácie. Vyplynulo to z diskusie za okrúhlym stolom na pôde Európskeho parlamentu v Bruseli venovanej European Water Resilience Strategy – EWRS (Európskej stratégii vodnej odolnosti). Tá sa prirodzene dotýka aj Slovenska.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Košiciach vyzýva všetky subjekty na vykonanie jarnej preventívnej celoplošnej deratizácie, ktorá má prebiehať v období od 15. marca do 15. mája 2025 na území okresov Košice I až IV.