Ak im neodpíšete, skončíte v base. Falošní policajti zasielajú podvodné spravy
Polícia opäť reaguje na falošné správy a poukazuje aj na niekoľko pravidiel ako zistiť, že ide o podvod. Tentokrát ide o podvod týkajúci sa nepravého predvolania na súd v mene Polície SR a Interpolu.
“Aj v tomto prípade ide o známy podvod – phishing. Začne sa komunikáciou, pokračuje získaním vašich údajov a môže sa skončiť vybielením vášho účtu. Konkrétne Gmail ponúka už aj možnosť nahlasovať maily za phishing. Po rozkliknutí správy kliknete vpravo na tri bodky a označíte – nahlásiť phising,” vysvetľuje Polícia SR na svojom účte na Facebooku, ktorý sa venuje výlučne hoaxom a podvodom.
Na internete sa často objavujú správy podobného typu, a však táto má chybu hneď v názve. “Predvolaj na súd” namiesto “Predvolanie na súd” niektorých dokonca pobavilo. Falošní policajti zasielajúci správy tohto typu, strašia ľudí väzbou v prípade, že nedostanú to, čo požadujú. Snažia sa o to, aby im ľudia odpísali a následne poslali peniaze. Polícia radí, aby ste to nerobili!
Ako NEkomunikuje polícia?
Okrem oboznámenia so situáciou sa polícia snažila poukázať aj na to, ako nikdy nekomunikujú. Jednou z priorít, ktoré by ste si mali zapamätať je to, že polícia nikdy nekomunikuje úradné listiny prostredníctvom mailu, ale výlučne poštou. Okrem iného od vás nežiadajú žiadnu komunikáciu, a teda “vypisovanie” skrz mail. Dôležitým faktom je aj to, že akékoľvek platby či údaje z karty od vás polícia výmenou za nevinu nikdy nepožaduje a rovnako v dokumentoch nemajú gramatické a iné chyby. Ak by ste niekedy však mali pochybnosti, dokumenty tohto typu a ich pravosť si vždy môžete overiť na oddeleniach polície.
(VT)
Odporúčané články
Pavol Slota, predseda národnej strany DOMOV, spolu s novinárkou Michalou Gánovskou navštívili vojnou postihnuté oblasti Donbasu, aby priniesli autentický pohľad na život v tejto konfliktne zóne. Ich cesta do Donecka, Avdejevky, Mariupolu a ďalších miest sa stala základom dokumentu Voľba národa – svedectvo z Donbasu.
V Košiciach od 1. novembra začal platiť operačný plán zimnej údržby komunikácií, ktorý bude trvať až do konca marca 2025. Zabezpečuje ho spoločnosť KOSIT v spolupráci s Magistrátom mesta Košice. Zimná údržba pokrýva približne 700 kilometrov ciest a chodníkov a počíta s nasadením vyše 200 pracovníkov, vrátane vodičov, dispečerov a ďalších.
Košičania si zatiaľ za odpad priplácať nebudú. Poslanci mestského zastupiteľstva zmenu príslušného všeobecne záväzného nariadenia neschválili, napriek tomu, že hlasovali tajne. Poplatok na osobu za kalendárny rok mal podľa návrhu stúpnuť zo súčasných 57 eur na 65 eur.