Ak návrh zákona prejde, informácie k turistickým trasám by sme mali nájsť v turistickom registri už budúci rok
Štátny register turistických informačných miest smerovníkov a trás (turistický register) má vzniknúť ako nový informačný systém verejnej správy. Všetky relevantné údaje o turistických trasách by tak boli zverejnené na jednom mieste a zároveň prístupné verejnosti.
Spravovať a prevádzkovať turistický register by malo Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR. Umožní to návrh zákona o turistických trasách, ktorý v Národnej rade SR opäť predložili poslanci za stranu Sloboda a Solidarita (SaS) a hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) s miernymi úpravami. Zákon by mal v prípade schválenia nadobudnúť účinnosť 1. januára 2024. Návrh zákona rozdielom jedného hlasu vlani v júni neprešiel do druhého čítania.
„Doteraz platná a účinná právna úprava na danom úseku chýbala a problematika turistických trás bola upravená nedostatočne, len parciálne v osobitných právnych predpisoch. Návrh zákona o turistických trasách upravuje turistické značkované trasy, proces a zodpovedné osoby na značkovanie turistických trás ako aj ich práva a povinnosti,” uviedli predkladatelia. Návrh upravuje aj práva a povinnosti osôb pohybujúcich sa po turistických trasách, v prípade porušenia povinností predpokladá uloženie primeraných sankcií vzhľadom na závažnosť, spôsob a rozsah protiprávneho konania.
Návrh zákona počíta aj so zavedením inovatívnych informatických nástrojov, napríklad QR kódu, ktorý uľahčí používanie turistických trás verejnosti. Na zistenie bezpečnosti má turistický register obsahovať aj informácie o turistických trasách, na ktorých je sprevádzanie povolené iba osobám podľa osobitných predpisov. Navrhovaný zákon o turistických trasách podporilo podpisom pod petíciu vyše osemtisíc ľudí. Petíciu zorganizoval Klub slovenských turistov v spolupráci so Slovenským cykloklubom, teda najväčšie turistické organizácie v krajine. Podľa poslancov značkovanie turistických trás je zapísané do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska a zaslúži si väčšiu ochranu aj od štátu.
Hlavným cieľom navrhovanej sprievodnej zmeny v zákone o Horskej záchrannej službe je jednoznačne vymedziť, na akých trasách môžu sprevádzať len horskí sprievodcovia a nikto iný a uviesť to aj v turistickom registri. Upravené majú byť pravidlá registrácie a členstva v Národnej asociácii horských vodcov SR. Zavedený má byť pojem prírodný turizmus s vymedzením jeho sprievodcu, zmeniť sa majú tiež pravidlá hospodárstva lesov, cez ktoré vedú turistické trasy. Členovia poľovníckej stráže by mali oprávnenie vykonávať činnosti podľa navrhovaného zákona o turistických trasách. Prinavrátiť by sa mal inštitút sprievodcu cestovného ruchu, ktorý zostal upravený len ako viazaná živnosť, a to úpravou zákona o zájazdoch, spojených službách cestovného ruchu, niektorých podmienkach podnikania v cestovnom ruchu.
Zdroj: (SITA, be, it)
Odporúčané články
Re-use centrum spustilo zbierku na podporu rodín bez domova, ktorým chce pomôcť k lepšiemu štartu v novom bývaní. Organizátori zbierky hľadajú funkčné mikrovlnné rúry, kuchynské stoličky, sady hrncov, príborov a pohárov, ale tiež notebooky a nové sady paplónov s vankúšmi. Zoznam potrebných vecí bude priebežne aktualizovaný.
V Univerzitnej nemocnici L. Pasteura (UNLP) v Košiciach podalo k dnešnému dňu výpoveď 263 lekárov. Podľa informácií, ktoré poskytla Ladislava Šustová, vedúca Komunikačného odboru UNLP, sa výpovede týkajú výlučne lekárov a žiadne z nich neboli podané zo strany zdravotných sestier.
Košice sa pridávajú k celoslovenským spomienkovým akciám pri príležitosti 35. výročia Nežnej revolúcie, ktorá znamenala prelomové zmeny v dejinách Slovenska. Séria podujatí s názvom 35 rokov slobody odštartuje v piatok 15. decembra a vyvrcholí v nedeľu mítingom na Hlavnej ulici pod názvom Nádejou sme my, občania.