Aké zvieratá sa používajú pri výučbe zverolekárstva v Košiciach?
Zvažujete štúdium veterinárskeho lekárstva? Zaujíma vás, s akými zvieratami sa počas štúdia môžete stretnúť? Cesta k titulu zverolekár však nie je vôbec ľahká. Predtým, ako získajú toto šľachetné povolanie, musia zvládnuť šesťročné štúdium na vysokej škole. Porozprávali sme sa s hovorkyňou Univerzity veterinárskeho lekárstva, Mgr. Zuzanou Bobrikovou, o tom, aké zvieratá sa používajú na výučbu, kde sú zvieratá umiestnené, o canisterapii a hippoterapii a o štúdiu kynológie.
Všeobecné veterinárske lekárstvo
S akými zvieratami sa môžu študenti všeobecného veterinárskeho lekárstva stretnúť?
“V študijnom programe všeobecné veterinárske lekárstvo sa študenti zoznamujú so všetkými druhmi zvierat. Nedá sa to rozdeliť takým spôsobom, že v prvom ročníku niektoré zvieratá, v druhom ďalšie, v treťom ďalšie. V rámci teoretickej výučby zoológie, anatómie, fyziológie, patológie, parazitológie, epizootológie, sa zoznamujú so všetkým, čo súvisí so zdravím zvierat, vrátane chirurgie, chorôb zvierat, či zoonóz (choroby prenosné zo zvierat na človeka). Štúdium veterinárnej medicíny je náročné práve preto, že kým pri humánnej medicíne získava adept informácie o jednom druhu – človeku, v prípade veterinárnej medicíny musí poznať všetky druhy a triedy, vrátane rozdielnej anatómie, fyziológie, trávenia, či chorôb. Medzi prvými zvieratami, s ktorými prichádzajú študenti do kontaktu pri štúdiu anatómie, sú zvyčajne veľké zvieratá – kone a prežúvavce (kravy).”
Odporúčané články
Vianočné sviatky sú časom solidarity a pomoci tým, ktorí to najviac potrebujú. Mestská časť Košice – Juh organizuje v termíne od 18. novembra do 29. novembra 2024 potravinovú zbierku pod názvom „Daruj kilečko“. Jej cieľom je pripraviť štedrejšie Vianoce pre občanov v núdzi.
Obyvatelia mesta Košice si v piatok 8. novembra nevybavia úradné záležitosti na Magistráte mesta Košice na Triede SNP 48/A. Magistrát bude totiž z dôvodu plánovaného celodenného výpadku elektrickej energie zatvorený pre verejnosť.