Ako bezpečne prežiť sviatky? Toto sú najväčšie riziká
Pri príležitosti blížiacich sa Vianoc a osláv príchodu Nového roka prichádzajú hasiči so súborom odporúčaní, ako ich stráviť v bezpečí. Riziká sú podľa hasičov spojené napríklad s používaním osvetlenia na vianočných stromčekoch.
V súvislosti s používaním vianočného osvetlenia a dekoračných svietidiel odporúčajú hasiči používať iba certifikované vianočné osvetlenie. „V prípade, že sa v byte nenachádzajú žiadne osoby, je nutné osvetlenie na vianočnom stromčeku vypnúť z elektrického zdroja energie,“ uvádzajú hasiči s tým, že treba tiež rešpektovať pokyny výrobcu a predajcu. HaZZ neodporúča vykonávať akékoľvek neodborné zásahy v súvislosti s opravou jednotlivých žiaroviek a kabeláže. Vianočný stromček by podľa hasičov mal byť navyše umiestnený do dostatočne veľkého priestoru, ďalej od vykurovacích zariadení a otvoreného ohňa.
Manipulácia so zábavnou pyrotechnikou
Pokiaľ ide o zábavnú pyrotechniku pri oslavách Silvestra, slovenskí hasiči každoročne evidujú enormný nárast výjazdov práve pre neodborné používanie a manipuláciu so zábavnou pyrotechnikou. Neodporúčajú preto vykonávať neodborné zásahy do zábavnej pyrotechniky. Zároveň odporúčajú nezapaľovať zábavnú pyrotechniku priamo v ruke a v blízkosti tváre, neodpaľovať zábavnú pyrotechniku v sklenených fľašiach a iných nádobách a opätovne nezapaľovať zábavnú pyrotechniku v prípade, že nevybuchla.
„V prípade, že zábavná pyrotechnika nevybuchla po zapálení, je nutné poliať ju dostatočným množstvom vody,“ uvádza HaZZ s tým, že zapálenú pyrotechniku nie je vhodné vyhadzovať z okien, balkónov či terás, pretože by mohol vzniknúť požiar bytu, poprípade požiar zaparkovaných vozidiel. Pripomínajú tiež, že treba zabrániť priamemu kontaktu pyrotechniky s deťmi a zvieratami.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Slovenská pošta bude v týchto dňoch ZATVORENÁ
Stravu nenechávajte na sporáku
Hasiči pripomínajú aj riziká spojené s prípravou sviatočných pokrmov. Zdôrazňujú, že nie je vhodné nechávať pripravovanú stravu na sporáku bez dozoru dospelej osoby. Odporúčajú vyvarovať sa opätovnému používaniu oleja, ktorý by sa mohol prepáliť a vzbĺknuť. Prípadný horiaci olej by sa podľa HaZZ nemal hasiť vodou, ale zadusiť napríklad utierkou alebo uterákom. „Nepoužívané kuchynské spotrebiče treba vypnúť z elektrického zdroja energie,“ zdôrazňujú hasiči. Odporúčajú tiež používať počas manipulácie s horúcimi materiálmi ochranné prostriedky.
Zdroj: (SITA, mt)
Odporúčané články
Jaroslav Naď a Juraj Šeliga včera spoločne čakali na Bratislavskom letisku premiéra Fica. Chceli ho privítať po tom, čo mal priletieť súkromným triskáčom z Chorvátska. Premiér na nich reagoval v statuse na sociálnej sieti, kde odmietol akékoľvek informácie ohľadom jeho údajnej cesty.
Knižnica pre mládež mesta Košice v novembri spustila komunitný projekt Rozmanitosť ľudskosti 2024. Cieľom je podporiť a povzbudiť k čítaniu aj deti s poruchami učenia či čítania.
Košická lekárska obec i pacienti prišli o významnú osobnosť. MUDr. Dušan Frič, CSc., dlhoročný primár a rešpektovaný gynekológ a pôrodník, zomrel vo štvrtok 7. novembra vo veku 74 rokov. Jeho odborné znalosti a ľudský prístup pomohli nespočetnému množstvu žien a na svet priviedol stovky detí.