Ako bezpečne pripravovať a skladovať potraviny počas leta?
Letné mesiace sa spájajú s vyššími teplotami, ktoré napomáhajú šíreniu a množeniu škodlivých patogénov v potravinách či iných pokrmoch a nápojoch. Nesprávne skladovanie a pripravovanie jedál môže zapríčiniť rôzne zdravotné problémy ako je hnačka, bolesti brucha či iné vážne komplikácie a črevné nákazy. Ako sa proti tomu môžete chrániť?
„Obzvlášť v letnom období, ktoré sa spája s vyššími teplotami či cestovaním, môžete významne znížiť riziko ochorení z potravín dodržiavaním niekoľkých jednoduchých zásad. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) najdôležitejšie zásady prevencie spracovala do takzvaných Piatich kľúčov k bezpečnejším potravinám,“ uviedla MUDr. Katarína Kromerová zo Sekcie ochrany a podpory zdravia v oblasti životného a pracovného prostredia ÚVZ SR.
Podľa odporúčaní Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) je potrebné dodržiavať týchto päť kľúčov k bezpečnejším potravinám:
Prvým kľúčom je udržiavanie čistoty. Pred akoukoľvek manipuláciou s potravinami, ale aj počas prípravy jedla, by ste si mali umývať ruky. Na umytie rúk by ste nemali zabúdať po každom použití toalety. Veľmi dôležité je aj umývanie a čistenie všetkých plôch a zariadení, ktoré na prípravu jedál používate. Priestory kuchyne, ale aj jedlo chráňte pred hmyzom, hlodavcami a inými zvieratami. Prečo je tento krok dôležitý? Pretože aj napriek tomu, že väčšina mikroorganizmov nespôsobuje žiadne ochorenia, v pôde, vode, u zvierat, ale aj u ľudí sa môžu vyskytovať mikroorganizmy, ktoré už nebezpečné sú. Tie sa prenášajú najmä rukami, na utierkach a náradí, ale predovšetkým na doskách, ktoré používame na krájanie. Stačí aj najmenší kontakt a mikroorganizmy môžeme preniesť do jedla a vyvolať tak rôzne choroby, ktoré spôsobuje jedlo.
Druhým odporúčaním je oddeľovať potraviny a už uvarené pokrmy. Surové mäso, hydinu a morské živočíchy by ste vždy mali oddeľovať od ostatných potravín. Jednou z možností pri manipulácii so surovými potravinami je aj používanie oddeleného náradia a pomôcok, ako sú napríklad nože či dosky na krájanie. Aby ste zabránili kontaktu medzi surovinami a pripravenými jedlami, používať na uskladnenie jedla môžete rôzne nádoby či obaly. Tento krok je dôležitý z toho dôvodu, že surové potraviny, ale predovšetkým mäso, hydina, morské živočíchy a ich šťavy, môžu obsahovať nebezpečné mikroorganizmy. Tie sa môžu následne preniesť na ostatné potraviny, či už počas prípravy jedál alebo počas ich skladovania.
Tretím kľúčom je dôkladnosť pri varení a ohrievaní pokrmov. Všetky potraviny by ste mali dôkladne uvariť a to predovšetkým mäso, hydinu a morské živočíchy. Polievky a vývary by ste mali priviesť do varu a presvedčiť sa, že ste dosiahli teplotu aspoň 70˚C. Pri varení mäsa a hydiny by ste sa mali ubezpečiť, či je šťava číra a nie ružová. Najideálnejšie je pri varení používať teplomer. Uvarené jedlá nezabudnite dôkladne prihrievať. Pri dodržiavaní správneho varenia sa zabijú takmer všetky nebezpečné mikroorganizmy a na základe štúdie, môže varenie pri teplote 70˚C zaistiť ich bezpečnosť. Zvláštnu pozornosť si vyžadujú najmä potraviny ako mleté mäso, rolované pečené mäso, veľké kusy mäsa a celá hydina.
Štvrtým odporúčaním WHO je skladovanie potravín pri bezpečnej teplote. Ak nakupujete potraviny, ktoré si vyžadujú chladenie či mrazenie, snažte sa ich čo najrýchlejšie preniesť podľa možnosti v chladiacej taške a následne ich čo najskôr uskladniť v chladničke či mrazničke. Pred servírovaním je dobré udržiavať jedlo horúce viac ako 60˚C. Jedlá by ste nemali skladovať príliš dlho ani v chladničke a potraviny z mrazničky nerozmrazovať pri izbovej teplote. Ak cestujete, uprednostnite potraviny, ktoré nevyžadujú chladenie alebo na cesty využívajte prenosnú chladničku. V potravinách skladovaných pri izbovej teplote sa mikroorganizmy množia veľmi rýchlo. Preto by ste mali potraviny skladovať pri teplote na hodnote pod 5˚C alebo nad 60˚C, kedy sa rast mikroorganizmov spomaľuje alebo zastavuje.
Piatym a posledným odporúčaním je používať zdravotne bezpečnú vodu a suroviny. Používajte zdravotne bezpečnú vodu alebo ju uvarte tak, aby bezpečná bola. Pri nákupe voľte čerstvé a zdravé potraviny alebo potraviny, ktoré boli vyrobené bezpečnostnými postupmi, ako je napríklad pasterizované mlieko. Pred konzumáciou ovocia a zeleniny ich nezabudnite umyť pitnou vodou. Vyhýbajte sa a nekonzumujte potraviny, ktoré majú narušený obal, zmenený vzhľad, farbu či chuť, alebo sú po uplynutí dátumu spotreby. Toto odporúčanie by ste mali dodržiavať z toho dôvodu, že aj voda a ľad môže byť kontaminovaná nebezpečnými mikroorganizmami alebo chemikáliami.
(ZL)
Odporúčané články
V Košiciach v pondelok 18. novembra zahorela Slovenská kultúrna pochodeň. Išlo o druhé mesto, ktoré v rámci svojej púte navštívila. Predtým bola v Humennom, štafetový protest pokračuje v utorok v Prešove.
Pri príležitosti 106. výročia vzniku Československej republiky sa v pondelok 28. októbra uskutočnilo v Košiciach slávnostné stretnutie pri sochách Tomáša Garrigue Masaryka a Milana Rastislava Štefánika, dvoch významných osobností, ktoré stáli pri zrode spoločného štátu Čechov a Slovákov.
Knižnica pre mládež mesta Košice v novembri spustila komunitný projekt Rozmanitosť ľudskosti 2024. Cieľom je podporiť a povzbudiť k čítaniu aj deti s poruchami učenia či čítania.