Ako by malo vyzerať dobré miesto pre život?
Druhou panelovou diskusiou na konferencii Košice IT Valley bola diskusia s názvom Východné Slovensko ako dobré miesto pre život. Aj na tejto diskusii diskutovali traja hostia: Marián Kušnír, riaditeľ R&D centra vo Vissim; Michal Hladký, riaditeľ Creative Industry a Ladislav Lörinc, starosta mestskej časti KVP, poslanec mesta Košice a podpredseda KSK.
Podľa Michala Hladkého je dobré miesto pre život také, kde chce vychovávať deti, má možnosť bývať, sú tam školy a škôlky a je tam perspektíva, čiže práca. Zároveň je to miesto, ktoré ponúka športové a kultúrne podujatia. Taktiež je to miesto, ktoré je so svetom spojené nie len cestovne, ale aj mentálne. Podľa Mariána Kušníra je to miesto, kde majú mladí ľudia možnosť realizovať svoje sny, kde získajú kvalitné vzdelanie a možnosť pôsobiť aj v zahraničí. Lörinc považuje za dobré miesto také, kde vie rodina žiť bezpečne, doprava je fungujúca. Veľmi obľubuje aj mestá, ktoré žijú životom a sú plné ľudí.
Podľa štatistík, ktoré referoval Michal Hladký, sa ľudia začali sťahovať do okolia miest, ale aj napriek tomu mesto Košice o ľudí neprišlo, pretože tu trávia veľa času. Prišlo však o obyvateľov. Štatistiky ukazujú, že z dlhodobého hľadiska môžu obyvatelia naraziť na problém s bývaním. Podľa Lörinca je bývanie problém, ale mesto Košice či VÚC pracujú na projektoch, ktoré by tento problém pomohli vyriešiť. Potrebný je podľa starostu KVP aj nový územný plán, pretože sa často stavia na miestach, na ktoré sa ľudia sťažujú.
“Potrebujeme jednotnú víziu a tá by definovala viac menej všetko – ako sa chceme predávať a čo chceme robiť,” uviedol Lörinc na otázku, čo robiť pre to, aby význam Košíc, ako centra v rámci celého Slovenska, ale aj strednej Európy, rástol. Regiónu by podľa jeho slov pomohla aj diaľnica na hranicu s Ukrajinou.
(ZL)
Odporúčané články
Viac než sto staromestských seniorov sa zišlo v Radničnej sále na každoročnej Katarínskej zábave, ktorú miestna samospráva zorganizovala na utuženie komunitného života.
Knižnica pre mládež mesta Košice v novembri spustila komunitný projekt Rozmanitosť ľudskosti 2024. Cieľom je podporiť a povzbudiť k čítaniu aj deti s poruchami učenia či čítania.
Dopravný podnik mesta Košice upozorňuje obyvateľov na plánované nočné údržbové práce na električkovej trati, ktoré môžu spôsobiť dočasné zvýšenie hlučnosti v oblasti.