Ako chrániť svoje osobné veci? Takto sa vyhnete krádeži
Spoločenské udalosti, verejné podujatia, vlaky či nákupné centrá, to sú miesta, ktoré ľudia tradične vyhľadávajú. Bohužiaľ, tieto udalosti môžu byť lákadlom pre zlodejov.

Nedávno sa počas bardejovského jarmoku udialo niekoľko prípadov krádeží a zatajenia vecí. Príkladom je muž z obce Beloveža, ktorý “stratil” svoj mobilný telefón aj so SIM kartou v hodnote 1 500 eur, alebo 27-ročný Bardejovčan, ktorý prišiel o celú kapsičku. Polícia prijala opatrenia a začala trestné stíhanie. Ako sa však môžete tejto situácií úplne vyhnúť?
Ako sa nenechať okradnúť?
- Zabezpečené vrecká: Investujte radšej do vreciek alebo tašiek, ktoré sú uzatvárateľné zipsami alebo sponami.
- Noste cennosti blízko tela: Vkladajte svoje hodnotné predmety a cennosti do vnútorných vreciek oblečenia. Na spoločenské udalosti si tiež môžete nosiť vrecúška alebo kapsičky, ktoré sa dajú pod oblečenie schovať.
- Kabelka na chrbte: Najlepším spôsobom, ako si uchrániť svoju kabelku a jej obsah, je nenosiť ju na chrbte, ale pred sebou tak, aby ste ju mali na očiach. Tiež nenechávajte najcennejšie veci vo vrchnej časti kabelky.
- SBS a polícia: Ak sú k dispozícii na podujatiach, držte sa neďaleko nich. Môžu si zlodejov všimnúť a v prípade krádeže viete hneď využiť ich služby.
- Nikdy nenechávajte bez dozoru svoje cennosti: Vždy si dávajte pozor na svoje veci, a to aj vtedy, keď sa zdá, že ste v bezpečí, v kruhu svojich priateľov a známych.
- Zabezpečte si mobilný telefón: Nastavte si zámok na obrazovku a sledovanie svojho mobilného telefónu. V prípade krádeže to vám i polícii uľahčí pátranie.
- Majte oči na stopkách: Priebežne sledujte svoje okolie a dávajte pozor na podozrivé osoby alebo ľudí s neprirodzeným správaním.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Policajné kontroly motoristov sa zintenzívnia
Ako po zistení krádeže postupovať?
Je rozumné začať tým, že na mieste skontrolujete, či nejde len o nejaký omyl. Napríklad, či niekto náhodou nezamenil svoj mobilný telefón s tým, čo leží na stole. Takéto situácie sa už stali, keď niekto omylom dal cudzí telefón do vrecka a až potom, keď začal hľadať svoje veci a zazvonil na telefón, tak si uvedomil, že telefón nie je jeho. Ak po dôkladnej kontrole vyzerá, že ide o omyl a materiálna vec bola zabudnutá, napríklad na toalete, je to v poriadku. No ak je všetko overené a je jasné, že vec bola z nejakého dôvodu odcudzená, vtedy je nevyhnutné kontaktovať políciu.
Zdroj: (KRPZ, Prešov, Košice)
Odporúčané články

Polícia a bezpečnostní analytici opakovane upozorňujú na rastúci počet prípadov, v ktorých sa neznáme osoby pod rôznymi zámienkami vydávajú za remeselníkov a cielene oslovujú starších, často osamelých ľudí.

Na tiesňovej linke 158 krátko pred 20. hodinou prijali oznámenie o fyzickom incidente medzi niekoľkými stovkami osôb pred miestnou prevádzkou v obci Veľká Ida. Po príchode na miesto udalosti policajti spozorovali osoby, ktoré boli zjavne pod vplyvom alkoholu, správali sa vulgárne a hlučne.

Pri medzinárodnej policajnej akcii v ukrajinskom Dnipre, pri ktorej bol zadržaný podozrivý z bombových vyhrážok voči školám, boli prítomní českí a slovenskí policajti, pričom počas akcie zaistili dôkazný materiál, najmä výpočtovú technika, ktorá bude následne vyhodnocovaná. Vyplýva to z informácií medzinárodnej organizácie justičnej spolupráce Eurojust. Ako ďalej organizácia informovala, na akcii okrem SR, ČR a Ukrajiny participovalo aj Lotyšsko a policajná organizácia Europol.