Ako na Nežnú revolúciu spomínajú naši politici? Zuzana Čaputová si ju pripomenula aj v Prahe
17. november si na Slovensku pripomíname ako Deň boja za slobodu a demokraciu. V tomto článku vám prinášame vyjadrenia rôznych politikov k dnešnému pamätnému dňu.
“Boj o demokraciu je trvalý”
“Priatelia, v tento veľký sviatok demokracie sa v prvom rade patrí poďakovať generácii, ktorá pred 33 rokmi zvládla historickú skúšku – zbavila nás zaostalej totality, vymanila nás z područia ruského vplyvu a položila základy modernej občianskej spoločnosti,” uviedol na sociálnej sieti minister obrany Slovenskej republiky Jaroslav Naď.
Minister obrany ďalej uviedol, že vďaka Nežnej revolúcii môže Slovensko dnes písať úspešný príbeh a stalo sa súčasťou vyspelého západného sveta. “Máme záruky bezpečnosti, aké sme nikdy predtým nemali. Žiaľ, iné krajiny to šťastie nemali. Barbarský útok na Ukrajinu v plnej miere ukázal, že totalitné zlo z Východu dokáže rozosievať smrť a spúšť aj dnes,” dodal minister obrany.
“Boj o demokraciu je trvalý a ja som veľmi rád, že ľudia našli cestu a zavŕšili ten svoj boj v roku 2020, keď poslali skupiny politikov, ktorí dnes sú oficiálne obvinení z toho, že viedli mafiu, do úzadia,” uviedol Naď a poprosil občanov, aby nezabudli na to, čo je dôležité. Vo videonahrávke Jaroslav Naď pripomína, že dôležité je ochraňovať ľudské práva, žiť v demokracii, v slobode, dôležité je aby občania mali právo voliť a aby cítili svoju moc nad politikmi.
“Nikdy nedovoľme, aby sme spoločne stratili tie privilégia, ktoré nám november 1989 priniesol. Prajem všetkým občanom Slovenskej republiky všetko najlepšie ku dňu slobody a demokracie. Sloboda a demokracia je alfou a omegou našich životov,” uzavrel Jaroslav Naď.
“Tiež som bol vtedy v uliciach”
Pri príležitosti 33. výročia Nežnej revolúcie sa minister školstva Ján Horecký včera (16. 11.) stretol s bývalými aj súčasnými študentmi, s ktorými prešiel trasu, ktorou pred rokmi prechádzali účastníci študentského protestu proti komunistickému režimu v Československu zo 16. novembra 1989 na Hodžovom námestí.
„Tento sviatok je pre mňa čosi ako vďakyvzdanie a zároveň obhliadnutie sa dozadu. Tiež som vtedy bol v uliciach, nevedeli sme, čo sa bude diať, aké to bude mať následky, pamätám sa, ako sa o nás báli naše rodiny. O to silnejšie vnímam dnešné stretnutie, na ktorom sa zídu organizátori študentského protestu spred 33 rokov a dnešní študenti. Pre mňa je to sviatok, nielen tých udalostí, ktoré sme spolu prežili a ktoré sa týkajú našich dejín, ale je to aj nadčasová záležitosť pre prítomnosť a budúcnosť, lebo sloboda nie je samozrejmosťou a musíme si ju vážiť,“ vyjadril sa pred stretnutím minister Horecký.
Zdroj: (ZL, SITA, DSe, kl)
Galéria
Odporúčané články
Vo štvrtok 7. novembra 2024 sa uzavrela tohtoročná sezóna v Komunitnej záhrade Denného centra na Laboreckej ulici v Košiciach. Nadšenci záhradníctva sa zhromaždili, aby vykonali posledné práce na zazimovanie záhrady.
Dnes sa uzavrie trojdňový program venovaný oslavám 35. výročia Nežnej revolúcie. Nedeľa 17. novembra bude patriť mítingu 35 rokov slobody s podtitulom Nádejou sme my, občania, ktorý sa uskutoční pred Štátnou vedeckou knižnicou na Hlavnej ulici 10 v Košiciach.
Vo veku 96 rokov zomrel priamy účastník Slovenského národného povstania Karol Kuna.