Ako nové opatrenia ovplyvnia vaše deti? Bez TOHTO ich nepustia ani do obchodu
Od pondelka 22. 11. prichádzajú do platnosti nové opatrenia, ktoré najviac ovplyvnia nielen neočkovaných, ale aj deti. Tie sa budú počítať do režimu OP len s platnými testami. Platiť ich budú rodičia z vlastného vrecka.
Štvrtková tlačová beseda predstaviteľov vlády po rokovaní o nových protipandemických opatreniach priniesla nielen nové obmedzenia a režim, dotkla sa aj detí od 2 do 12 rokov, ktoré po novom budú musieť byť testované. V definícii osôb spadajúcich pod režim OP sa uvádza, že hoci deti do 2 rokov patria k očkovaným a prekonaným automaticky, u detí starších ako 2 roky sa opatrenia menia. Na to, aby mohli s rodičmi navštíviť nákupné centrá, bohoslužby či kultúrne zariadenia, budú potrebovať platný antigén alebo PCR. Antigénový im bude platiť 48 hodín a PCR až 72 hodín. Otázkou ale ostáva, čo so samotestami, ktoré žiaci dostali v školách?
Na začiatku školského roka dostali žiaci, ktorých rodičia prejavili záujem v školách, antigénové samotesty. Tie mali slúžiť na domáce testovanie v prípade, že sa dieťa necíti dobre, prípadne má niektorý z príznakov. Pre zvyšujúci sa záujem o tieto testy, kvôli zhoršujúcej sa pandemickej situácii, mali viacerí rodičia problém s počtom kusov, ktoré ich dieťa obdržalo. Teraz ich však čaká ďalší problém. Popri samotestoch budú potrebovať aj antigénové či PCR, za ktoré si budú musieť zaplatiť. Dôvodom je potvrdenie o negatívnom teste, ktorým sa deti pred vstupom do nákupného centra budú musieť preukázať.
Deti do 12 rokov, ktoré ochorenie covid-19 prekonali, budú potrebovať potvrdenie o prekonaní od všeobecného lekára pre deti a dorast. To musí byť vystavené na základe Covid-19 antigénovej pozitivity z MOM, vydané do 15. 11. 2021, do 180 dní. Bez potvrdenia od lekára im totiž nebude vydaný digitálny Covid certifikát.
Všeobecní lekári pre deti a dorast a lekári špecializovanej starostlivosti o deti môžu zároveň vyhodnotiť či je vaše dieťa od 5 do 11 rokov možné zaočkovať. Toto usmernenie Ministerstva zdravotníctva SR vychádza najmä z predpokladu, že väčšina prípadov ochorenia COVID-19 u detí má asymptomatický alebo mierny priebeh. Časť detskej populácie však môže mať aj komplikovanejší priebeh, ktorý vyžaduje hospitalizáciu, prípadne aj intenzívnu starostlivosť. Riziko komplikovaného priebehu ochorenia COVID-19 sa zvyšuje u detí s chronickými ochoreniami (respiračné, neurologické, kardiovaskulárne a pod.).
Za vysoko rizikové deti, ktoré môžu byť očkované proti ochoreniu COVID-19, sa považujú deti, ktoré majú rizikové ochorenie, ktoré by spolu s koronavírusom mohli viesť k vážnemu poškodeniu zdravia až smrti. Medzi ne patria neurovývinové ochorenia, chronické pľúcne ochorenia, závažné poruchy imunity, aktívne onkologické ochorenia, chronické srdcové zlyhávanie a pľúcna hypertenzia a vážna forma anémie. O očkovanie môže požiadať aj zákonný zástupca dieťaťa, ktorého ochorenie COVID-19 by predstavovalo veľmi vysoké epidemiologické riziko pre rizikové dieťa žijúce s ním v spoločnej domácnosti.
Zdroj: (Ministerstvo zdravotníctva SR, DK)
Odporúčané články
Michalovce sa stali súčasťou novozaloženej iniciatívy zameranej na prehlbovanie vzťahov medzi Slovenskom a Českou republikou. Podujatie, ktoré má posilniť bratské väzby medzi oboma národmi, sa koná od 28. októbra do 3. novembra.
Mesto Košice sa na jar premení na farebnú kvetinovú oázu vďaka jedinečným tulipánom z Holandska. Holandské veľvyslanectvo na Slovensku opäť darovalo mestu špeciálnu odrodu tulipánov nesúcu meno “Slovensko”, ktorú vyšľachtila holandská kráľovská rodina.