Ako oslavujú MDŽ v zahraničí?
Tento medzinárodný sviatok sa oslavuje skoro na celom svete. V Rusku je dokonca voľným dňom. Všade má rovnaký zmysel, avšak iný priebeh.
Košičanka Ráchel Šoltészová žije momentálne v Kalifornii. Podľa nej je zarážajúce, že MDŽ tam mnohí nepoznajú a ani ho neoslavujú, hoci pochádza práve z Ameriky. „Jediné, čo im pri tomto sviatku zíde na um, je Deň matiek, na ktorý sa väčšina žien veľmi teší. Ten sa slávi druhú májovú nedeľu. Teda rovnako ako u nás.
V anglickom Birminghame pôsobí rodáčka z nášho mesta Veronika Kovalčíková. „Deň žien v tomto meste je tento rok poznačený návštevou princa Harryho a Meghan Markle. Stretnú sa so študentkami vedy, technológie, inžinierstva a matematiky. Okrem toho sa včera (7. 3.) konalo verejné zhromaždenie na pripomenutie si stého výročia vzniku hnutia sufražetiek. MDŽ je tu všeobecne obľúbený sviatok.“
[ad][/ad]Z Talianska prišiel do Košíc Giuseppe Fiore. Ako sám hovorí, v ich krajine je MDŽ dôležitý sviatok. „Tradične sa ženám darujú žlté kvety mimózy, ktoré na seba ťahajú pozornosť už z diaľky. Okrem pôvodného zmyslu sviatku si ženy v tento deň rady vyhodia aj z kopýtka. Niektoré dokonca navštívia aj talianskeho gigola.
Grécke korene ma Vassili Samatidis. Tiež momentálne pôsobí v našom meste. Spomína, že pred niekoľkými rokmi sa tento deň v Grécku veľmi neoslavoval. „Dnes je to úplne iné. Ženy sa spolu stretávajú na kávičke či večeri, diskutujú, štrajkujú. Jedna moja známa z ostrova Rhodos skonštatovala, že na MDŽ im muži musia variť a ony si idú s radosťou zaštrajkovať.“
[article slug=”dnes-je-oblubeny-i-zatracovany-sviatok-zien”][/article](ML, JV)
Odporúčané články
Prvá tohtoročná snehová nádielka v Košiciach vyvolala medzi obyvateľmi rôznorodé reakcie. Diskusia v komentároch pri príspevku KOŠICE: DNES na sociálnych sieťach ukázala, že názory na prístup mesta k zimnej údržbe sa líšia, pričom nechýbal ani humor a irónia.
V spaľovni odpadov v Kokšov-Bakši (okres Košice-okolie) horelo. Ako pre agentúru SITA uviedol hovorca Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Košiciach Jozef Bálint, horel sklad komunálneho odpadu, ktorý sa využíva na ďalšie spracovanie.
Na Verejnom cintoríne v Košiciach prebehla obnova centrálneho kríža, ktorý sa od svojho postavenia v roku 1898 stal významným symbolom viery, nádeje a večnosti.