Ako predísť hackerskému útoku? KSK vydal manuál
O úspešnom odvrátení hackerského útoku na počítačové siete Košického samosprávneho kraja sme vás informovali už v predošlom článku. KSK po skúsenosti s útokom hackerov posilnil ochranu voči kybernetickým hrozbám. Obeťami hackerov sa nemusia stať iba spoločnosti, čoraz častejšie sú nimi aj bežní ľudia. Práve kvôli spomínanému faktu, sa kraj rozhodol podať obyvateľom pomocnú ruku.
„Pre obyvateľov sme pripravili manuál, ako sa brániť pred hrozbami, ktoré číhajú na ľudí v prostredí internetu. Manuál bude určený najmä pre najohrozenejšie skupiny používateľov internetu, ako sú deti, seniori či malí a strední podnikatelia, ktorí nemajú dostatočné finančné prostriedky na zabezpečenie svojich IT sietí. Napriek tomu, že povedomie o kybernetických hrozbách narastá, nie všetci používatelia internetu dokážu včas odhaliť hroziace nebezpečenstvo. Preto je najväčšou výzvou v oblasti kyberbezpečnosti zvýšenie informovanosti našich občanov. A práve to sme sa rozhodli na župe zmeniť,“ vysvetlil predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.
Počty kyberentických útokov sa za posledné roky zvyšujú, rastie takisto ich rafinovanosť, čo znásobuje aj ich negatívne dôsledky. Košická župa zdôrazňuje, že počítačová kriminalita predstavuje vážnu hrozbu a nemala by byť ignorovaná žiadnym používateľom internetu. Kyberzločinci považujú za svoje ciele čoraz častejšie Slovensko, samosprávne kraje či verejné úrady.
Manuál, resp. príručku, ktorej cieľom je informovať rizikové skupiny obyvateľov o možných rizikách a hrozbách internetových technológií je dostupná na webovej stránke KSK v sekcii Prevencia kriminality. V príručke sa dočítate aj o tom, ako sa brániť pred kybernetickými hrozbami. Netreba zabúdať, že ohrozené sú všetky vekové kategórie, najzraniteľnejšími sú práve seniori a deti. Verejne dostupné dáta ukazujú, že 75 percent hackerov sa zameriava práve na zneužitie identity získaním osobných údajov jednotlivcov.
„Košický samosprávny kraj pri kybernetickom útoku prešiel skúškou odolnosti. Je pozitívne, že okrem zlepšovania vlastných bezpečnostných opatrení posúva svoje skúsenosti s útokom ďalej. Aktivitu košickej župy pre zvýšenie informovanosti občanov v oblasti kyberbezpečnosti treba jednoznačne privítať. Je to prvá, no určite nie posledná aktivita v tejto oblasti. Je potrebné zamerať sa ešte viac na deti. Tie sú totiž nie len najzraniteľnejšou, ale aj najjednoduchšie ovplyvniteľnou skupinou a sú zároveň našou budúcnosťou. KSK má potenciál spájať odborníkov v oblasti kybernetickej bezpečnosti, prepájať ich s učiteľmi IT či IT koordinátormi. Reálne ukážky útokov, diskusia a praktické precvičenie, ako bezpečnostné opatrenia reálne použiť v praxi, je síce náročnejšia cesta pre vzdelávanie v oblasti kybernetickej bezpečnosti, ale jej sekundárnym efektom môže byť zvýšený záujem o (nie len) IT technológie na školách,” povedal Peter Matej, odborník na kybernetickú bezpečnosť.
Zdroj: (web.vucke.sk, vu)
Odporúčané články
Všetkých 880 chodníkov v projekte „Adoptuj si chodník a zarábaj“ bolo počas prvých dní tohtoročného piateho ročníka adoptovaných. Mesto Košice tak od včera pridáva nové úseky, čím zvýši počet adoptovateľných chodníkov na viac ako 900.
V sobotu 9. novembra sa premenila Športová hala Stará jazdiareň na ring plný adrenalínu a nadšenia, keďže sa tu konal už 25. ročník Medzinárodného turnaja olympijských nádejí v zápasení voľným štýlom pre kategóriu U17. Tento významný turnaj bol zároveň aj oslavou 120-ročnej histórie zápasenia v Košiciach a na Slovensku.
Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) pokračujú v modernizácii železničnej infraštruktúry na Východnom Slovensku, pričom čerpajú finančné prostriedky z viacerých zdrojov, vrátane Programu Slovensko, Nástroja na prepájanie Európy (CEF), Plánu obnovy a odolnosti a Operačného programu Integrovaná infraštruktúra (OPII). Tieto investície sa zameriavajú na modernizáciu tratí, železničných uzlov, elektrifikáciu a výstavbu prestupných terminálov.