Ako sa vyhnúť infekčnej žltačke
Fakultná nemocnica s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove zaznamenáva od minuloročnej jesene zvýšený počet pacientov hospitalizovaných s vírusovou hepatitídou typu A. Až 82 percent z celkového počtu pacientov pochádza z iných okresov, najmä zo Starej Ľubovne, konkrétne z osady Podsadek. Ďalší pacienti sú z okresov Humenné, Bardejov, Stropkov a z osady Jarovnice.

Výskyt tejto vysoko nákazlivej akútnej choroby sa cyklicky mení a zvyšuje každých 10 až 15 rokov. Podľa Úradu verejného zdravotníctva SR bol najvyšší výskyt zaznamenaný v rokoch 2009 a 2010, zatiaľ čo najnižší v roku 2012.
Aktuálne je na oddelení infektológie hospitalizovaných 32 pacientov s hepatitídou typu A, prevažne deti. “Ak je pacient bez iných zdravotných komplikácií, liečba prebieha pomerne jednoducho. Nekomplikované vírusové ochorenie liečime vitamínmi a hepatoprotektívami, liečime tiež pridružené sprievodné príznaky a diagnózy. Odporúčame kľudový režim až tri mesiace, brať vitamíny a dodržiavať nemastnú diétu,” uviedol zástupca nemocnice.
Priemerná doba liečby nekomplikovanej hepatitídy je 1-2 týždne, počas tejto doby je pacient aj najviac infekčný.
Najúčinnejšími zbraňami proti infekčnej žltačke, známej tiež ako choroba špinavých rúk, sú zvýšená hygiena a očkovanie. Preventívne očkovanie aj očkovanie kontaktov je v kompetencii obvodných lekárov. Zabezpečenie plošného očkovania detí z postihnutých oblastí je možné po dohode aj s výjazdovým tímom nemocnice.
Zdroj: (META/Fakultná nemocnica J.A Reimana Prešov)
Odporúčané články

S príchodom jari sa do centra mesta vracajú lavičky, ktoré boli počas zimných mesiacov odstránené kvôli údržbe. Obyvatelia si tak opäť môžu užiť oddych a príjemné chvíle na čerstvom vzduchu priamo na Hlavnej ulici.

Mestská časť Košice-Západ spúšťa ďalší ročník iniciatívy zameranej na revitalizáciu verejných priestranstiev. Obyvatelia Terasy budú mať možnosť získať záhradnícky materiál na skrášlenie predzáhradiek, pričom projekt odštartuje 5. marca 2025. Celkovo je naň vyčlenených 5 000 eur.

Inovačné centrum Košického kraja (ICKK) prišlo s novinkou, spustilo pilotný ročník výmenných stáží v rámci predmetu Inovuj a podnikaj. Na projekte spolupracuje s vybranými univerzitami a firmami z regiónu.