Ako sa vyhnúť zásahu blesku? TIETO rady by ste si mali pred túrou prečítať
Ministerstvo vnútra SR sa rozhodlo informovať verejnosť o tom, ako sa správať v prípade, že vás zastihne búrka, a čo naopak nerobiť. Tieto rady by mohli turistom dopomôcť k tomu, aby ich netrafil blesk a oni tak v zdraví mohli dôjsť opäť domov.
Včera (15. 8.) sme vás informovali o tragickej nehode, ktorá sa stala vo Vysokých Tatrách. “Pri náhlej zmene počasia boli počas túry dvaja turisti zasiahnutí bleskom. Podmienky v horách umožnili nasadenie leteckej techniky, preto bola o súčinnosť ku zásahu požiadaná posádka VZZS aj Letka MV SR,” uvádza Horská záchranná služba (HZS). V tomto prípade zasiahol blesk dvoch poľských turistov, pričom jeden z turistov prišiel ihneď o život. Druhého previezli do nemocnice.
V dôsledku toho, že vo Vysokých Tatrách zaznamenala HZS rekordný počet smrteľných nehôd (najvyšší za posledných 10 rokov – pozn. redaktora), sa ministerstvo vnútra rozhodlo poradiť turistom, ako sa vyhnúť zásahu bleskom v horách. V prvom rade je preto dôležitá prevencia. Každú túru by ste si ako turisti mali dopredu naplánovať, je potrebné vedieť dĺžku trasy, stúpanie, očakávaný čas vrátenia, no rovnako dôležité sú aj poveternostné podmienky či prognóza počasia. Tú môžete sledovať na stránkach SHMÚ, rovnako sledovať môžete aj výstrahy, o ktorých rovnako informuje aj HZS. O počasí by ste sa mali informovať počas celej túry, pretože práve v letných mesiacoch je v horách počasie premenlivé a veľmi rýchlo sa môže horúce slnko zmeniť na búrku.
Následne je dôležité poznať celú trasu, pre prípad, ak by bolo potrebné zísť čo najrýchlejšie do doliny. V prípade, ak plánujete túru po hrebeňoch, alebo nemáte možnosť dostať sa rýchlo do doliny, plánujte si výlet v skorých ranných hodinách.
Ak by sa však stalo, že vidíte blížiacu sa búrku, zrýchlite tempo a snažte sa zísť do údolia. Na hrebeňoch či vrcholoch je totiž oveľa vyššia šanca, že vás trafí blesk. Vývoj búrky môžete tiež sledovať online na SHMÚ. Ak nemáte možnosť úkrytu, ministerstvo vnútra odporúča nájsť chatu, útulňu či vojsť do auta. Ďalším vhodným miestom je úkryt pod úroveň terénu, do priekopy či hlbšie do lesa, než ostať pri okraji.
Ak sa nachádzate na lúke či poli, odhoďte od seba všetky kovové veci (oceľové laná, reťaze a rebríky) a dajte sa do podrepu, najlepšie keď budete čupieť na nejakej izolačnej podložke (napr. batoh). Dodržujte odstup od ďalších osôb.
(jl)
Odporúčané články
Viac než sto staromestských seniorov sa zišlo v Radničnej sále na každoročnej Katarínskej zábave, ktorú miestna samospráva zorganizovala na utuženie komunitného života.
Jedna z kľúčových dopravných tepien v Košiciach, Jantárová ulica, získala po mesiacoch prác nový vzhľad.
Prvý ročník preteku Emil Zátopek Ostrava Golden Marathon priniesol úspech pre štafetový tím reprezentujúci mesto Košice.