Ako sa zbaviť stresu a úzkosti v dnešnej dobe? Týchto 7 tipov vám pomôže
Ruská vojenská agresia a nepriateľské akcie na území Ukrajiny trvajú už vyše mesiaca. Po internete či v televízii sa šíria šokujúce materiály, ktoré môžu uškodiť psychike každého človeka.
Psychickú traumu a stres je možné získať nielen pri priamej účasti na extrémnych udalostiach. Môžete byť fyzicky v bezpečí, ale zároveň súcitiť so situáciou, ktorá sa odohráva mimo vašu lokalitu. Trauma a stres sú vyvolané emocionálnou “účasťou” na tragédii. Takáto empatia je veľmi ľudská a namieste, no niekedy môže viesť k silnejším depresiám. Aby ste sa bezpečne minimalizovali účinky stresu, ponúkame vám nasledujúce jednoduché kroky:
- Nesledujte správy 24/7: Vyhľadávajte a čítajte informácie z oficiálnych zdrojov. Správy by ste však nemali pozerať 24 hodín denne, 7 dní v týždni, pretože to môže zvyšovať paniku, úzkosť a strach o blízkych či o seba. Buďte k informáciám kritickí.
- Zdieľajte svoje pocity: K zlepšeniu nálady pomáha komunikácia so známymi. Diskutujte s nimi o najpríjemnejších chvíľach odpočinku alebo s nimi zdieľajte ťažkosti. Pochopenie, že nie len vy to máte ťažké, vám môže pomôcť vysporiadať sa so stresom efektívnejšie. Dôkazom toho je štúdia Yale University, ktorá ukazuje, že všetky naše emócie, pozitívne aj negatívne, vnímame lepšie, ak ich zdieľame s blízkymi.
- Dbajte na správnu výživu: Správna a vyvážená strava tiež pomáhajú vyrovnať sa so stresom. Výsledky experimentu potvrdili súvislosť medzi nízkou hladinou množstva živín, ako je kyselina listová, horčík, železo, zinok a vitamíny B6, B12 a D, so zhoršenou náladou, zvýšenou úzkosťou a príznakmi depresie.
- Normalizujte spánok: Spánok je jednou z hlavných zložiek zdravého života. Áno, program GetSleep na Harvardskej univerzite odporúča zaspať pred polnocou a spať aspoň 7-8 hodín. Okrem toho sa snažte aspoň 3 hodiny pred spaním nepoužívať telefón, pretože studené umelé svetlo náš mozog vníma ako ráno, čo narúša biorytmus ľudského tela.
- Šport: nezabúdajte na pohyb a ak je to možné, vykonávajte aspoň minimálnu fyzickú aktivitu.
- Časový harmonogram: Uprednostnite deň. Venujte sa len dôležitým a naliehavým úlohám, nesústreďte sa na to, čo sa dá urobiť neskôr. Týmto spôsobom ušetríte nielen svoje vlastné zdroje, ale tiež sa prispôsobíte novým podmienkam alebo náročným pracovným obdobiam a vyhnete sa silnému stresu.
- Dychové cvičenia: Skúste sa vo vypätej stresovej situácii pozastaviť a trikrát sa zhlboka nadýchnuť. Musíte dýchať pravidelne a pomaly! Môžete pritom spievať alebo počítať, aby ste znížili všetok stres zo situácie.
Pamätajte, že je normálne cítiť úzkosť, obavy a strach v čase, keď sú nablízku správy plné paniky, strachu a vojny. Ide o prijateľnú reakciu vašej psychiky a tela na danú situáciu.
Zdroj: KK
Odporúčané články
Koncom augusta schválili poslanci mestského zastupiteľstva poskytnutie dotácií v celkovej výške 50 000 eur pre občianske združenia (OZ), ktoré zabezpečujú starostlivosť o nechcené túlavé a týrané spoločenské zvieratá, ich veterinárne ošetrenie ako aj ďalšie činnosti smerujúce k adopčnému procesu.
Prvá tohtoročná snehová nádielka v Košiciach vyvolala medzi obyvateľmi rôznorodé reakcie. Diskusia v komentároch pri príspevku KOŠICE: DNES na sociálnych sieťach ukázala, že názory na prístup mesta k zimnej údržbe sa líšia, pričom nechýbal ani humor a irónia.
V spaľovni odpadov v Kokšov-Bakši (okres Košice-okolie) horelo. Ako pre agentúru SITA uviedol hovorca Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Košiciach Jozef Bálint, horel sklad komunálneho odpadu, ktorý sa využíva na ďalšie spracovanie.