Ako si správne vybrať vianočný stromček a zároveň byť EKO?
Premýšľali ste nad tým aký stromček si zaobstaráte na tieto Vianoce? Stavíte na klasiku a vytiahnete minuloročný stromček z podkrovia, oslovíte kamaráta, či vám nevie zohnať peknú jedličku alebo vyskúšate niečo nové? Možno vám napadlo, že tento rok skúsite byť viac ekologicky a výber stromčeka starostlivo zvážite. Pripravili sme si preto pre vás článok, v ktorom sa pozrieme na rôzne typy vianočných stromčekov a ako ekologické sú.
UMELÉ STROMČEKY
Nepochybne výhodou umelých stromčekov je ich dostupnosť, väčšina z nás určite práve teraz ukrývame jeden z minulého roka. Kúpite ich takmer v každom meste alebo online, ešte pred sviatkami. Na trhu sú umelé stromčeky rôznych druhov, farieb, veľkostí, zákaznik má z čoho vyberať.
Bežné ceny týchto stromčekov sa pohybujú od 20 do 100 eur. Ďalšou výhodou umelého stromčeka je fakt, že si nevyžadujú takmer žiadnu extra starostlivosť. Pri správnon zaobchádzaní stromček vydrží aj niekoľko rokov.
Ako veľmi ekologické ale sú? Odborníci, medzi nimi aj nezisková organizácia One Tree Planted, sa zhodli, že živé stromčeky sú v skutočnosti lepšie a bezpečnejšie pre životné prostredie v porovnaní s umelými stromčekmi. Dôvodom je, že tieto stromčeky sú vyrábané z plastu a kovu, na ktorých výrobu je potrebné veľké množstvo surovín, a ich plastové časti záberu aj tisícky rokov na rozklad, čím znečisťujú pôdu, vodu a vzduch.
Odporúčané články
Všetkých 880 chodníkov v projekte „Adoptuj si chodník a zarábaj“ bolo počas prvých dní tohtoročného piateho ročníka adoptovaných. Mesto Košice tak od včera pridáva nové úseky, čím zvýši počet adoptovateľných chodníkov na viac ako 900.
Hlavné kroky nutné pre rozvoj vodárenstva sú v rukách štátu – musí si začať plniť svoje záväzky, nastaviť zmysluplnú reguláciu, zamedziť politikárčeniu a vnášaniu chaosu do odborných tém. Akokoľvek sú tieto kroky potrebné, vodárenské spoločnosti ich namiesto štátu urobiť nemôžu a kým ich neurobí štát, vodárenské spoločnosti budú problémy ďalej tlačiť pred sebou a kríza vodárenstva sa bude ďalej prehlbovať. Zhodli sa na tom spíkri na medzinárodnej odbornej konferencii televízie TA3 o vodárenstve.
Univerzitná nemocnica L. Pasteura v Košiciach (UNLP) od 1. novembra 2024 až do odvolania zakázala návštevy na svojich oddeleniach. Toto opatrenie bolo zavedené na základe aktuálnej epidemiologickej situácie s cieľom prevencie šírenia respiračných ochorení počas sviatočného obdobia.