Ako voliť na januárovom referende zo zahraničia?
V januári sa uskutoční referendum o predčasných voľbách. Ako voliť v prípade, že sa v tom čase nebudete nachádzať na Slovensku?
V prípade, že sa počas januárového referenda nebudete nachádzať na Slovensku, voliť budete môcť aj poštou zo zahraničia. “Občania s trvalým pobytom v SR sa musia ozvať svojej obci, tí bez trvalého pobytu žiadajú Ministerstvo vnútra SR a to najneskôr do 2. decembra 2022,” uviedlo Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky.
O voľbu zo zahraničia môžete požiadať dvoma spôsobmi. Prvým spôsobom je listinová forma. Žiadosť zašlete na adresu obce, v ktorej máte trvalý pobyt. Druhým spôsobom je elektronická forma, v rámci ktorej žiadosť pošlete na e-mailovú adresu, ktorú zverejnila obec na svojom webe alebo na úradnej tabuli.
Žiadosť o voľbu zo zahraničia musí obsahovať tieto náležitosti:
- meno a priezvisko,
- rodné číslo (ak nebolo pridelené, tak dátum narodenia),
- adresu miesta pobytu v cudzine, kde si prevezme zásielku.
K žiadosti o voľbu poštou je volič povinný pripojiť:
- čestné vyhlásenie v štátnom jazyku, že nemá trvalý pobyt na území Slovenskej republiky,
- fotokópiu časti cestovného dokladu SR s osobnými údajmi voliča alebo fotokópiu osvedčenia o štátnom občianstve SR (dátum na osvedčení nesmie byť starší ako 6 mesiacov).
Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky zverejnilo aj vzor žiadosti, ktorú nájdete na webovej stránke Ministerstva vnútra Slovenskej republiky. “Obec alebo Ministerstvo vnútra SR vám najneskôr 35 dní predo dňom konania referenda odošle obálky a hlasovací lístok. Na hlasovacom lístku zakrúžkujte ‘áno’ alebo ‘nie’ , vložte do obálky na hlasovanie a následne do návratnej obálky označenej heslom ‘VOĽBA POŠTOU – ELECTION BY MAIL‘ ,” uviedlo ministerstvo.
Na návratnej obálke musia byť tieto údaje:
- adresa sídla obecného úradu obce (respektíve sídla MV) ako adresáta,
- adresa voliča ako odosielateľa.
Výdavky, ktoré sú s odoslaním návratnej obálky spojené, hradí odosielateľ. Voliči by mali obálky odoslať v takom čase, aby boli DORUČENÉ najneskôr do 20. januára 2023.
(ZL)
Odporúčané články
V Košiciach v pondelok 18. novembra zahorela Slovenská kultúrna pochodeň. Išlo o druhé mesto, ktoré v rámci svojej púte navštívila. Predtým bola v Humennom, štafetový protest pokračuje v utorok v Prešove.
Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) pokračujú v modernizácii železničnej infraštruktúry na Východnom Slovensku, pričom čerpajú finančné prostriedky z viacerých zdrojov, vrátane Programu Slovensko, Nástroja na prepájanie Európy (CEF), Plánu obnovy a odolnosti a Operačného programu Integrovaná infraštruktúra (OPII). Tieto investície sa zameriavajú na modernizáciu tratí, železničných uzlov, elektrifikáciu a výstavbu prestupných terminálov.
Michalovce sa stali súčasťou novozaloženej iniciatívy zameranej na prehlbovanie vzťahov medzi Slovenskom a Českou republikou. Podujatie, ktoré má posilniť bratské väzby medzi oboma národmi, sa koná od 28. októbra do 3. novembra.