Ako vyzerá školský systém v iných krajinách?
Každá krajina má svoju osobitú kultúru, ale aj iné zvyky a školstvo. Zamysleli ste sa niekedy nad tým, že vzdelávanie môže byť rozmanité, vzhľadom na krajinu, v ktorej prebieha? V tomto článku vám prinášame informácie o spôsobe vyučovania z rôznych kútov sveta.
Fínsko je medzinárodne známe pre jeho progresivitu vo vzdelávacej filozofii, držia sa pravidla 15-minútovej prestávky, po nepretržitej hodinovej práci. Prestávka žiakov základných škôl vo Fínsku predstavuje približne 75 minút denne. Pointa je v tom, že podľa fínskej vlády deti nebudú schopné prijímať množstvo informácií a učiť sa efektívne, ak to nebudú racionálne kombinovať s niečím, čo ich naozaj baví. Verte či nie, v prípade Fínska je hranie sa žiakov dôležitejšie, než samotné písanie domácich úloh. Výsledky Fínska vo vzdelávaní za posledné desaťročia rapídne rastú, dokonca sa stali vzorom aj pre iné krajiny. Učitelia si udržiavajú svoje postavenie, čo môžeme vnímať ako spôsob, akým by to malo fungovať, pretože učitelia naozaj ovplyvňujú a menia život dieťaťa.
Na individuálny proces vzdelávania detí čas nie je
Školský systém na Filipínach funguje v zmenách. Prvá skupina začína ráno medzi 6. a 7. hodinou, pričom druhá až poobede. Harmonogram je pokusom vyriešiť problém nedostatku miesta v dôsledku chudoby v krajine. Na individuálny proces vzdelávania detí čas nie je. Učitelia sa často musia venovať aj desiatkam detí naraz.
Singapurskí študenti sú označení za najmúdrejších
V rámci viacerých štandardizovaných testovacích modelov boli singapurskí študenti označení ako „najmúdrejší“. Tradičný vzdelávací proces v krajine, založený na prednáškach, žne veľký úspech. Žiaci vo veku 12 rokov sú rozdelení do dvoch skupín podľa výsledkov z testov. V súčasnosti intenzívne pracujú na inovovaní tamojšieho vzdelávacieho systému tak, aby prioritou neboli známky, ale naopak, aby absolventi boli v budúcnosti zručnými zamestnancami.
Školy segregované podľa pohlavia
Každá krajina má rôzne prístupy, čo sa týka vzťahov medzi učiteľmi a študentmi. Mnohé školy v Spojených arabských emirátoch sú segregované podľa pohlavia. Existujú sociálne normy, ako môže učiteľ komunikovať so študentkou, ktoré sú prísne. Vzťah učiteľa a študenta je v kultúre islamských krajín skôr formálnejší a profesionálnejší.
Školy ako priateľské miesta plné úsmevov
V Thajsku školy predstavujú priateľské miesta plné úsmevov a smiechu. Prekvapivo môžu študenti často telefonovať, alebo dokonca odpovedať na telefonáty v triede. Dôležité je podotknúť, aby sa správanie nezamieňalo s neúctou, pretože krajina si učiteľov veľmi váži. Na štátny sviatok s názvom Wai Khru je pre učiteľov pripravená špeciálna ceremónia, pri ktorej sa študenti klaňajú pred svojimi učiteľmi a dávajú im kvety. Ďalším pozoruhodným rozdielom je, že študenti nenosia topánky v triede a dokonca ani na niektorých chodbách a vo väčšine škôl sa nosí uniforma. Dokonca aj chlapci majú určené, aké účesy môžu nosiť.
Zdroj: (rd.com, vu)
Odporúčané články
Návštevníci verejného cintorína sa počas sviatkov Všetkých svätých a Dušičiek môžu tešiť na nové estetické úpravy, ktoré toto najväčšie pietne miesto na Slovensku dôstojne obohatili.
Pred nedávnom sa kultúrno-spoločenské centrum v mestskej časti Košice-Západ naplnilo tónmi zborového spevu.
Predseda strany Hlas-SD Matúš Šutaj Eštok, pri príležitosti osláv 17. novembra zverejnil stanovisko, v ktorom vyjadril ostrú kritiku opozície, pričom poukázal na potrebu skutočnej demokracie. Vo svojich vyjadreniach nezabudol zdôrazniť hodnoty slobody a rešpektu.