Ako vyzeral prezidentkin týždeň úradovania z Košíc? (FOTO+VIDEO)
Celý tento týždeň mala prezidentka SR Zuzana Čaputová svoje vysunuté pracovisko v metropole východu. Stretla sa s predstaviteľmi samospráv a osobnosťami na východnom Slovensku, pričom navštívila aj Bardejov, Prešov, Trebišov a Spiš.
Pondelok (27. marec)
Stretnutie s primátorom mesta Košice
Úvodný deň svojho pobytu využila na stretnutie s vedením mesta Košice na čele s primátorom Jaroslavom Polačekom. Jednou z hlavných tém rozhovoru bol aktuálny stav príprav projektu využitia geotermálnej energie z Ďurkova, Svinice, Bidoviec a Olšovan a okolitých obcí pre vykurovanie Košíc, ktorý by sa mal stať realitou v roku 2026. Prezidentka tomuto projektu vyslovila svoju podporu už pri svojej predchádzajúcej návšteve metropoly východu v máji minulého roka.
>>> VIAC FOTO ZO STRETNUTIA NÁJDETE TU. <<<
Návšteva Detskej fakultnej nemocnice v Košiciach
Prezidentkine ďalšie kroky v Košiciach smerovali do Východoslovenského ústavu srdcových a cievnych chorôb, ktorý je špičkovým pracoviskom svojho druhu. Ako uvádza prezidentka na sociálnej sieti, ústav sa môže pochváliť úplne novým a jedinečným systémom, ktorý umožňuje priamy prenos z operačných sál a študenti tak môžu v praxi vidieť detaily operačných zákrokov.
,,Operáciu srdcovej chlopne u jedného z pacientov som si v priamom prenose pozrela aj ja,” píše na svojom profile Zuzana Čaputová. Dôvodom návštevy Detskej fakultnej nemocnici, konkrétne na novorodeneckom oddelení a oddelení onkológie, bola potreba upozorniť na rozšírenie jej kapacít.
Utorok (28. marec)
Privítanie estónskeho prezidenta
,,S Estónskom máme veľa možností spolupráce a spoločných výziev,” uviedla to v utorok (28. 3.) prezidentka SR Zuzana Čaputová, ktorá v Košiciach privítala estónskeho prezidenta Alara Karisa. Obe krajiny si pripomínajú tridsiate výročie vzájomných diplomatických vzťahov.
>>> VIAC FOTO ZO STRETNUTIA NÁJDETE TU. <<<
Spoločnou oblasťou a výzvou, ktorej obe krajiny čelia, je podľa Čaputovej oblasť hybridných hrozieb, a v rámci nich šírenie dezinformácií, do veľkej miery z Ruska. „Vieme posilniť našu spoluprácu, pretože tu je potrebné prijať efektívne opatrenia na rôznych úrovniach. Spolupracujeme v tejto oblasti aj v rámci Európskej únie,“ skonštatovala prezidentka, podľa ktorej téma dezinformácií veľmi úzko súvisí s témou bezpečnosti alebo bezpečnostnej situácie globálne aj v regióne.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Prezidentka je naklonená budúcej spolupráci s Estónskom
Galéria
Odporúčané články
Hlavné kroky nutné pre rozvoj vodárenstva sú v rukách štátu – musí si začať plniť svoje záväzky, nastaviť zmysluplnú reguláciu, zamedziť politikárčeniu a vnášaniu chaosu do odborných tém. Akokoľvek sú tieto kroky potrebné, vodárenské spoločnosti ich namiesto štátu urobiť nemôžu a kým ich neurobí štát, vodárenské spoločnosti budú problémy ďalej tlačiť pred sebou a kríza vodárenstva sa bude ďalej prehlbovať. Zhodli sa na tom spíkri na medzinárodnej odbornej konferencii televízie TA3 o vodárenstve.
Pavol Slota, predseda národnej strany DOMOV, spolu s novinárkou Michalou Gánovskou navštívili vojnou postihnuté oblasti Donbasu, aby priniesli autentický pohľad na život v tejto konfliktne zóne. Ich cesta do Donecka, Avdejevky, Mariupolu a ďalších miest sa stala základom dokumentu Voľba národa – svedectvo z Donbasu.
Kultúrno-spoločenské centrum Átrium klub v mestskej časti Košice-Západ privíta všetkých milovníkov výtvarného umenia na výstave maliarky Viery Šamudovskej Sajdak.