Ako vyzerala posledná rozlúčka s kráľovnou Alžbetou II.? (FOTO)
Vo Veľkej Británii sa dnes (19. 9.) uskutočnil štátny pohreb zosnulej kráľovnej Spojeného kráľovstva a ďalších 14 krajín Spoločenstva národov Alžbety II. Pohreb, ktorý sledovali nielen Briti, ale celý svet, sa začal predpoludním vo Westminsterskom opátstve v Londýne a skončil sa večer pochovaním panovníčky na hrade vo Windsore.
Westminsterské opátstvo bolo pre hostí otvorené už tri hodiny pred samotným smútočným obradom, ktorý sa začal o 11:00 miestneho času (12:00 SELČ). Zhruba 15 minút pred obradom prevzali rakvu s panovníčkou z Westminsterského paláca do opátstva. Za rakvou išli členovia kráľovskej rodiny, vrátane nového kráľa Karola III. a jeho synov princov Williama a Harryho.
Smútočnú bohoslužbu, ktorá sa uskutočnila na mieste kráľovských korunovácií i svadieb, viedol westminsterský dekan David Hoyle. Arcibiskup z Canterbury Justin Welby mal kázeň a britská premiérka Liz Trussová počas omše čítala z Biblie. Na konci obradu zaznelo krátke trúbenie z poľnice. Po ňom nasledovali celonárodné dve minúty ticha. Bohoslužbu ukončila štátna hymna a žalospev.
Na pohrebe vo Westminsterskom opátstve sa zúčastnilo 2 000 hostí. Bolo to jedno z najväčších stretnutí šľachty a politikov, ktoré Spojené kráľovstvo hostilo, za niekoľko desaťročí. Pozvanie dostala aj slovenská prezidentka Zuzana Čaputová.
Po pohrebnej bohoslužbe nasledovala ďalšia procesia z Westminsterského opátstva k Wellingtonovmu oblúku pri Hyde Parku. V minútových intervaloch zvonil Big Ben a z Hyde Parku zneli každú minútu salvy zo zbraní.
Pri Wellingtonovom oblúku rakvu preniesli do štátneho pohrebného vozidla, ktoré ju odviezlo na hrad Windsor. Tam nasledovala ďalšia procesia za prítomnosti príslušníkov ozbrojených síl. Rakvu odniesli do Kaplnky svätého Juraja, kde sa od 16:00 miestneho času (17:00 SELČ) uskutočnila bohoslužba pred uložením rakvy do hrobky.
Bohoslužba zahŕňala tradície symbolizujúce koniec vlády Alžbety II. Kráľovský klenotník z rakvy zložil Britskú imperiálnu korunu, jablko a žezlo, čím kráľovnú definitívne oddelil od jej koruny. Na konci posledného hymnusu kráľ položil na rakvu vlajku. Zároveň Lord Chamberlain prelomil svoju paličku na znak toho, že končí jeho služba pre kráľovnú.
Nakoniec rakvu vložili do kráľovskej hrobky. Nasledovalo požehnanie a štátna hymna God Save the King (Boh ochraňuj kráľa).
Večer sa ešte uskutočnil súkromný rodinný obrad, počas ktorého kráľovnú pochovali k jej manželovi, princovi Filipovi, ktorý zomrel vlani, v pamätnej kaplnke kráľa Juraja VI. Tá sa nachádza vo vnútri Kaplnky svätého Juraja.
Zdroj: SITA, dm;ns
Galéria
Odporúčané články
Mesto Košice je tradične jedným z najvýznamnejších partnerov tejto najväčšej športovej udalosti v Košiciach. Práve mesto sa už celé storočie podieľa nielen organizačne, technicky a personálne, ale aj peňažným a nepeňažným plnením v celkovej výške takmer 150 000 eur.
Dnes sa uzavrie trojdňový program venovaný oslavám 35. výročia Nežnej revolúcie. Nedeľa 17. novembra bude patriť mítingu 35 rokov slobody s podtitulom Nádejou sme my, občania, ktorý sa uskutoční pred Štátnou vedeckou knižnicou na Hlavnej ulici 10 v Košiciach.
Cestujúca verejnosť využívajúca slovensko–ukrajinský cestný hraničný priechod Ubľa – Malyj Bereznyj by mala zbystriť pozornosť. Dňa 18. novembra 2024 v čase od 9:00 do 13:00 bude na tomto priechode dočasne pozastavená prevádzka z dôvodu nevyhnutných elektroinštalačných stavebných prác.