Ako zistíte, že vás partner klame? Všímajte si TIETO signály.
Každý človek má schopnosť klamať. A mnohí to robia. Niektorí požívajú milosrdné klamstvá, keď chcú svoju polovičku ochrániť pred krutou pravdou. Iní zas klamú, aby ochránili seba pred svojou krutou polovičkou. Niektoré lži sú drobné, nevyhnutné, iné sú zas podlé, premyslené a niekedy aj úplne zbytočné. Nech sú už akékoľvek, pri ich realizácii sa naše správanie či vzhľad značne mení a my sme pre vás zozbierali osem jednoduchých trikov, ktoré vám môžu napomôcť odhaliť, kedy k vám váš partner nie je úprimný.
1. Pozorujte ich ruky
Vášnivé ukazovanie prstom na niečo alebo niekoho je jedným z jasných indikátorov klamstva. Váš partner sa totiž dostáva do defenzívnej pozície a snaží odpútať pozornosť od seba hádzaním viny na niekoho iného, alebo dokonca na niečo iné. Ako napríklad na kávovar, o ktorom vás presviedča, že bol rozbitý už keď prišiel domov. Všimnite si tiež, či sa pri vysvetľovaní horlivo rozhadzuje jednou alebo oboma rukami. Totiž podľa štúdie Univerzity v Michigane, ľudia, ktorí klamú majú oveľa väčšiu tendenciu gestikulovať oboma rukami v porovnaní s ľuďmi, ktorí hovoria pravdu.
2. Skrývanie zraniteľných častí tela
Ak ste sa niekedy opýtali svojho drahého, čo robil včera večer a pri odpovedi “Musel som ostať dlhšie v práci” ste sa mu miesto tváre dívali na jeho ruky prekrývajúce si tvár, je celkom možné, že ste sa stali obeťou klamstva. Mnohí ľudia sa totiž snažia zakryť lož alebo sa snažia vyhnúť reakcii na ňu tým, že si dlaňami prekryjú časti tváre, ako sú napríklad oči, ústa a niekedy aj časti tela ako sú krk, hruď či dokonca brucho.
3. Uprene sa vám díva do očí?
Opäť vás pravdepodobne klame. Iste všetci dobre poznáme tú povestnú vetu “Pozri sa mi do očí a povedz mi pravdu.” a ak to nedokáže, znamená to, že klame. Avšak, ani to nie je tak úplne pravda. Fakt, alebo skôr mýtus, že sa luhári pri klamaní vyhýbajú očnému kontaktu bol vyvrátený výskumnými štúdiami Univerzity v Michigane v roku 2015. Tie totiž ukázali, že pri klamaní majú ľudia skôr tendenciu zízať priamo do očí, niekedy dokonca aj bez žmurknutia, pretože sa snažia získať nad oklamaným kontrolu a zmanipulovať ho na svoju stranu. Respektíve, svoju “pravdu”.
Pokračovanie článku nájdete na ďalšej strane.
Odporúčané články
Kabinet schválil predaj železničnej nemocnice v Košiciach firme zo siete Penta Hospitals. Vláda SR v stredu schválila návrh Ministerstva hospodárstva SR na povolenie prevodu majetku Železníc Slovenskej republiky (ŽSR).
Objem transakčných podvodov na Slovensku zostáva na stále vysokej úrovni. Ako ďalej upozornil vedúci oddelenia prevencie podvodov vo VÚB banke Radomír Adamkovič, v poslednom čase obzvlášť rastú aktivity podvodníkov v online priestore, kde sa im darí dosahovať vyššiu úspešnosť.
Knižnica pre mládež mesta Košice v novembri spustila komunitný projekt Rozmanitosť ľudskosti 2024. Cieľom je podporiť a povzbudiť k čítaniu aj deti s poruchami učenia či čítania.