Aktivácia čipu v občianskom preukaze je povinná
Polícia do konca minulého roka vydala 3 214 898 občianskych preukazov (OP) s čipom. Po aktivácii čipu v preukaze je možné aktivovať aj certifikát pre vytvorenie elektronického podpisu. Možno ho aktivovať aj dodatočne prostredníctvom internetu. Informovala o tom hovorkyňa policajného prezídia Denisa Baloghová.
„Aktivácia čipu v občianskom preukaze prebehne zadaním šesťmiestneho bezpečnostného osobného kódu (BOK). Následne si občan môže, alebo nemusí vo vydanom občianskom preukaze aktivovať certifikáty pre vytvorenie kvalifikovaného elektronického podpisu,“ vysvetlila.
[ad][/ad]Vybavíte aj z domu
Zadanie BOK je možné len osobne. Zmeniť sa ho však podľa slov hovorkyne dá aj online z domu, pričom je však potrebné poznať svoj pôvodný kód. Rovnako sa dajú z domu aktivovať aj certifikáty pre vytvorenie elektronického podpisu do vydaného preukazu.
Z celkových 2,8 milióna platných vydaných občianskych preukazov je podľa nej aktivovaných 1,5 milióna preukazov aj s BOK. Doplnila, že aktivácia čipu je povinná pri podaní žiadosti o vybavenie OP pre všetkých vo veku do 65 rokov.
Polícia vysvetlila, že výmena občianskeho preukazu bez čipu za elektronický preukaz s čipom je jedným zo zákonných dôvodov na výmenu preukazu. V zmysle zákona je výška správneho poplatku za vydanie preukazu 4,50 eura. Keďže je aktivácia OP povinná, podľa Baloghovej je aj bezplatná. Doplnila, že sa neplatí ani za dodatočnú aktiváciu certifikátov pre vytvorenie elektronického podpisu.
Ako ozrejmila, zhruba 300-tisíc certifikátov bolo zrušených ku koncu októbra 2017 z bezpečnostných dôvodov. Ku koncu minulého roka však bolo podľa jej slov nanovo vydaných 181 483 certifikátov pre vytvorenie elektronického podpisu. Z nich bolo 17 711 aktivovaných online z domu. Doplnila, že ich online aktivácia je umožnená od októbra 2018.
[ad2][/ad2](TASR, JH)
Odporúčané články
Košický primátor Jaroslav Polaček má preskúmať možnosti premiestnenia alebo odstránenia Pamätníka vojakov Sovietskej armády na Námestí osloboditeľov. Dovtedy je prioritou trvalé odstránenie symbolov komunizmu, ako kosák a kladivo, ktoré sa na pomníku nachádzajú. Rozhodlo o tom mestské zastupiteľstvo na svojom utorkovom rokovaní, kde poslanci schválili príslušné uznesenie.
Aj v prvú októbrovú nedeľu v tomto mesiaci sa takmer 17 000 bežcov postavilo na trať Medzinárodného maratónu mieru (MMM) v Košiciach, ktorý je najstarším v Európe a druhým na svete. MMM je už vyše 100 rokov neodmysliteľnou súčasťou života nášho mesta a inšpiráciou pre bežcov z celého sveta. Bude to tak aj naďalej, no premiérovo aj s oficiálnou podporou mesta Košice pre MMM na ďalších 100 rokov.
Mestské zastupiteľstvo v Košiciach schválilo budúcoročný rozpočet. Zahlasovalo zaň 31 poslancov, z 37 prítomných. Metropola východu bude hospodáriť s viac ako 324 miliónmi eur. Z podielových daní pochádza 107,5 milióna eur, z nich si 15,6 milióna prerozdelia mestské časti Košíc.