Aktivisti navrhujú dohodu na zníženie výroby plastov pod záštitou OSN
Znečistenie plastami predstavuje pre planétu takmer rovnocennú hrozbu ako zmena klímy. Ako informuje spravodajský web BBC, tvrdí to najnovšia správa medzinárodnej mimovládnej organizácie Environmental Investigation Agency (EIA).
Jej autori vyzývajú štáty po celom svete, aby iniciovali podpísanie dohody pod záštitou Organizácie Spojených národov (OSN) so záväznými cieľmi na zníženie výroby plastov a produkcie plastového odpadu.
Správa uvádza viacero dôkazov o škodlivosti plastov. Plastové mikročastice sa nachádzajú vo vzduchu, ktorý dýchame, a plasty možno nájsť i v arktickom snehu, v pôde a dokonca i v predávaných potravinách. Podľa EIA v Thajsku uhynulo asi 20 slonov po tom, ako zjedli plastový odpad zo smetiska.
Tom Gammage z EIA uviedol, že plasty sú ako „smrteľné tikajúce hodiny, ktoré rýchlo odpočítavajú“. Tvrdí, že ak bude táto vlna znečistenia plastami nekontrolovane pokračovať, do roku 2040 by plasty v moriach mohli vážiť viac ako je hmotnosť všetkých rýb žijúcich v oceáne.
Navrhovanú dohodu týkajúcu sa plastov chce údajne na nasledujúcom zhromaždení Programu Spojených národov pre životné prostredie podporiť viac ako 100 krajín. Uvedené zhromaždenie by sa malo uskutočniť vo februári a marci.
Zdroj: (SITA, dm;hb)
Odporúčané články
Po mimoriadnom roku 2023, keď letisko vybavilo viac ako 625-tisíc cestujúcich, prešlo bránami letiska za prvých desať mesiacov tohto roka už 656 561 pasažierov, čo predstavuje nárast o 17,4 % oproti rovnakému obdobiu minulého roka.
V Športovo-zábavnom areáli na Alejovej ulici sa opäť rozozvučali nadšené povzbudzovania a smiech seniorov. Tí si prišli užiť tradičné jesenné športové hry.
Mesto Košice sa na jar premení na farebnú kvetinovú oázu vďaka jedinečným tulipánom z Holandska. Holandské veľvyslanectvo na Slovensku opäť darovalo mestu špeciálnu odrodu tulipánov nesúcu meno “Slovensko”, ktorú vyšľachtila holandská kráľovská rodina.