Aktivisti protestujú proti údajnému deleniu podpisov
Členovia petičného výboru petície Za zmenu koncepcie parkovania v Košiciach sa ostro ohradili proti medializovaným informáciám, že podľa slov primátora by mali byť pri kontrole hárkov brané do úvahy len podpisy osôby s trvalým pobytom v Košiciach.
Petíciu za zmenu koncepcie parkovania v Košiciach podali aktivisti na magistráte v pondelok. Podpísalo ich takmer 17 400 ľudí.
Rozpor s ústavou
„Ostro protestujeme proti medializovanému spôsobu overovania a vybavovania petície, ktorým mesto hodlá kontrolovať petičné hárky v údaji o mieste pobytu podpísaných osôb. Tvrdenie primátora mesta, že nimi môžu byť výlučne osoby s trvalým pobytom na území Košíc je v rozpore s petičným právom garantovaným ústavou a petičným zákonom,“ tvrdí predseda petičného výboru Igor Petrovčík.
Nad rámec zákona
Podľa slov Petrovčíka neexistujú žiadne zákonné obmedzenia, ktoré by bránili aj ľuďom s bydliskom mimo Košíc svojím podpisom podporiť petíciu. „Primátorom avizované rozsiahle kontroly údajov petície nad rámec zákona vzbudzujú oprávnenú domnienku, že ich skutočným cieľom je ospravedlniť predĺženie lehoty vybavovania tak, aby nebola zaradená na decembrové rokovanie mestského zastupiteľstva podľa požiadavky petičného výboru,“ dodáva Petrovčík.
Petíciu podrobia analýze
Primátor Richard Raši (Smer – SD) obvinenia odmieta. „Uznané budú všetky podpisy, ktoré spĺňajú predpísané náležitosti, teda meno, adresu trvalého pobytu a podpis. Nikoho nebudeme vyraďovať na základe trvalého pobytu, čo som nikdy ani nepovedal. Keď mi aktivisti doniesli potvrdenie o podaní petície, povedal som len to, že podľa môjho názoru by o takej vážnej záležitosti, ako je parkovanie v Košiciach, mali rozhodovať Košičania. Bolo by nelogické, aby napríklad východniari pracujúci v Bratislave, hoci ich je dosť, mali rozhodovať o parkovaní v Petržalke. To by sa asi domácim tiež nepáčilo,“ tvrdí Raši.
V každom prípade však petíciu podrobia analýze, aby mohli poznatky z nej využiť pri ďalšom vylepšovaní modelu parkovania.
„K ďalším požiadavkám aktivistov, teda posunutiu začiatku rokovania na piatu popoludní či zaradeniu petície ako prvý bod programu, sme sa zatiaľ nestihli dostať. Teraz je pre nás prvoradá príprava budúcoročného rozpočtu mesta, ktorý tiež musíme na decembrovom rokovaní zastupiteľstva prerokovať,“ hovorí košický primátor.
Foto: Veronika Janušková
Odporúčané články
Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) pokračujú v modernizácii železničnej infraštruktúry na Východnom Slovensku, pričom čerpajú finančné prostriedky z viacerých zdrojov, vrátane Programu Slovensko, Nástroja na prepájanie Európy (CEF), Plánu obnovy a odolnosti a Operačného programu Integrovaná infraštruktúra (OPII). Tieto investície sa zameriavajú na modernizáciu tratí, železničných uzlov, elektrifikáciu a výstavbu prestupných terminálov.
Vláda schválila návrh zákona o finančnom odškodnení fyzických osôb, ktorým bola v súvislosti s opatreniami počas pandémie COVID-19 spôsobená finančná ujma.
V Univerzitnej nemocnici L. Pasteura (UNLP) v Košiciach podalo k dnešnému dňu výpoveď 263 lekárov. Podľa informácií, ktoré poskytla Ladislava Šustová, vedúca Komunikačného odboru UNLP, sa výpovede týkajú výlučne lekárov a žiadne z nich neboli podané zo strany zdravotných sestier.