Aktivisti verejne strhávali komunistické symboly na pamätníku
(Aktualizované) Netradičným spôsobom si pripomenula výročie 21. augusta 1968 skupina aktivistov. Na protest voči zobrazovaniu komunistických symbolov strhli z Pamätníka padlým vojakom sovietskej armády na Námestí osloboditeľov takmer všetky kosáky a kladivá a namiesto nich vylepili oznam o porušovaní zákona.
Aktivisti sa pri pamätníku stretli v pondelok krátko po 16. hodine, takmer všetky kosáky zmizli v priebehu niekoľkých minút. Nahradil ich oznam s citáciou paragrafu 422 Trestného zákona, ktorý hovorí o trestnosti podpory a propagácie skupín smerujúcich k potlačeniu základných práv a slobôd.
„Komunizmus spolu s fašizmom sú dva najzvrátenejšie režimy, ktoré postihli ľudstvo v 20. storočí. Uctievanie symbolov komunizmu 28 rokov po zmene režimu u nás mi pripadá nenormálne,“ skonštatoval Štefan Šefčík, ktorého ako jediného po proteste zadržala polícia.
[ad][/ad]Zásah polície
Protest ukončil zásah polície, najskôr mestskej, neskôr štátnej. Prítomný policajt na mieste povedal, že riešia vylepovanie letákov na pomník. „Nepozametá sa tu, toto majú vidieť turisti? O to sa treba starať, o poriadok. A nie, že čo sme sa tu zhlukli, alebo čo sme tu vylepili,“ povedala priamo zasahujúcemu mestskému policajtovi staršia občianka. Po medializácii už včera napoludnie upratovalo priestor pamätníka niekoľko pracovníkov Správy mestskej zelene…
Mestskí policajti napokon odviezli na vypočutie Štefana Šefčíka. „Prípad bol pre podozrenie z trestného činu odovzdaný policajnému zboru,“ uviedol referent mestskej polície Branislav Barna. Krajská policajná hovorkyňa Jana Mésarová doplnila, že skutok preverujú pre podozrenie z trestného činu výtržníctva.
Pobúrená ruská ambasáda
Zadržaný Šefčík podľa vlastných slov policajtom vysvetľoval, že ide o jeho iniciatívu a o občiansky protest voči vystavovaniu totalitných symbolov, kosákov a kladív, na verejnom mieste. „Očakávam pokračovanie,“ skonštatoval.
Pobúrenie vyjadrilo aj ruské veľvyslanectvo. „Obraciame sa na slovenské orgány a na slovenskú verejnosť s výzvou, aby zobrali na zodpovednosť autorov a realizátorov tejto nehoráznej provokácie,“ uviedli v stanovisku.
Zverejnenie fotografií z protestu na facebookovej stránke KOŠICE:DNES vyvolalo búrlivé reakcie. Odporcovia odsudzovali hanobenie pamiatky ako vandalizmus, podporovatelia schvaľovali odpor voči bývalému režimu. Minimálne počtom komentárov však mali navrch kritici. „Strhol by som všetko, ale nič sa tým nevyrieši, pokiaľ tie červené hlavy nevymrú,“ napísal Risto. Naopak Ľudmila by si zgustla na odstraňovaní symbolov dnešnej demokracie. „Históriu neprepíšete. Prečo sa vlastne za ňu hanbíme? V Číne je napr. komunizmus a funguje to!“ komentovala Ľudmila.
Foto: Matej Šulc, Iveta Vaculová
Odporúčané články
Mesto Košice sa na jar premení na farebnú kvetinovú oázu vďaka jedinečným tulipánom z Holandska. Holandské veľvyslanectvo na Slovensku opäť darovalo mestu špeciálnu odrodu tulipánov nesúcu meno “Slovensko”, ktorú vyšľachtila holandská kráľovská rodina.
Viac ako stovka ľudí sa včera zišla pred historickou budovou staromestskej radnice v Košiciach, aby spoločne uctili pamiatku obetí vojny a vyjadrili podporu Ukrajine. Toto pietne zhromaždenie, organizované pri príležitosti 1000 dní od začiatku invázie, spojilo obyvateľov mesta v symbolickom sviečkovom pochode.
Slovenské pamiatky a ikonické budovy v stredu 20. novembra nasvietia namodro. Pripoja sa tak k iniciatíve UNICEF pri príležitosti osláv Svetového dňa detí. Ako informuje Michal Biznár z UNICEF, cieľom iniciatívy, ku ktorej sa slovenské pamiatky a budovy pripoja po druhýkrát, je pripomenúť záväzok chrániť práva každého dieťaťa.