V Ďapalovciach vyhlásili mimoriadnu situáciu. POŠKODENÉ sú podľa starostu zrejme všetky domy
V pondelok (9. 10.) približne o 20:23 ucítili Košičania a obyvatelia blízko priľahlých dedín niekoľko sekundové zemetrasenie.
Podľa prvotných informácií z Googlu Android Earthquake Alerts System zaznamenal zemetrasenie s odhadovanou magnitúdou 5,0. Epicentrum zemetrasenia sa pravdepodobne nachádzalo približne 19 km od Humenného.
Zemetrasenie pocítili aj v Poľsku, v Maďarsku a na Ukrajine.
Ako uvádza imeteo.sk, Zemetrasenie bolo plytké, vychádzalo z hĺbky 10 kilometrov.
Zemetrasenie ucítili obyvatelia po celom východe
Sociálne siete boli zaplnené komentármi vystrašených obyvateľov východu, ktorých pri večernom pozeraní televízie či pri zaspávaní prekvapilo zemetrasenie.
,,Myslela som, že som dostala epileptický záchvat,” píše sa v jednom z komentárov.
,,Sedela som na gauči s malou dcérkou a odrazu sa s nami pohol celý gauč. Hrozne som sa vyľakala,” opisuje situáciu vystrašená Košičanka.
,,Bývam v paneláku. Triasla sa celá bytovka!” zaznelo v ďalšom komentári.
Nájdu sa však aj takí, čo zemetrasenie neucítili, zväčša však práve kvôli tomu, že cestovali domov autom či verejnou dopravou.
Na Domaši sa odtrhla loď z prístavu
Vranovskí hasiči zasahovali v rekreačnej oblasti Domaša, v časti Dobrá, kde sa v dôsledku pondelkového večerného zemetrasenia odtrhla z prístavu výletná loď Bohemia. „Následkom zemetrasenia sa loď odtrhla od pontónu a naši hasiči ju išli pomôcť ukotviť,“ informovala agentúru SITA operačná dôstojníčka Hasičského a záchranného zboru v Prešove.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Čaká nás ďalšie ZEMETRASENIE? Odborníci reagujú
Ako dodala, ide o jediný výjazd v súvislosti so zemetrasením, ktorého epicentrum bolo na východe Slovenska, práve neďaleko Domaše. „Okrem tohto jediného výjazdu v súvislosti so zemetrasením iné výjazdy nemáme. Zaregistrovali sme ale veľké množstvo volaní, keďže boli zaznamenané otrasy naprieč krajom. Ozvali sa z Vranova nad Topľou, Prešova, Humenného, Sniny, Giraltoviec. Volali nám z viacerých miest, čiže otrasy boli citeľné,“ dodala operačná dôstojníčka.
Epicentrum sa nachádzalo v Ďapalovciach
Pondelkové večerné zemetrasenie na východnom Slovensku malo podľa oddelenia seizmológie Slovenskej akadémie vied, ktoré manuálne interpretovalo prvotné automatické dáta, lokálne magnitúdu 4,9, hĺbku 17,8 kilometra a epicentrum v obci Ďapalovce (okres Vranov nad Topľou). Uviedlo to ministerstvo vnútra na sociálnej sieti.
„Na začiatku bol hrozný výbuch. Potom ste mali pocit, akoby vás niekto na vaničke hojdal na vode hore-dole a pozeráte sa, ako sa vám všetko rúca pred očami,“ takto pre agentúru SITA opísal priebeh pondelkového večerného zemetrasenia starosta obce Ďapalovce (okres Vranov n/Topľou) Ján Cmár.
V obci Ďapalovce vyhlásil starosta v súvislosti so zemetrasením mimoriadnu situáciu. Ako informovali z operačného strediska Hasičského a záchranného zboru v Prešove, v obci poškodilo rodinné domy, zranenia osôb neboli hlásené.
V obci so 427 obyvateľmi je zhruba stovka domov. Ako uviedol starosta, zemetrasenie poškodilo takmer všetky, 15 z nich museli ich obyvatelia v noci opustiť. „Tých 15 domov je v takom stave, že sa v nich už báli prenocovať. V obci ale hádam nie je ani jeden dom, ktorý by nemal nejaké poškodenie. Či už komín, alebo popraskaná omietka, sklá a podobne,“ skonštatoval Cmár.
Domy podľa neho v noci nútene opustilo zhruba 45 ľudí. „Buď sú u príbuzných tu, alebo v iných obciach a mestách, lebo aj tu sú domy poškodené, ale dalo sa v nich byť. Nemáme teraz takých ľudí, ktorým by sme potrebovali súrne zabezpečovať bývanie,“ doplnil starosta, ktorý hneď po udalosti vyhlásil v obci mimoriadnu situáciu.
Na miesto sa dostavili členovia krízového riadenia mesta Vranov nad Topľou. Celkovo zasahovalo šesť hasičov z Holčíkoviec a 10 dobrovoľných hasičov z Ďapaloviec a Soli s piatimi kusmi techniky.
V obci zasadol krízový štáb
Ráno o 8. hodine zasadal krízový štáb obce. Momentálne zisťujú stav škôd a neskôr budú koordinovať postup aj s krízovým štábom v okrese Vranov n/Topľou. „Stále zisťujeme, aký je stav s domami, lebo domy sú poškodené a chceme vedieť aspoň približne koľko ľudí dokáže v tých domoch bývať. V spolupráci s okresným krízovým štábom zabezpečujeme statikov, aby prišli posúdiť situáciu,“ uviedol Cmár s tým, že zároveň v spolupráci s organizáciami, s ktorými zabezpečujú v obci odvoz odpadu, dohadujú spôsoby odpratania škôd spôsobených zemetrasením.
„Či je to stavebný odpad, sklo a podobne. Robíme, čo je v našich silách. Naše stroje idú pomáhať ľuďom. Vyhlásili sme, nech si každý monitoruje škody, nahlási poistné udalosti. Aktuálne je relatívne pokoj a sme v štádiu rozhodovania, čo ďalej… ,“ doplnil starosta pre agentúru SITA pred pol desiatou.
Prešovskí hasiči hlásili aj evakuáciu bytového domu na Levočskej ulici 27-29. Dôvodom bolo podozrenie na prasknutia nosných častí bytovky. K zraneniam osôb nedošlo.
Zdroj: SITA, ks
Odporúčané články
Univerzitná nemocnica L. Pasteura v Košiciach (UNLP) od 1. novembra 2024 až do odvolania zakázala návštevy na svojich oddeleniach. Toto opatrenie bolo zavedené na základe aktuálnej epidemiologickej situácie s cieľom prevencie šírenia respiračných ochorení počas sviatočného obdobia.
Slovenské pamiatky a ikonické budovy v stredu 20. novembra nasvietia namodro. Pripoja sa tak k iniciatíve UNICEF pri príležitosti osláv Svetového dňa detí. Ako informuje Michal Biznár z UNICEF, cieľom iniciatívy, ku ktorej sa slovenské pamiatky a budovy pripoja po druhýkrát, je pripomenúť záväzok chrániť práva každého dieťaťa.
Na Verejnom cintoríne v Košiciach prebehla obnova centrálneho kríža, ktorý sa od svojho postavenia v roku 1898 stal významným symbolom viery, nádeje a večnosti.