Alena Zsuzsová je vinná v kauze vraždy Basternáka, dostala 21 rokov
Špecializovaný trestný súd (ŠTS) uznal Alenu Zs. v piatok za vinnú v kauze úkladnej vraždy exprimátora Hurbanova Lászlóa Basternáka. Odsúdil ju na 21-ročný trest odňatia slobody. Rovnaký trest súd vymeral aj Romanovi O. a Vladimírovi M. Vyhlásenie rozsudku na krátko prerušili po tom, ako odpadla súdna zapisovateľka.
Romana O. a Alenu ZS. odsúdili za obzvlášť závažný zločin úkladnej vraždy formou účastníctva a Vladimíra M. za spolupáchateľstvo. Trest si majú odpykať v ústave na výkon trestu s maximálnym stupňom stráženia. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry navrhoval všetkým 25-ročné tresty odňatia slobody.
Objednávateľom vraždy Basternáka z roku 2010 mal byť Roman O., objednávku mala ďalej sprostredkovať Alena Zs., ktorá je okrem toho obvinená aj z príprav vrážd novozvoleného generálneho prokurátora Maroša Žilinku, prokurátora Generálnej prokuratúry SR Petra Šufliarskeho a advokáta Daniela Lipšica. V prípade vraždy novinára Jána Kuciaka ŠTS Alenu Zs. už oslobodil, vo veci bude ešte rozhodovať Najvyšší súd SR.
[ad][/ad]Vinu odmietli
Za vinného súd uznal aj Vladimíra M., ktorý je už právoplatne odsúdený za inú násilnú činnosť. Štefan Kaluz, ktorý mal vraždu vykonať, si za tento skutok odpykáva 25-ročný trest.
Všetci traja vo svojich záverečných rečiach v utorok (1. 12.) vinu odmietli. Alena Zs. spochybnila výpovede takmer všetkých svedkov a tvrdí, že vypovedali klamlivo s cieľom poskytnúť orgánom činným v trestnom konaní nimi želané výpovede v snahe zabezpečiť si vlastnú beztrestnosť. Obžalovaní Roman O. a Vladimír M. vo svojich rečiach uviedli, že sú nevinní a súd požiadali o oslobodenie. Alena Zs. a Vladimír M. požiadali o vynesenie rozsudku v ich neprítomnosti.
(TASR)
[ad2][/ad2]Odporúčané články
Očakávané vynovenie budovy Komunitného centra mestskej časti Košice-Západ na Laboreckej 2 je konečne realitou. V piatok 5. decembra 2025 si stavbu prebrali zástupcovia vysúťaženého zhotoviteľa – prešovskej firmy PEhAES. Odovzdávania staveniska sa zúčastnili za mestskú časť Marcel Vrchota, jeho zástupca Peter Huba, viacerí miestni poslanci a odborní pracovníci tunajšieho úradu.
K vianočnej atmosfére Košíc už neodmysliteľne patrí MAME Market – jedinečný dizajnérsky trh,
na ktorom sa pravidelne stretávajú tvorcovia a tvorkyne originálnej handmade tvorby a ľudia,
ktorí milujú ich lokálnu tvorbu objavovať a podporovať. Už po druhýkrát po sebe sa market
uskutoční v Tabačke počas víkendu 13.12 – 14.12.2025 so začiatkom o 13:00 hod. Tento rok
sa na ňom predstaví viac ako 35 značiek z celého Slovenska.
Bude zamračené, teploty okolo 1 až 3 stupne Celzia.