Alkohol z ciest nemizne
Hrozí im rok aj viac za mrežami, ale akoby človek hrach na stenu hádzal. Zákon nerešpektujú. Nepoučiteľní vodiči si stále sadajú za volant opití. Akceptovať to v žiadnom prípade nemožno.
Podľa informácií od košickej policajnej hovorkyne Jany Mésarovej „načapali“ dopravní, poriadkoví a železniční policajti v Košickom kraji len za uplynulý týždeň neuveriteľných 43 vodičov, ktorí šoférovali pod vplyvom alkoholu. Siedmi z nich aj havarovali, čo znamená, že v priemere každý deň mal nehodu jeden opitý vodič. „Len dopravní policajti odhalili deväť nezodpovedných vodičov. Štyria nafúkali nad jedno promile, ďalší štyria menej ako jedno promile, a treba k nim pripočítať aj jedného cyklistu,“ hovorí J. Mésarová.
Podľa policajných štatistík týždeň predtým „nafúkalo“ v Košickom kraji 15 vodičov, z toho šiesti havarovali.
Privysoká rýchlosť
Hazardérsky prístup sa nevyplatil najmä v nedeľu večer 42-ročnému Marekovi z okresu Košice-okolie. „V obci Zlatá Idka viedol vozidlo značky KIA Sportage. Pri prejazde zákrutou neprispôsobil rýchlosť jazdy a narazil do betónového stĺpa. V aute sedelo aj štvorročné dieťa, ktoré pri nehode utrpelo ľahké zranenia. Dychová skúška na alkohol bola u vodiča pozitívna s výsledkom 2,31 promile,“ opisuje nehodu J. Mésarová. Malú Natáliu museli ošetrovať záchranári. Jej nezodpovedný otec skončil v cele policajného zaistenia a bol obvinený z prečinu ohrozenia pod vplyvom návykovej látky, za ktorý mu hrozí až rok väzenia.
Zdemoloval stĺp so značkou
K minulotýždňovým hriešnikom patrí aj 44-ročný Košičan, ktorý vo štvrtok ráno viedol nákladiak značky Iveco zo Sídliska Ťahanovce smerom k diaľničnému privádzaču. Podľa policajných informácií vyšiel mimo vozovku, narazil do stĺpa verejného osvetlenia s namontovanou dopravnou značkou a prevrátil sa s autom na pravý bok. „Podľa lekárskej správy utrpel vodič ľahké zranenia s dobou liečenia do jedného mesiaca. Dychová skúška bola uňho pozitívna s výsledkom vyše jedného promile. Celková škoda bola vyčíslená na 3 600 eur,“ informovala nás policajná hovorkyňa.
Vodiča obvinili z prečinu ohrozenia pod vplyvom návykovej látky. Pretože prečin spáchal pri výkone povolania, hrozí mu až 5-ročný trest odňatia slobody.
Aké tresty hrozia opitým vodičom
- do 1 roka – každý, kto vedie motorové vozidlo pod vplyvom návykovej látky – každý, kto sa odmietne podrobiť vyšetreniu na prítomnosť návykovej látky
- do 2 rokov – ak bol v predchádzajúcich dvoch rokoch za podobný prečin odsúdený alebo postihnutý – keď spôsobil väčšiu majetkovú ujmu alebo ublíženie na zdraví
- od 2 do 5 rokov – ak vedie motorové vozidlo pod vplyvom návykovej látky pri výkone zamestnania.
Foto: PZ SR, HaZZ
Odporúčané články

Rudolf Schuster (91), prvý demokraticky zvolený prezident Slovenskej republiky a bývalý primátor mesta Košice, na Valnom zhromaždení Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti (VVS) tvrdo kritizoval neodborné zásahy do vodohospodárstva a mediálne útoky na VVS zo strany Ministerstva životného prostredia SR (MŽP SR) a Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ). „Každý je dnes odborníkom vo všetkom. Neodborníci by nemali hovoriť do odborných vecí,“ vyhlásil. Tvrdenia NKÚ, najmä jeho predsedu Ľubomíra Andrassyho, o údajnej skrytej privatizácii VVS odborná verejnosť opakovane označila za klamstvá, zavádzanie a politikárčenie. Schuster zdôraznil dôležitosť odbornosti, efektívneho hospodárenia vodární a využitia eurofondov na ochranu vodných zdrojov v čase klimatických zmien.

Toto leto majú nadšenci športu v Košiciach jedinečnú príležitosť využiť hlavnú halu Steel arény na športové aktivity. Od 4. júla do 20. augusta 2025 si môžu záujemcovia bezplatne zarezervovať plochu s palubovkou, na ktorej nechýbajú basketbalové koše, hádzanárske a futsalové bránky.

Východoslovenská distribučná, a.s. (VSD) informuje o ďalšej sérii plánovaných odstávok elektrickej energie v rámci Košického kraja. Výpadky sa dotknú desiatok obcí a mestských častí, pričom najviac postihnuté budú okresy Trebišov, Košice, Sečovce a Michalovce.