Ambulancie by mali zaviesť nové modely organizácie práce. Jeden lekár a jedna sestra je neudržateľný
Prevažujúca ambulantná prax s modelom jeden lekár a jedna sestra je neudržateľná. Dôvodom je starnutie populácie, nárast chronických ochorení, nedostatok lekárov či ich vysoký priemerný vek. Ambulancie by mali zaviesť nové modely organizácie práce. Uvádza sa to v aktualizovanej stratégii starostlivosti o zdravie do roku 2030, ktorý dnes schválila vláda.
Rezort zdravotníctva ako predkladateľ stratégie po pripomienkach Asociácie na ochranu práv pacientov a Asociácie súkromných lekárov tak v materiáli konkretizoval víziu riešenia nedostatočného počtu lekárov. „Nedostatok ľudských zdrojov v zdravotníctve je dlhodobým a významným problémom mnohých európskych krajín, pričom pandémia ochorenia COVID-19 predmetnú situáciu ešte zhoršila,“ napísal predkladateľ.
S podporou eurofondov vláda plánuje zvýšiť záujem zdravotníkov o kariérne vzdelávanie a zabezpečiť moderné vybavenie najmä vzdelávacích pracovísk. V stratégii je zdôraznený fakt, že zvýšenie počtu absolventov je možné iba po navýšení financií pre stredné a vysoké školy zdravotníckeho zamerania a optimalizácii ich personálneho a technického vybavenia. Zároveň sa počíta s novou koncepciou všeobecného lekárstva a primárnej pediatrie s predpokladaným schválením do konca roku 2022.
Podľa stratégie je nevyhnutné posilniť personál ambulancií inými zdravotníckymi a nezdravotníckymi pracovníkmi a zaviesť nové spôsoby organizácie práce. Cieľom je obslúžiť vyšší počet pacientov ako dnes a komplexne riešiť širšiu škálu chronických ochorení všeobecným lekárom namiesto návštevy špecialistu. Tým sa má zlepšiť prístup pacientov k všeobecným lekárom či zvýšiť atraktívnosť odboru všeobecného lekárstva a pediatrie.
„V segmente špecializovanej ambulantnej starostlivosti je potrebné aktualizovať súčasnú podobu verejnej minimálnej siete,“ uvádza sa v stratégii. Dnešné normatívy neodrážajú existujúci problém nedostatku špecialistov. Sú určené na úrovni kraja a vykazujú, že sieť je naplnená. Okresy v rámci kraja však môžu trpieť nedostupnosťou špecialistov. „Normatívy pre špecializovanú ambulantnú starostlivosť je potrebné stanoviť na úrovni menších územných jednotiek, napríklad okresov, podľa špecifík a potrieb jednotlivých odborností,“ predpokladá stratégia.
Aktualizácia strategického rámca starostlivosti o zdravie je jednou z podmienok čerpania eurofondov v programovom období 2021 až 2027. Materiál definuje strategické zámery na zlepšovanie zdravia obyvateľov a skvalitňovanie ambulantnej, ústavnej starostlivosti a elektronického zdravotníctva. V týchto oblastiach stanovil cieľové hodnoty, ktoré sa majú dosiahnuť v roku 2030 a určil nástroje, ako ich naplniť. Plnenie cieľov bude verejne dostupné a bude ho monitorovať rezort zdravotníctva a komisia zložená zo zástupcov aj z externého prostredia. Zámery sa budú financovať zo štátneho rozpočtu, verejného zdravotného poistenia a eurofondov.
Zdroj: (SITA, mt;avl)
Odporúčané články
Botanická záhrada Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach sa tento rok stane centrom pozornosti v rámci československého festivalu Deň architektúry. Útvar hlavného architekta mesta Košice pripravil pre milovníkov prírody a architektúry jedinečnú príležitosť na objavovanie skrytých klenotov tejto zelenej oázy. V piatok, 27. septembra, o 14:00 hodine sa uskutoční komentovaná prechádzka, ktorá prinesie hlbší pohľad na vzťah medzi architektúrou a prírodou.
Počas víkendu došlo k šokujúcemu nálezu v jednej z chatiek v mestskej časti Košice – Sídlisko Ťahanovce. Telo ženy bez známok života, s bodným poranením, bolo objavené v skorých hodinách.
Pripomienkovanie nového územného plánu Košíc bolo ukončené, mesto k nemu dostalo viac ako 1 700 pripomienok. Uviedol to primátor Košíc Jaroslav Polaček (nezávislý) pre médiá. Väčšina z nich bola v elektronickej podobe. Posledná pripomienka podľa jeho slov prišla len niekoľko minút pred polnocou v posledný deň 30. septembra, keď bolo možné územný plán pripomienkovať (30. septembra).