Andrej Kiska: Ak bude zlyhávať fungovanie vlády, predčasné voľby by boli prínosom
Občania našej krajiny dali v posledných parlamentných voľbách mandát tomuto parlamentu, ktorý si vytvoril vládnu koalíciu. A občania by očakávali, že parlament bude fungovať na obdobie, na ktoré bol zvolený.
Novinárom to v pondelok povedal prezident SR Andrej Kiska na margo témy predčasných volieb, o ktorých sa v poslednom čase v koalícii hovorí.
„Ak by ale dochádzalo k zlyhávaniu z pohľadu fungovania vlády, určite by som aj ako prezident povedal, že predčasné voľby by boli prínosom. Ale či k tomu dôjde alebo nie, to je otázka pre vládnu koalíciu,“ odkázala hlava štátu. Kiska očakáva, čo sa bude diať v najbližšom období.
„V utorok (26. 3.) zasadne Koaličná rada. Problémy v koalícii boli aj v minulosti, a nie malé, a viedli sa aj diskusie o predčasných voľbách,“ pripomenul.
Prezident sa nevyhol ani téme svojej politickej budúcnosti. Zopakoval, že sa vyjadrí po 15. júni, keď sa mu skončí mandát. A to bez ohľadu na to, či budú predčasné voľby alebo nie.
[ad][/ad]Vládna koalícia sa odkláňa
Premiér Peter Pellegrini sa v piatok (22. 3.) vyjadril, že vládna koalícia sa začína odkláňať od svojich priorít. Pevne verí, že jeho vláda ešte má čo ponúknuť, a želal by si voľby v marci 2020. „Ale pre mňa je dôležitejšie poskytovať kvalitný a profesionálny výkon a slúžiť ľuďom. A ak sa to nebude dať, tak silou-mocou len s cieľom zachovať si moc a funkciu zostať až do marca 2020 vo vláde nie je to najlepšie pre Slovensko,“ skonštatoval.
V sobotu (23. 3.) na premiérove slová zareagovala SNS. „Sme sklamaní, že predseda vlády uprednostňuje predčasné voľby. Ak to považuje za jediné riešenie, jeho návrh podporíme,“ napísali. Most-Híd odkázal, že o tom treba hovoriť na Koaličnej rade.
Čítajte aj:
- SNS podporí prípadný návrh na predčasné voľby
- Pre SNS je dôležité, ako sa vyjadrí Robert Fico, nie Peter Pellegrini
(TASR, ROČ)
Odporúčané články
25. apríla 2026 sa v Miškolci konal 26. ročník podujatia Kézműves Kupa (Pohár zručnosti), ktorý organizuje Obchodná a priemyselná komora župy Boršod-Abov-Zemplín. Vyše 200 súťažiacich z Maďarska, Slovenska, Rumunska a Srbska súťažilo nielen v kaderníckych a vizážistickych disciplínách, ale aj v manikúre a nechtovom dizajne, starostlivosti o nohy a v úprave a technológii nadpájania mihalníc.
Kolektívne vyjednávanie v U. S. Steel Košice vo štvrtok ukončili vzájomnými podpismi sociálnych partnerov. Súčasťou kolektívnej zmluvy (KZ) pre roky 2026 až 2030 je okrem iného aj zvýšenie mesačnej tarifnej mzdy v priemere o 80 eur.
V metropole východu sa tento týždeň sa začalo aj so súvislými opravami chodníkov vo veľkých mestských častiach. Ako prvé dostanú nový asfaltový povrch chodníky na uliciach Čajakova 3, Florianska pri rohu so Škultétyho ulicou, Vojenská 4 – 12, Rosná 1 – 5, Užhorodská (vnútorná časť), Južná trieda 19, Ladožská 7 -16, Družicová 1 – 3, Stálicová 1 – 5, Watsonova 53 – 57, Vysokoškolská, Tomašikova 1 – 25, Obchodná vnútroblok, Pekinská za budovou Freshu, Belehradská 11 po vežiak na Juhoslovanskej 7, chodník pred ZŠ Belehradská, Maršala Koneva pri Poliklinike Východ, Kalinovská 2 – 18 ako aj chodník pred ZŠ Fábryho.