Archeológovia kritizujú nový zákon o výstavbe, môže byť hrozbou pre kultúrne pamiatky
Archeológovia združení v Slovenskej archeologickej spoločnosti pri Slovenskej akadémii vied (SAV) žiadajú vypustenie časti schváleného nového Zákona o výstavbe, ktorý podľa nich vyvoláva zásadné zmeny v súčasnom systéme ochrany kultúrneho dedičstva. O danom zákone má Národná rada SR (NR SR) rokovať na svojej aktuálnej schôdzi. V tlačovej správe o tom informovala Margaréta Musilová, predsedníčka Slovenskej archeologickej spoločnosti.
Rizikom je podľa archeológov zmätok a neistota, ktoré pri zavedení nového zákona do praxe nastanú. „Týka sa to predovšetkým paragrafu, ktorý prinesie zmenu krajských pamiatkových úradov a pamiatkového úradu SR na špeciálny stavebný úrad pre národné kultúrne pamiatky, pamiatkové rezervácie a územia svetového kultúrneho dedičstva Unesco,“ tvrdia architekti.
Dodávajú, že podľa návrhu nového stavebného zákona môže projektant, ktorého úlohou je sumarizovať všetky pripomienky v rámci konania o stavebnom zámere, neakceptovať pripomienky uvedené v záväznom stanovisku dotknutého orgánu. Môže ísť najmä o požiadavku vykonania archeologického výskumu na mieste stavby, na ktorom dosiaľ nebolo evidované archeologické nálezisko, avšak krajský pamiatkový úrad miesto stavby považuje za územie s archeologickým potenciálom. „Vznikne riziko, že projektant financovaný stavebníkom uprednostní záujmy stavebníka pred oprávnenými požiadavkami krajského pamiatkového úradu,“ obávajú sa odborníci.
Dôsledkom novely zákona tak môže vzniknúť stav, že na archeologické dedičstvo, z ktorého väčšina nie je vyhlásená za národné kultúrne pamiatky, sa bude aplikovať nižšia alebo žiadna forma ochrany. „Väčšina stavieb sa realizuje práve na tomto type nášho kultúrneho dedičstva. Tieto dôsledky pri súčasnom trende, keď sa každoročne objaví niekoľko stoviek nových archeologických nálezísk, spôsobia nenávratné škody na archeologickom dedičstve SR,“ konštatujú. Spornú časť zákona preto navrhujú úplne vypustiť.
Zdroj: (SITA, kh;jme)
Odporúčané články
Na známom sídlisku Luník IX sa začal odvážny projekt, ktorý môže zmeniť životy mnohých detí. Riaditeľ školy a tím trénerov spustili pred časom tréning bojových športov pre deti s cieľom nielen naučiť ich sebaobrane, ale aj poskytnúť disciplínu a perspektívu lepšej budúcnosti. Tréningy sú pritom podmienené dobrým správaním a výsledkami v škole, čím sa motivujú deti k lepšiemu zápalu pre vzdelávanie. Deti aj napriek nepriaznivým podmienkam dosahujú skvelé výsledky, pričom sa jeden zo žiakov prebojoval až na majstrovstvá sveta.
Michalovce sa stali súčasťou novozaloženej iniciatívy zameranej na prehlbovanie vzťahov medzi Slovenskom a Českou republikou. Podujatie, ktoré má posilniť bratské väzby medzi oboma národmi, sa koná od 28. októbra do 3. novembra.